in Baschet
16/04/2019, 10:55
Cea mai importantă revenire din istoria NBA! Campioana en-titre a pierdut după ce a condus cu 31 de puncte. VIDEO GALERIE FOTO
Noaptea de luni spre marți a oferit cea mai importantă revenire din istoria play-off-ului NBA

Noaptea de luni spre marți a oferit cea mai importantă revenire din istoria play-off-ului NBA, iar în prim-plan s-a aflat campioana en-titre Golden State Warriors. Formația californiană, care a câștigat trei din ultimele patru ediții de campionat, a suferit o înfrângere incredibilă în meciul doi al întâlnirii cu Los Angeles Clippers, din primul tur al play-off-ului din Conferința de Vest.

LA Clippers, cea mai importantă revenire din istoria play-off-ului NBA

Întâlnirea din Oracle Arena din Oakland a început perfect pentru gazde, în prim-plan fiind vedetele Stephen Curry și Kevin Durant. Golden State Warriors a reușit două sferturi foarte bune, iar la pauza mare conducea deja cu scorul de 73-50. Sfertul al treilea a început pe aceleași corrdonate, iar campionii s-au distanța repede la 94-63, cea mai mare diferență din meci.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Însă, din acel moment a început cea mai importantă revenire din istoria play-off-ului NBA, Los Angeles Clippers reușind o ”remontada” de poveste. Avându-i în prim-plan pe Lou Williams (36 de puncte) și Montrezl Harrell (25 de puncte), oaspeții au pus punct după punct în coșul advers și au câștigat sfertul trei cu 44-35, reducând diferența la doar 14 puncte.

Landry Shamet marchează coșul de 3 puncte prin care Los Angeles Clippers a preluat conducerea în meciul cu Golden State Warriors

Record doborât după 30 de ani

Ultimul sfert a fost dominat categoric de Los Angeles Clippers, care a revenit spectaculos în joc. Cu 16 secunde înainte de final, Golden State mai avea un singur punct avans, dar Landry Shamet a trimis un transor de la 3 puncte și formația din orașul îngerilor a trecut în avantaj și în cele din urmă s-a impus cu 135-131 și a egalat scorul general: 1-1. În primul meci al întâlnirii, Golden State s-a impus acasă cu 121-104. Seria se mută pentru următoarele două jocuri la Los Angeles.

Precedentul record privind o revenire în play-off-ul NBA fusese stabilit în 1989. Atunci, Seattle Sonics a pierdut meciul patru din primul tur cu Los Angeles Lakers, scor 95-97, deși a avut un avans de 29 de puncte. Deși a pierdut surprinzător meciul doi, Golden State Warriors rămâne favorită la câștigarea seriei cu Los Angeles Clippers, formație care a prins in extremis ultimul loc în play-off-ul Conferinței de Vest.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!