Cupa României, faza 16-imilor. Rezultate complete. Botoșani și Rapid, marile pierzătoare

27.09.2018 | 19:33
Cupa Romaniei faza 16imilor Rezultate complete Botosani si Rapid marile pierzatoare

Începe Cupa României, faza 16-imilor, iar echipele de pe prima scenă a fotbalului românesc vor intra în competiţie. Care este programul complet și rezultatele LIVE aflaţi de pe FANATIK.RO, ce va transmite în format LIVE VIDEO toate partidele din această fază. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Toate meciurile din cadrul acestei faze se vor juca într-o singură manşă, pe terenul echipei care a fost mai slab clasată în stagiunea anterioară.

UPDATE, ora 23:30 / FCSB este ultima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus greu cu 1-0 în meciul cu Unirea Alba Iulia, formație din Liga 3.

UPDATE, ora 21:00. Rapid este eliminată de Turnu Măgurele, după ce a fost învinsă cu scorul de 2-0. De la 21:30, are loc ultimul meci al acestei faze, Unirea Alba Iulia – FCSB.

Ce rezultate s-au înregistrat joi, 27 septembrie 2018
Luceafărul Oradea – AFC Astra 1-5
Marcatori: Pop 79 / Begue 64, Zoua 66, V. Gheorghe 70, 80, 90
Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș  1-2 (d.p.)

Marcatori: Vasile 83 / Yazalde 90 + 2
Fotbal Club Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-2
Marcatori: Dragu 75, Mihai 90

UPDATE, ora 18:45 La această oră se desfășoară duelul dintre Rapid București și Turris Turnu Măgurele. ( detalii AICI)

UPDATE, ora 19:18 Gaz Metan Mediaș s-a calificat la loviturile de departajare în meciul cu Bucovina Rădăuți, după 9 serii de penalty-uri.

UPDATE, ora 18:27 Partida dintre Bucovina Rădăuți și Gaz Metan Mediaș a intrat în prelungiri. Scorul după 90 de minute a fost 1-1.

UPDATE, ora 18:23 GOOOOL GAZ Metan Mediaș! Medieșenii au egalat în prelungirile timpului regulamentar, prin Yazalde! Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș 1-1

UPDATE, ora 18:12 GOOOOL Bucovina Rădăuți! Surpriză mare în Bucovina, în minutul 83, prin Vasile. Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș 1-0.

UPDATE, ora 17:51 Astra Giurgiu s-a calificat în optimile Cupei României, după ce au trecut cu scorul de 5-1 de cei de la Luceafărul Oradea.

UPDATE, ora 17:48 GOOOOL ASTRA! Valentin Gheorghe a reușit hat-trick-ul, în minutul 89! Luceafărul – Astra 1-5

UPDATE, ora 17:38 GOOOL ASTRA! Valentin Gheorghe face dubla pentru Astra, în minutul 80! Luceafărul – Astra 1-4

UPDATE, ora 17:37 GOOOL LUCEAFĂRUL! Vasile Pop înscrie în minutul 79 primul gol al gazdelor. Luceafărul – Astra 1-3

UPDATE, ora 17:27 GOOOOL ASTRA! Valentin Gheorghe a marcat golul 3 pentru Astra Giurgiu. în minutul 70! Luceafărul – Astra 0-3

UPDATE, ora 17:24 GOOOOL ASTRA! Zoua a dublat avantajul Astrei în numai 2 minute! Luceafărul – Astra 0-2

UPDATE, ora 17:23 GOOOOL ASTRA! Begue a deschis scorul pentru Astra, în minutul 64. Luceafărul – Astra 0-1

UPDATE, ora 17:13 Astra Giurgiu a ratat un penalty, apărat de portarul Moga, în minutul 56!

UPDATE, ora 16:30 La ora 16:30 a început și partida dintre Bucovina Rădăuți și Gaz Metan Mediaș.

