BLESTEM! “Îngerul morţii” Ramsey a dat 2 goluri! 2 LEGENDE au murit

Unul dintre cele mai ciudate şi morbide coincidenţe din fotbal a ajuns la un nivel straniu. Aaron Ramsey este poreclit "Îngerul morţii". De fiecare dată cînd vedeta lui Arsenal marchează, o...
14.01.2016 | 16:11
BLESTEM Ingerul mortii Ramsey a dat 2 goluri 2 LEGENDE au murit

Unul dintre cele mai ciudate şi morbide coincidenţe din fotbal a ajuns la un nivel straniu. Aaron Ramsey este poreclit “Îngerul morţii”. De fiecare dată cînd vedeta lui Arsenal marchează, o celebritate a lumii moare.

Ceea ce la început părea o glumă, a devenit un fapt îngrijorător şi a luat o mare anvergură în presa britanică. În ultima săptămînă, Ramsey a “lovit” de două ori, cu Sunderland şi Liverpool, iar la o zi după fiecare meci a decedat cîte o celebritate mondială.

David Bowie şi Alan Rickman, ultimele “victime”

Aaron Ramsey a avut o săptămînă prolifică la Arsenal. El a marcat pe data de 9 ianuarie un gol împotriva lui Sunderland în Cupa Angliei în victoria “tunarilor” cu 3-1. La doar o zi distanţă a decedat vedeta din lumea muzicii, David Bowie. El a suferit de cancer şi s-a stins la 69 de ani.

Şi mai ciudat e faptul că Ramsey a marcat miercuri cu Liverpool în egalul 3-3, la doar 4 zile de la meciul cu Sunderland. După golul “Îngerului morţii”, o altă ştire tragică a apărut în presă. Celebrul actor Alan Rickman cunoscut pentru rolurile din Harry Potter (Severus Snape) şi Die Hard, a decedat tot la 69 de ani.

Totul a pornit de la Bin Laden

Isteria Aaron Ramsey transformat în călău a izbucnit în anul 2011. Atunci, mijlocaşul lui Arsenal a marcat un gol şi ziua imediat următoare, americanii anunţau că cel mai temut terorist al lumii, Osama bin Laden a murit.

De atunci, numărul celebrităţilor care au murit imediat după ce Ramsey a marcat e de-a dreptul înfiorător. Au urmat, cronologic, Steve Jobs, Muammar Gaddafi, Whitney Houston, Jorge Videla (general, dictator al Argentinei între 1976–1981), Paul Walker, Robin Williams, David Bowie şi Alan Rickman.

„Victimele” lui Aaron Ramsey

Arsenal – Manchester United 1-0 (Premier League, etapa 35) pe 1 mai 2011: gol Ramsey în minutul 56

Osama bin Laden: mort pe 2 mai 2011

Tottenham – Arsenal 2-1 (Premier League, etapa 7) pe 2 octombrie 2011: gol Ramsey în minutul 51 pentru 1-1

Steve Jobs: mort pe 5 octombrie 2011

Marseille – Arsenal 0-1 (Liga Campionilor, etapa 3 din grupe) pe 19 octombrie 2011: gol Ramsey în minutul 90+2

Muammar Gaddafi: mort pe 20 octombrie 2011

Sunderland – Arsenal 1-2 (Premier League, etapa 25) pe 11 februarie 2012: gol Ramsey în minutul 75 pentru 1-1

Whitney Houston: moartă pe 11 februarie 2012

Arsenal – Wigam 4-1 (Premier League, etapa 37) pe 14 mai 2013: gol Ramsey în minutul 71 pentru 4-1

Jorge Videla (general, dictator al Argentinei între 1976–1981): mort pe 17 mai 2013

Cardiff – Arsenal 0-3 (Premier League, etapa 13) pe 30 noiembrie 2013: gol Ramsey în minutul 29 pentru 1-0

Paul Walker: mort pe 30 noiembrie 2013

Arsenal – Manchester United 3-0 (Supercupă) pe 10 august 2014: gol Ramsey în minutul 42 pentru 2-0

Robin Williams: mort pe 11 august 2014

Arsenal – Sunderland 3-1 (Cupa FA, turul 3) pe 9 ianuarie 2016: gol Ramsey în minutul 72 pentru 2-1

David Bowie: mort pe 10 ianuarie 2016

Liverpool – Arsenal 3-3 (Premier League, etapa 21) pe 13 ianuarie 2016: gol Ramsey în minutul 14 pentru 1-1

Alan Rickman: mort pe 14 ianuarie 2016

STRANIU este puţin spus… Cine îi poate spune lui Aaron Ramsey să nu mai dea goluri?!