Dunărea Călăraşi – FCSB 2-1. Puștii lui Dică, evoluție jalnică în Cupa României! Încă o eliminare rușinoasă

01.11.2018 | 23:46
Dunarea Calarasi  FCSB 21 Pustii lui Dica evolutie jalnica in Cupa Romaniei Inca o eliminare rusinoasa

Dunărea Călărași a învins FCSB cu 2-1 în optimile de finală ale Cupei României, reușind una dintre cele mai mari performanțe din istoria clubului. Roș-albaștrii părăsesc competiția pentru al doilea an la rând complet neașteptat, după ce anul trecut au fost eliminați în sferturi de Hermannstadt.. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Min. 90+7 – Final de meci

Min. 90+4 – Rusescu vede cel de-al doilea galben și este eliminat

Min. 82 – GOOOOOL FCSB! Moldovan reușește o fază superbă, mingea șutată de el e respinsă, însă Cristian Dumitru e atent și înscrie  VIDEO AICI

Min. 80 – GOOOOOOOL DUNĂREA! Călărășenii la zece minute distanță de o performanță istorică. De această dată înscrie Dobrosavlevici  VIDEO AICI

Min. 71 – Ocazie uriașă de gol pentru Dunărea! Jakolis scoate de pe linia porții

Min. 47 – GOOOOOOOL DUNĂREA! Alin Șeroni deschide scorul și putem asista la o nouă mare surpriză VIDEO AICI

Min. 45+1 – Pauză la Călărași

Min. 44 – Șansă bună de gol pentru Jakolis, dar Cezar Lungu respinge excelent în corner

Min. 30 – Partida este una extrem de echilibrată. FCSB a avut o singură ocazie până acum, prin Nedelcu

Min. 4 – Mediop are o mare ocazie de gol. Șutul său trece puțin pe lângă poartă

Min. 1 – Morais faultează în careu, dar arbitrul lasă jocul să continue, în ciuda protestelor vehemente ale gazdelor

Min. 1 – A început partida

Update. Startul partidei a fost amânat cu 10 minute după ce Miercurea Ciuc – Dinamo a ajuns la penalty-uri

Update. Echipele de start:

Dunărea Călăraşi: Lungu – Simion, Dobrosavlevici, Şeroni, Mendy – Bourceanu, Gligorov – Keyta, Clemence, Kanda – Ndiaye
FCSB: Vlad – Jakolis, Filip, Junior Morais, Roman – Nedelcu, Zlatinski – Ianis Stoica, Moruţan, D. Benzar – Rusescu

Clubul nou-promovat s-a pregătit intens pentru a putea găzdui un asemenea duel – eveniment pentru oraş. Mai exact, aceştia au instalat o instalaţie de nocturnă pentru a le putea oferi posibilitatea locuitorilor de a vedea un astfel de meci la ei acasă. Toată procedura i-a costat pe cei de la Dunărea Călăraşi 55.000 de euro.

Călărași – FCSB Live Online la TV pe Digi și Telekom

Pentru calificarea în această fază a competiţiei, Dunărea Călăraşi a trecut în şaisprezecimi de CSM Slatina cu scorul de 2-0, în timp ce FCSB s-a duelat cu Unirea Alba Iulia. “Roş-albaştrii” s-au calificat după ce au câştigat la limită partida după golul lui Raul Rusescu. FCSB şi Dunărea Călăraşi au evoluat în acest final de săptămână în ultima etapă a sezonului regular. Gazdele meciului din Cupă au întâlnit pe Gaz Metan Mediaş, în timp ce “roş-albaştrii” au jucat cu FC Voluntari, pe Arena Naţională, într-un meci în care s-a accidentat şi ultimul fundaş valid, Bogdan Planic.

Dan Alexa la o pauză de hidratare alături de elevii săi în meciul de fotbal dintre Dunărea Călăraşi şi Universitatea Craiova, contând pentru Liga 1 Betano, desfăşurat pe Stadionul Dunărea din Călăraţi, duminică 12 august 2018
Dan Alexa la o pauză de hidratare alături de elevii săi în meciul de fotbal dintre Dunărea Călăraşi şi Universitatea Craiova

Mihai Stoica trăgea un semnal de alarmă în ceea ce priveşte duelul de la Călăraşi, după ce Dică spusese că îşi va lua jucători pentru defensivă de la echipa a doua, iar managerul anunţa că şi acolo sunt probleme de lot.

Accidentări şi la FCSB 2

Conform celor spuse de Mihai Stoica, la echipa ce evoluează în Liga 3, s-a accidentat cel mai bun fundaş central pe care l-ar fi putut avea în vedere pentru meciul cu Dunărea, iar un fundaş stânga a luat cartonaşul roşu şi va fi suspendat. Partida Dunărea Călăraşi – FCSB din optimile Cupei României are loc joi, 1 noiembrie 2018, pe Stadionul “Ion Comşa” şi va fi transmisă în format LIVE VIDEO pe FANATIK.RO.