News

Andrei Vochin analizează pentru FANATIK.RO derby-ul CFR Cluj-FCSB 1-1: “Povestea unui egal anunţat”

17.09.2018 | 13:03
Andrei Vochin analizeaza pentru FANATIKRO derbyul CFR ClujFCSB 11 Povestea unui egal anuntat

Iarna e frig, fiindcă jumătatea noastră de Pământ se îndepărtează de soare. Vara e cald pentru că ea se apropie. Iar CFR – FCSB e 1-1 deoarece, pe rînd, fiecare echipă se apropie de cealalltă, dar cînd are prilejul s-o ardă se retrage rapid, de teama de a nu pierde ceea ce a cîștigat până în acel moment.

Specialiștii îi zic respect. Pariorii, mană cerească. Pentru că de vreun an și ceva confruntările dintre singurele echipe românești cu bugete în jurul a 10 milioane de euro se termină la fel.

7 din ultimele 11 meciuri dintre CFR și FCSB s-au terminat cu același scor: 1-1

Dacă la ultimele 4 remize scenariul a fost identic, conduce Clujul, apoi egalează roș-albaștrii, mereu în al doilea mitan, de data asta rolurile s-au inversat. Poate și pentru că abordarea gazdelor de duminică seara a fost alta decît ne obișnuiseră cu Dan Petrescu. CFR-ul a făcut presing avansat. A stat sus și a fost agresiv din start, comandamentul principal fiind acela de a bloca faza de construcție a echipei lui Dică prin dispunerea mijlocașilor interi adânc în terenul advers. Astfel, Djokovici și Bordeianu, i-au tamponat devreme pe Filip și Nedelcu, rezultatul fiind acela de a-i determina pe fundașii centrali să arunce mingi lungi către un atac în care doar Gnohere putea să se bată la cap cu Vinicius și Lang. Fundași care, astfel, conform datelor INSTAT, au fost puși în situația de a juca 23 de mingi aeriene, din care au câștigat 19!!!

Meciul de fotbal dintre CFR 1907 Cluj si FCSB din etapa a VIII-a a Ligii 1 Betano, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca, duminica 16 septembrie 2018.

10-4 pentru CFR a fost raportul baloanelor recuperate în jumătatea adversă

Cu o astfel de abordare, FCSB n-a putut avea posesia (doar 42% în prima repriză!!!), așa cum și-ar fi dorit. În schimbul mingei, au căpătat spații. Răutăcioșii ar spune că au primit ce-și doresc ca să nu se mai vaite la final de meci că adversarul s-a apărat pe trei linii. Iar la capătul primei reprize ai fi zis că lucrurile le merg bine, de vreme ce Coman deschisese scorul, tot el, cel care ratase și singura ocazie a oaspeților, după un frumos triunghi desenat împreună cu Tănase și Gnohere. Iar pe contraatac, Roman și Gnohere au ajuns să finalizeze cu șuturi care l-au deranjat bine pe Arlauskis. Dincolo, mingile recuperate rapid s-au transformat fie în ocazii mari, precum cea a lui Djokovici, după centrarea englezească de mare calitate a lui Manea, fie în șuturi venite din preajma careului, la care remarcatul final a fost Bălgrădean.

9-7 pentru CFR a fost raportul șuturilor în prima repriză

Din această încleștare a presingului și contrapresingului a rezultat o repriză vie, cu multe faze de poartă, dar și cu un grad de contondență ridicat. Agresivitatea a depășit deseori cadrul regulamentului, uneori chiar al fair-playului. Contrastele au fost dure și multe. Optimiștii ar vorbi despre atitudine de luptători, despre dorința de victorie. Realiștii s-ar uita un pic la procedee și și-ar da seama repede că lipsa abilităților de deposedare i-a transformat pe apărători în cosașii lui Camil Ressu. Înainte de odihnă. Și pe arbitrul Radu Petrescu în furnizorul a 5 cartonașe galbene în prima jumătate de oră, în situația în care a aplicat ”disciplinarul” la limita de jos!!!