UPDATE, ora 15:55 Echipele de start la Luceafărul – Astra:

Luceafărul: Moga – Gruia, Oros, Preoteasa, Chiorean, Al. Dulca, Gunie, Opriş, Vas. Pop, Moihedja, G. Paraschiv
Rezerve: Moroz – Ţîră, Codoban, C-tin. Roşu, Luduşan, Prejmerean, Torişte

Astra: Dav. Lazar – Belu, R. Crişan, Cestor, Butean, Val. Gheorghe, Mrzljak, N. Roşu, L. Buş, Dylan Bahamboula, Zoua
Rezerve: Iliev – Rob. Boboc, Trusescu, Biceanu, Llullaku, Begue, Erico Da Silva

UPDATE, joi, ora 15:45 Joi, 27 septembrie, se joacă următoarele partide în 16imile Cupei României:

Luceafărul Oradea – AFC Astra, ora 16:00
Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș, ora 16:30
Fotbal Club Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele, ora 18:45
Unirea 1924 Alba Iulia – FCSB, ora 21:30

UPDATE, ora 23:20. CFR Cluj se impune în faţa celor de la Chindia Târgovişte, cu scorul de 1-0, graţie reuşitei lui Tambe, şi se califică în optimile Cupei României. Rezultatele înregistrate miercuri:

UTA Arad – CSM Politehnica Iași, 3-3 (3-5 după penalty-uri)

Joi continuă partidele din 16-imi:

UPDATE, ora 21:00 Concordia Chiajna – Viitorul s-a terminat cu scorul de 0-3. (DETALII AICI)

De la ora 21:30 va încep Chindia Târgovişte – CFR Cluj. ( DETALII AICI)

UPDATE, ora 18:41 Poli Iaşi se califică în optimile Cupei României, după ce a câştigat cu 5-3 la loviturile de departajare (3-3 după 120 de minute). Alberto Cobrea a parat un penalty, iar Gallego a înscris lovitura decisivă printr-o scăriţă!

UPDATE, ora 18:33 UTA Arad – Poli Iaşi s-a terminat 3-3, după 120 de minute!

UPDATE, ora 18:28 U Cluj s-a calificat după ce a trecut de Progresul Spartac, scor 1-0!

UPDATE, ora 18:26 GOOOOL UTA! Arădenii au egalat la 3 în minutul 114, prin Popa, din penalty!

UPDATE, ora 18:25 AFC Hermannstadt a trecut de Academica Clinceni cu 2-0.

UPDATE, ora 18:20 Dunărea Călăraşi a trecut de CSM Slatina, scor 2-0.

UPDATE, ora 18:16 CS Mioveni a obţinut calificarea în optimile Cupei României, după ce a trecut de Sporting Lieşti, scor 3-0!

UPDATE, ora 18:14 GOOOL CS Mioveni! Echipa din Liga 2 face scor pe terenul lui Sporting Lieşti, după ce Rădescu a înscris golul 3 în minutul 89.

UPDATE, ora 18:06 GOOOL Poli Iaşi! Moldovenii trec în avantaj în prelungirile meciului, după un penalty transformat de Enoh, în minutul 98. UTA Arad – Poli Iaşi 2-3.

UPDATE, ora 17:57 GOOOL Hermannstadt! Sibienii şi-au dublat avantajul, în minutul 66, prin Petrişor Popescu. Academica Cliceni – AFC Hermannstadt 0-2.

UPDATE, ora 17:56 UTA Arad – Poli Iaşi s-a terminat 2-2, în timpul regulamentar. Astfel, vom avea parte de prelungiri!

UPDATE, ora 17:48 GOOOOL CS Mioveni! Argeşenii îşi dublează avantajul în meciul cu Sporting Lieşti, în minutul 64, Balint. Sporting Lieşti – CS Mioveni 0-2

UPDATE, ora 17:42 GOOOL Hermannstadt! Sibienii deschid scorul în meciul cu Clinceni, în minutul 53, prin Juvhel Tsoumou. Academica Cliceni – AFC Hermannstadt 0-1.

UPDATE, ora 17:40 GOOOL Poli Iaşi! Moldovenii egaleayă din nou în minutul 83, de data aceasta prin atacantul Mendes. UTA Arad – Poli Iaşi 2-2.

UPDATE, ora 17:26 GOOOL UTA ARAD! Arădenii au trecut din nou în avantaj, după golul lui Matei, din minutul 68. UTA Arad – Poli Iaşi 2-1.

