Liga 2, etapa 8: clasament şi rezultate live. U Cluj câştigă clar derby-ul cu Petrolul Ploieşti

Liga 2, etapa 8 clasament şi rezultate live

Etapa cu numărul 8 din Liga 2 a debutat joi, prin partida dintre Sportul Snagov şi UTA Arad, urmând ca cele mai multe meciuri din cadrul acestei runde să aibă loc sâmbătă, de la ora 11:00. Toate rezultatele din cadrul etapei vor fi afişate LIVE, la fel şi clasamentul actualizat după fiecare meci, pe FANATIK.ROVezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Clasamentul şi rezultatele live din Liga 2, etapa 8

După meciul care a deschis runda, cel dintre Sportul Snagov şi UTA Arad, urmează o zi de pauză, urmând ca sâmbătă să continue etapa prin cele cinci meciuri programate de la ora 11:00, Aerostar Bacău – FC Argeş, CS Baloteşti – Poli Timişoara, Energeticianul – Daco Getica, Metalogblobus – Dacia Unirea şi Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara. Încă două meciuri vor mai avea loc în ziua de sâmbătă, urmând ca etapa să fie închisă duminică, 23 septembrie, prin meciurile Chindia – Farul (11:00) şi U Cluj – Petrolul (18:00).

Iată programul complet

Joi, 20 septembrie
Sportul Snagov – UTA Arad 2-1 (17:00)
Marcatori: Buia 61, Dănălache 90+4 / Rus 66

Sâmbătă, 22 septembrie
Aerostar Bacău – FC Argeş Piteşti 1-0 (ora 11:00)
Marcatori: Buhacianu 68
CS Baloteşti – Poli Timişoara 2-0 (ora 11:00)
Marcatori: Stoica 32, Predescu 64
Energeticianul – Daco-Getica Bucureşti 2-1 (ora 11:00)
Marcatori: Rusu 45+1, 90 / Voicu 82
Metaloglobus – Dacia Unirea Brăila 2-2 (11:00)
Marcatori: Herea 3, Ghenovici 75 pen. / Bebey 18, Maxin 52 pen.
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara 5-2 (11:00)
Marcatori: Tudoran 19, Nsiah 45, 56, Blejdea 67, Pîrvulescu 87 / Anghelina 34, Toma 75
Luceafărul Oradea – Academica Clinceni 1-0 (ora 12:30)
Marcatori: Luduşan 86
Politehnica Timişoara – CS Mioveni 1-0 (15:00)
Marcatori: Mera 31

Duminică, 23 septembrie
Chindia Târgovişte – Farul Constanţa 5-1 (11:00)
Marcatori: Andrei Șerban 5, Dudea 27, Cherchez 51, 58, Neguț 88/ Diakite 19
U Cluj – Petrolul Ploieşti 3-2 (18:00)
Marcatori: Ursu 13, Goga 49, 51 / Popescu 90+1, Herea 90+4

Liga 2: clasament actualizat

Înainte de startul acestei runde, liderul din eşalonul secund este Academica Clinceni. Clubul ilfovean are 18 puncte acumulate din primele şapte meciuri, cu unul peste Sportul Snagov. Podiumul este completat de Petrolul Ploieşti, club care are 16 puncte. CS Baloteşti este “lanterna roşie” a clasamentului, cu doar două puncte. Penultima clasată, Dacia Unirea Brăila, are trei puncte acumulate şi recent a fost preluată de către Florentin Petre.

Echipa antrenată de fostul dinamovist va da piept cu FC Dinamo Bucureşti în şaisprezecimile Cupei României. Vezi aici, în timp real, clasamentul din Liga 2, actualizat odată cu marcarea fiecărui gol din etapa a 7-a din Liga 2. Mai multe cluburi din eşalonul secund au intrat în cursa pentru trofeul Cupei României