Regulă de la juniori

Revenind la golul lui Coman, cadou nemuncit după cum s-a exprimat Gigi Becali, vinovatul e Adam Lang, care și-a supraestimat pectoralii și i-a pasat cu pieptul stelistului. Assist ideal. Discuția care se naște e însă dacă numai el e în culpă. Și chiar merită făcută, de vreme ce am observat o greșeală pentru care Petre Mihai, regretatul meu profesor de la juniori, mă încărcă cu suficiente șuturi în fund dacă o făceam. Aflat în margine, sub presiune, lui Omrani i-a venit ideea de a pasa, pe sus, în centrul terenului și înapoi, către fundaș. Regula spune să dai lung de linie. Și înainte. Că înainte de acea pasă era mai bine pentru CFR. Era 0-0. Așa, FCSB a intrat cu avantaj la pauză.

Roș-albaștrii, sleiți de puteri

Presingul, contrapresingul și jocul pe contre produc ritm, spectacol, faze de poartă, dar seacă repede bazinele de energie ale echipelor. Te bagi doar dacă stai bine fizic. La acest capitol, CFR-ul a fost peste FCSB. Ca dovadă, clujenii au controlat aproape toată repriza secundă. Aruncându-se în continuare peste un adversar din ce în ce mai obosit, gazdele au egalat repede prin Țucudean. Știți, vara e cald, iarna e frig și clujenii marchează din fază fixă, altă axiomă, care, evident, nu mai trebuie demonstrată în cazul lor, de la Petrescu citire. Alarma pentru Dică e că echipa a primit al 5-lea gol din momente statice, dintr-un total de 9. Asta înseamnă 55%, față de 33% cât e media europeană. Dar ce vorbim noi de medie europeană în casa spânzuraților?

Trei schimbări pentru o schimbare în bine

Presată groaznic de CFR, care în afara golului a mai avut două ocazii, prin Maleș și Djokovici, FCSB avea nevoie de restabilirea echilibrului prin schimbări. Dică a reușit-o cu greu, abia după a treia încercare. La prima, Moruțan i-a luat locul lui Nedelcu în centrul terenului. Varză! Apoi, l-a băgat pe Teixeira în centru, iar Moruțan a fost scos în margine. Tot varză! Abia cînd a intrat Ovidiu Popescu în centru, Teixeira pe flanc și Moruțan în spatele lui Gnohere, oaspeții au liniștit jocul în propria jumătate și au trimis singurele două mingi mai periculoase spre poarta lui Arlauskis. Era după minutul 75, când ambele echipe s-au uitat la tabelă, au văzut acel 1-1 atât de obișnuit, și au închis meciul într-un ritm de început de toamnă. Nici frig, nici cald.

7-1 pentru CFR a fost raportul șuturilor la poartă în repriza secundă pînă în minutul 75, când FCSB a făcut a treia schimbare.

19-10 pentru CFR a fost raportul total al șuturilor

Top 3 jucători CFR Cluj conform INSTAT

• Țucudean: Index 322 – A marcat, a creat încă o mare ocazie, a oferit 6 pase ofensive,dublul mediei sale din campionat
  • Vinicius: Index 297 – A provocat golul egalizator, a câștigat 10 din cele 13 dueluri în care a fost implicat
  • Djokovici: Index 290 – A expediat 6 șuturi, cele mai multe de la CFR, de 4 ori peste media sa până acum, are cele mai multe imtrări în careu dintre mijlocașii CFR

Top 3 jucători FCSB conform INSTAT

• Benzar: Index 296 – Are cele mai multe dueluri câștigate, 18, dintre toți jucătorii de pe teren
  • Bălgrădean: Index 295 – 4 șuturi parate, dintre care unul, al lui Țucudean din minutul 70, extrem de greu, din 2-3 metri
  • Coman: Index 279 – A deschis scorul, a avut singura marre ocazie de gol, a tras cele mai multe șuturi (3) din echipa sa, a recuperat de 4 ori mai ulte mingi decât media sa obișnuită