UPDATE, ora 17:09 GOOOL CS MIOVENI! Argeşenii deschis scorul pe terenul lui Sporting Lieşti, în minutul 39, prin Alexandru Neagu. Sporting Lieşti – CS Mioveni 0-1

UPDATE, ora 17:04 GOOOOL U Cluj! Ardelenii au deschis scorul pe terenul celor de la Progresul Spartac, în minutul 34, prin Gabi Giurgiu. Progresul Spartac – U Cluj 0-1

UPDATE, ora 16:58 GOOOOL Dunărea Călăraşi! Elevii lui Dan Alexa şi-au dublat avantajul în minutul 29. A marcat Dobrosavlevici. CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 0-2.

UPDATE, ora 16:50 GOOOL POLI IAŞI! Moldovenii au egalat pe UTA Arad în prelungirile primei reprize, prin Lawson Bekui. UTA Arad – Poli Iaşi 1-1.

UPDATE, ora 16:39 GOOOOL DUNĂREA! Dunărea Călăraşi a deschis scorul la Slatina, în minutul 5, prin Vali Alexandru. CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 0-1.

UPDATE, ora 16:05 GOOOOL UTA! UTA a deschis scorul în minutul 4 prin Ciprian Rus. UTA Arad – Poli Iaşi 0-1.

UPDATE, ora 15:55 S-au anunţat echipele de start la CSM Slatina – Dunărea Călăraşi:

CSM Slatina: Gavriș, Preda, Scheau, Bărbuți, Stancu, Tudor, Popescu, Radu, Precup, Stănică, Ceapă.

Dunărea Călărași: Cezar Lungu, Șandru, Dobrosavlevici, Șeroni, Mendy Gaston, Kouakou, Bourceanu, Honciu, Munteanu, Drăghiceanu, Valentin Alexandru.

UPDATE, miercuri, ora 15:30  La ora 16:00 începe partida dintre UTA Arad şi Poli Iaşi. După aceea urmează duelurile Sporting Lieşti – CS Mioveni, CSM Slatina – Dunărea Călăraşi, Progresul Spartac – FC Universitatea Cluj şi Academica Clinceni – AFC Hermannstadt, toate de la ora 16:30.

UPDATE, ora 23.30: FC Dinamo Bucureşti se califică în optimile Cupei României după 3-1 cu Dacia Unirea Brăilă, în meciul de debut al lui Claudiu Niculescu.

UPDATE. ora 21.50. 4-2 pentru Sepsi după executarea loviturilor de departajare şi formaţia din Liga 1 se califică în optimi

UPDATE, ora 21:35 Partida a ajuns la loteria loviturilor de departajare!

UPDATE, ora 20:55 Partida dintre ASU Poli Timişoara şi Sepsi s-a prelungit, după ce la sfârşitul timpului regulamentar scorul era 1-1.

UPDATE, ora 20:50 CS Universitatea Craiova s-a impus cu 2-0 în faţa lui Sportul Snagov. Mai multe detalii aici.

UPDATE, ora 19:45 GOOOOL ASU Poli Timişoara. Bănăţenii au egalat în minutul 43.

UPDATE, ora 19:20 GOOOOL Sepsi. Sepsi a deschis scorul în minutul 17, prin Prosser.

UPDATE, ora 18:30. La ora 19:00 începe partida dintre ASU Poli Timişoara şi Sepsi Sfântu Gheorghe.

Sepsi va începe în următoarea formulă: Fejér-Dodoi, Rus, Ursu, Ştefan – Velev, Karnitsky – Mensah, Hamed, Prosser – Hadnagy

UPDATE, ora 18:15 Fluier final la Miercurea Ciuc, unde gazdele s-au impus cu 2-1 în faţa celor de la Energeticianul.

UPDATE, ora 17:56 GOOOOL Miercurea Ciuc! Miercurea Ciuc – Energeticianul 2-1. Gazdele revin în avantaj în minutul 74, prin Magyari.

UPDATE, ora 17:53 GOOOOL Energeticianul! Miercurea Ciuc – Energeticianul 1-1. Gorjenii au egalat în minutul 71, prin Rusu.

UPDATE, ora 17:50 Fluier final la FC Voluntari – FC Botoşani. Partida s-a terminat cu 2-1.

UPDATE, ora 17:10 ELIMINARE Botoşani! Moldovenii rămân în 9 şi după eliminarea căpitanului George Miron.

UPDATE, ora 17:08. ELIMINARE Botoşani! Tânărul Alexandru Piftor a luat cartonaş roşu după cumul de galbene.

