FCSB s-a impus și în al doilea meci amical din pauza competițională. Vicecampioana a învins-o cu 4-1 pe divizionara secundă Concordia Chiajna
Autor: Cristi Maciuca | 01.07.2021 | 21:21
FCSB, o nouă victorie la scor în pregătiri. Crețu, Vucur și Cordea au fost titulari în defensiva roș-albaștrilor. Foto (Facebook FCSB)

FCSB continuă să câștige sub comanda lui Dinu Todoran. După succesul cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, vicecampioana a făcut scor și cu Concordia Chiajna, în al doilea amical al verii. Roș-albaștrii s-au impus cu 4-1 în fața ilfovenilor.

Reușitele echipei lui Todoran le-au aparținut lui Simion, Florin Tănase, Oaidă și Cristi Dumitru, în timp ce golul de onoare al „vulturilor verzi” a fost înscris de Hamza Younes, la scorul de 1-0 pentru FCSB.

FCSB a câștigat și al doilea amical al verii. Victorie la scor cu Concordia Chiajna

În primul „11” ales de Dinu Todoran pentru meciul de verificare contra ilfovenilor s-au regăsit trei din cele patru achiziții ale verii: Alexandru Crețu, Stipe Vucur și Andrei Cordea. Primii doi au format cuplul de fundași centrali, în timp ce fotbalistul venit de la Clinceni a evoluat în banda stângă a defensivei.

Despre Crețu, FANATIK a anunțat în exclusivitate că va începe sezonul la noua sa echipă în centrul apărării vicecampioanei României, acolo unde îl va avea ca partener pe Andrei George Miron.

„FCSB a obținut o nouă victorie, de această dată împotriva celor de la Concordia Chiajna, scor 4-1.

Gabriel Simion a deschis scorul în minutul 11, cu un șut spectaculos, din afara careului, în timp ce Hamza Younes a egalat în minutul 31, dintr-o lovitură de pedeapsă. Acesta a fost scorul primei reprize, în condițiile în care Florin Tănase a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 4.

Răzvan Oaidă a făcut 2-1 în minutul 48, iar Ionuț Vînă a majorat diferența după zece minute, dintr-un penalty obținut de Alexandru Musi. Cristian Dumitru a închis tabela în minutul 87, cu un șut de la 18 metri.

Dinu Todoran a folosit două echipe în cele două reprize ale partidei. Tehnicianul a început partida cu Vlad – Haruț, A. Crețu, Vucur, Cordea – Simion, Moruțan, Olaru – Oct. Popescu, Stoica, Tănase (cpt).

În partea a doua, roș-albaștrii au evoluat în următoarea formulă: Straton – V. Crețu, Cristea (cpt), Radunovic, Pantea – Perianu, Vînă, Oaidă – Niță, Dumitru, Musi.

Următoarea partidă amicală este programată sâmbătă, începând cu ora 16:30, împotriva celor de la FC Chindia Târgoviște”, se arată într-un comunicat postat pe pagina de Facebook a celor de la FCSB.

FCSB a aflat când va juca în primele două etape din Liga 1

Pentru FCSB, urmează alte două meciuri de verificare, cu Chindia Târgoviște (3 iulie) și CS Mioveni (7 iulie), ambele fiind adversare de Liga 1, acolo unde roș-albaștrii vor debuta pe 17 iulie în compania lui FC Botoșani. Vicecampioana a aflat și programul pe care îl are în etapa a doua de campionat, atunci când are loc derby-ul cu Universitatea Craiova.

Între meciurile cu moldovenii și cu oltenii, fotbaliștii lui Dinu Todoran vor lua startul și în cupele europene. Pe 22 iulie se va disputa manșa tur a meciului cu Șahtior Karagandy, din turul doi preliminar al UEFA Conference League.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Șahtior Karagandy: 2,82 este cota pentru „peste 3,5 goluri”. Vezi aici toate cotele!