Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă! 11 nume s-au perindat prin “Ştefan cel Mare” în şase ani

SPECIAL FANATIK
Razvan Nicolae    Iulian Pavel   
în Dinamo
03/06/2019, 16:17
Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă! 11 nume s-au perindat prin “Ştefan cel Mare” în şase ani SPECIAL FANATIK
Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă

Dinamo este o adevărată devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă. De când a preluat clubul, martie 2013, şi până în prezent, 11 antrenori s-au perindat pe la formaţia din “Ştefan cel Mare”, instabilitatea de la nivelul băncii tehnice fiind unul dintre motivele pentru care “câinii” au avut sezoane dezastruoase în ultimii ani.

Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă. Trei antrenori în actualul sezon

Dinamo a devenit o devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă, perioadă în care clubul a cunoscut cele mai ruşinoase rezultate din istorie. Doar în actualul sezon, unul la finalul căruia “câinii” au terminat pe locul 9, echipa a fost pregătită de trei antrenori diferiţi. Stagiunea a început cu Florin Bratu pe bancă, demis după o serie de rezultate slabe în septembrie 2018.

În locul fostului atacant, conducerea clubului l-a numit pe Claudiu Niculescu. După 20 de zile, oficialii lui Dinamo l-au dat afară şi l-au înlocuit cu Mircea Rednic. “În postura în care suntem acum, am luat această decizie şi ne-am asumat pata pe care am lăsat-o pe imaginea clubului. În judecata noastră, vom vedea dacă a fost corect sau nu, a contat interesul clubului”, declara Alexandru David după plecarea lui Niculescu de la echipă. La o zi după ce s-a terminat sezonul din play-out, FANATIK a anunţat că Mircea Rednic şi-a reziliat contractul cu Dinamo.

Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă. Mircea Rednic a plecat de la echipă (sursă foto: sportpictures.eu)
Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă. Mircea Rednic a plecat de la echipă (sursă foto: sportpictures.eu)

Mircea Rednic, cel mai longeviv antrenor în era Ionuţ Negoiţă

Dintre cei 11 antrenori care au pregătit-o pe Dinamo în era Ionuţ Negoiţă, Mircea Rednic a fost cel mai longeviv. “Puriul” a bifat două mandate pe banca tehnică a “câinilor” din martie 2013 şi până în prezent, de când omul de afaceri a preluat echipa. Pe 6 mai 2015, antrenorul de 57 de ani era adus la echipă şi stătea în “Ştefan cel Mare” până pe 20 mai 2016.

După aproape doi ani şi jumătate, pe 13 octombrie 2018, Mircea Rednic a revenit la Dinamo. Al doilea mandat al “Puriului” în era Ionuţ Negoiţă s-a încheiat brusc pe 3 iunie 2019, când antrenorul de 57 de ani şi-a reziliat contractul. În total, fostul fotbalist al “câinilor” i-a pregătit pe dinamovişti timp de un an şi nouă luni.

Cine sunt antrenorii lui Dinamo din era Ionuţ Negoiţă

Sezonul 2012-13

  • Cornel Ţălnar era antrenorul lui Dinamo în momentul în care Ionuţ Negoiţă a preluat clubul. La finalul sezonului a plecat de la echipă

Sezonul 2013-14

  • Gheorghe Mulţescu – 5 iunie 2013 – 22 septembrie 2013
  • Flavius Stoican a fost adus la echipă pe 22 septembrie şi a terminat sezonul pe banca formaţiei din “Ştefan cel Mare”
Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă. Flavius Stoican a avut două mandate pe banca dinamoviştilor (sursă foto: sportpictures.eu)
Dinamo, devoratoare de antrenori în era Ionuţ Negoiţă. Flavius Stoican a avut două mandate pe banca dinamoviştilor (sursă foto: sportpictures.eu)

Sezonul 2014-15

  • Flavius Stoican şi-a reziliat contractul cu Dinamo pe 12 noiembrie 2014
  • Ionel Dănciulescu (interimar) – 13 noiembrie 2014 – 7 ianuarie 2015
  • Mihai Teja – 7 ianuarie 2015 – 12 martie 2015
  • Flavius Stoican – 12 martie 2015 – 6 mai 2015
  • Mircea Rednic a fost adus la echipă la finalul sezonului 2014-15

Sezonul 2015-16

  • Mircea Rednic a antrenat-o pe Dinamo pe durata întregului sezon, dar a plecat de la echipă pe 20 mai 2016

Sezonul 2016-17

  • Ioan Andone – 23 mai 2016 – 14 februarie 2017
  • Cosmin Contra a fost adus la echipă pe 17 februarie 2017 şi a pregătit echipa până la finalul sezonului

Sezonul 2017-18

  • Cosmin Contra a plecat de la Dinamo pe 17 septembrie 2017 după ce a fost numit selecţionerul echipei naţionale a României
  • Vasile Miriuţă – 21 septembrie 2017 – 26 februarie 2018
  • Florin Bratu a antrenat-o pe Dinamo până la finalul sezonului

Sezonul 2018-19

  • Florin Bratu şi-a reziliat contractul cu Dinamo pe 22 septembrie 2018
  • Claudiu Niculescu – 24 septembrie 2018 – 13 octombrie 2018
  • Mircea Rednic – 13 octombrie 2018 – 3 iunie 2019
Închide ×

FANATIK.RO utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea si în activitatea curentă a FANATIK.RO cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie.

Am înțeles