UPDATE, ora 17:05 GOOOL Miercurea Ciuc! Miercurea Ciuc – Energeticianul 1-0! Gol marcat de Mitra, în minutul 31

UPDATE, ora 17.02. GOOOL FC Botoşani! Voluntari – Botoşani 2-1! A marcat Chitoşcă, în minutul 47

UPDATE: ora 16.41. GOOOL Voluntari! Voluntari – Botoşani 2-0! A marcat Tudorie în minutul 40

UPDATE, ora 16.40. GOOOL Voluntari! Voluntari – Botoşani 1-0! A marcat Belahmeur în minutul 38

UPDATE, ora 16.30. A început şi partida de la Miercurea Ciuc, dintre echipa locală ACS Şirineasa.

UPDATE, marţi, ora 15.00 echipele de start la FC Voluntari – FC Botoşani:

FC Voluntari: Petrariu – Ricardo, Zgrablic, Balaur, Bucurică – Sesar, Laidouni – Gabriel Deac, Belahmeur, Ciucur – Tudorie

FC Botoşani: Fraisl – Dumitraş, Chindriş, Miron, Chitoşca – Oaidă, Karaboue – Golofca, Papa, Corban, Piftor

Marcatori: Mitra 31, Magyari 73 / Rusu 71
ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (2-4 după penalty-uri)
Marcatori: Ignea 43 / Prosser 17 (au ratat penalty-uri la Poli Coadă şi Cojocaru)

Chindia Târgoviște – CFR 1907 Cluj, ora 21:30

Cupa României, faza 16-imilor. Programul complet și rezultate LIVE. Fotbalistii Craiovei se bucură după câştigarea trofeului în urma meciului de fotbal dintre AFC Hermannstadt şi CS Universitatea Craiova, în cadrul finalei Cupei României, desfăşurată pe Arena Naţională din Bucureşti, duminică 27 mai 2018
Cupa României, faza 16-imilor. Programul complet și rezultate LIVE. Fotbalistii Craiovei se bucură după câştigarea trofeului în urma meciului de fotbal dintre AFC Hermannstadt şi CS Universitatea Craiova

Regulamentul Cupei

FRF a anunţat şi care sunt regulile de urmat pentru organizarea partidelor din 16-imile Cupei României. Pentru meciurile televizate la ore care necesită nocturnă, gazdele trebuie să mute meciul pe o arenă din apropiere care să permită îndeplinirea tuturor regulilor. Există şi posibilitatea, aşa cum se întâmplă la Sportul Snagov – Craiova, ca în urma înţelegerii între cele două clubui, meciul să se joace la echipa mai bine clasată anterior, dar care are nocturnă.

Toate partidele se vor disputa într-o singură manşă, iar în cazul în care cele două echipe sunt la egalitate după 90 de minute se vor juca două reprize de prelungiri, în care va fi permisă o a patra schimbare Dacă egalitatea se păstrează şi după prelungiri, atunci se vor executa lovituri de departajare.

Craiova, deţinătoarea trofeului

Cupa României a fost cucerită în sezonul trecut de Universitatea Craiova, după o finală cu AFC Hermannstadt, disputată pe Arena Naţională. Elevii lui Devis Mangia s-au impus cu scorul de 2-0. Trofeul a fost câştigat în ultimii ani de cluburi precum FC Voluntari, (2016 – 2017), CFR Cluj (2015 – 2016), FCSB (2014 – 2015), Astra Giurgiu (2013 – 2014), Petrolul Ploieşti (2012 – 2013), Dinamo (2011 – 2012), FCSB (2010 – 2011) şi CFR Cluj (2007 – 2008, 2008 – 2009, 2009 – 2010).

Duelurile Csikszereda Miercurea Ciuc – ACS Energeticianul, ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Sporting Liești – CS Mioveni, CSM Slatina – Dunărea Călărași, Progresul 1944 Spartac – FC Universitatea Cluj, Academica Clinceni – AFC Hermannstadt şi Bucovina Rădăuți – Gaz Metan Mediaș nu vor fi televizate, în timp ce restul for fi transmise de Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look TV şi Look Plus.

Toate partidele din faza 16-imilor Cupei României vor fi transmise în format LIVE VIDEO pe FANATIK.RO, unde poţi vedea şi programul complet împreună cu rezultatele live ale duelurilor.