Cifrele InStat după FCSB – U Craiova 4-1. Florin Tănase, cel mai bun de pe teren + Mihai Bălaşa, mâna moartă a oltenilor! EXCLUSIV

09.03.2020 | 09:34
Cifrele InStat dupa FCSB  U Craiova 41 Florin Tanase cel mai bun de pe teren  Mihai Balasa mana moarta a oltenilor EXCLUSIV
Cifrele InStat după FCSB - U Craiova 4-1. Florin Tănase, cel mai bun de pe teren + Mihai Bălaşa, mâna moartă a oltenilor (sursă foto: sportpictures.eu)

FCSB – U Craiova 4-1 s-a jucat în etapa a 2-a din play-off-ul primei ligi, iar formaţia antrenată de Bogdan Vintilă a obţinut o victorie vitală în lupta pentru titlu. FANATIK îţi prezintă cifrele InStat după derby-ul de pe Arena Naţională, în care Florin Tănase a fost cel mai bun fotbalist de pe teren.

• (P) Cota BETANO pentru CFR Cluj – FCSB: 3,95 este cota pentru ”2 solist”. Vezi aici toate cotele!

Cifrele InStat după FCSB – U Craiova 4-1. Cinci jucători au depăşit borna de 300 de puncte

FCSB a făcut legea în derby-ul cu U Craiova, scor 4-1, iar cifrele InStat au arătat că jucătorii lui Bogdan Argeş Vintilă au fost superiori adversarilor. Florin Tănase a avut cel mai bun index, cu 378 de puncte, mijlocaşul ofensiv de 25 de ani reuşind să marcheze un gol şi să ofere o pasă decisivă.

Index-ul lui Florin Tănase a crescut în ultimul sfert de oră al derby-ului, atunci când a fost decisiv pentru FCSB. În minutul 75, fotbalistul de 25 de ani avea un punctaj de 287, după ce la pauză abia ajunsese la 250 de puncte.

Răzvan Oaidă, autorul a două goluri în FCSB – U Craiova 4-1, a obţinut al doilea cel mai bun index, 341 de puncte şi a avut un procentaj foarte bun de acţiuni reuşite în derby, 80%. Cinci dintre fotbaliştii vicecampioanei României au depăşit borna celor 300 de puncte în derby-ul de pe Arena Naţională.

Andrei Vlad, titularizat după ce Cristi Bălgrădean a semnat cu CFR Cluj, a avut un index bun după FCSB – U Craiova 4-1, primind 271 de puncte. În sezonul regulat, în care a bifat 8 meciuri, fotbalistul de 20 de ani a avut o medie de 236 de puncte.

Nicuşor Bancu, aproape de un index InStat de 300 de puncte

U Craiova a făcut un meci slab cu FCSB, iar cifrele elevilor lui Corneliu Papură au fost extrem de slabe. Nicuşor Bancu a fost fotbalistul oltenilor care a obţinut cel mai bun index InStat, cu 293 de puncte, fundaşul stânga de 27 de ani reuşind să ofere o pasă decisivă la golul marcat de Cristi Bărbuţ.

De altfel, autorul singurului gol al oltenilor a obţinut al doilea cel mai bun punctaj. Pentru prestaţia din FCSB – U Craiova 4-1, Cristi Bărbuţ a primit un index InStat de 284 de puncte.

Mihai Bălaşa a fost cel mai slab jucător al Universităţii Craiova, cu un index InStat de 222 de puncte. Cele două goluri primite de olteni pe finalul meciului i-au scăzut punctajul fundaşului central, care avea un index de 253 în minutul 75.

Luis Niţu a bifat doar 17 minute în FCSB – U Craiova 4-1 şi a primit un index InStat de 204 puncte. Fotbalistul de 18 ani a avut un procentaj de 50% la capitolul acţiuni reuşite şi a câştigat un singur duel cu adversarii.