VICTORIE! Tecău a cîştigat Turneul Campionilor! Mergea, învins

Perechea Tecău/Rojer a trecut în 60 de minute de cuplul Mergea/Bopanna, scor 6-4, 6-3 şi a cîştigat Turneul Campionilor. Acesta este al doilea turneu major cîştigat de Tecău în acest an,...
22.11.2015 | 23:58
VICTORIE Tecau a cistigat Turneul Campionilor Mergea invins

Perechea Tecău/Rojer a trecut în 60 de minute de cuplul Mergea/Bopanna, scor 6-4, 6-3 şi a cîştigat Turneul Campionilor. Acesta este al doilea turneu major cîştigat de Tecău în acest an, după Wimbledon. Mergea rămîne în continuare fără victorie în faţa lui Tecău. Tecău va încasa 463.000 de euro în urma acestui succes, în timp ce Mergea va primi jumătate.

“Au avut un sezon incredibil, vă place în Anglia, aţi cîştigat şi la Wimbledon. Felicitări! Am început această călătorie în urmă cu ceva ani.”, a fost mesajul lui Florin Mergea la finalul partidei. “Eşti centrul Universului meu!”, a fost mesajul lui Florin pentru partenera lui.

GAME, SET, MECI! TECĂU ŞI ROJER ÎI BAT ÎN FINALĂ PE MERGEA ŞI BOPANNA, SCOR 6-4, 6-3.

Tecău este la un game de victorie! Horia, alături de Rojer, conduc cu 5-3.

Tecău face break-ul! Perechea româno-olandeză conduce cu 3-2 în setul doi şi serveşte.

Setul doi este mult mai echilibrat decît primul. După ce au servit toţi patru, scorul este egal, 2-2.

SET! Rojer şi Tecău se impun în primul act, scor 6-4.

Mergea şi Bopanna se văd obligaţi să facă break, fiind conduşi cu 5-4 în primul set.

Tecău şi Rojer îşi păstează break-ul avans şi conduc cu 4-2.

După ce au servit toţi cei patru jucători, scorul este 3-1 pentru Tecău şi Rojer.

Primul game este cîştigat de cuplul Rojer/Tecău, cu un break.

Perechea Bopanna/Mergea va fi prima la serviciul!

La 17:30 începe marea finală! Au mai rămas mai puţin de 10 minute.

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR. UPDATE / 22.11.2015 / 09:50 / Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au reuşit să se califice în finala Turneului Campionilor, toate acestea după ce au cîştigat duleul cu fraţii Bryan, scor 6-4, 6-4. Românul a vorbit despre semifinală: “A fost un moment foarte important în primul set, cînd am avut break în faţă şi l-am pierdut. Am reuşit să facem imediat din nou break. Ne-am mobilizat foarte bine.  Sînt foarte fericit. Pentru mine, pentru familia mea, pentru oraşul meu, pentru România. Nu vedeam în urmă cu mai mulţi ani acest lucru posibil, dar am lucrat mult”, a spus Horia Tecău.

Acesta a vorbit şi despre finală şi recunoaşte că se aşteaptă la un meci frumos : “Îi cunoaştem foarte bine, am jucat mereu împotriva lor meciuri dificile. Ei au jucat foarte bine în acest turneu. Va conta cine va gestiona mai bine momentele dificile. Aştept să fie un meci frumos”, a încheiat Tecău.

…………………

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR. UPDATE, ora 21:20 / Tecău şi Rojer se califică în finala Turneului Campionilor după 6-4, 6-4 în faţa fraţilor Bryan. Tecău / Rojer vor juca duminică în finală contra lui Mergea şi Bopanna.

Break reuşit şi în startul setului doi pentru Tecău şi Rojer, care fac 2-1.

Set cîştigat de Tecău şi Rojer, după ce Tecău a servit foarte bine. 6-4.

Fraţii Bryan reuşesc şi ei un break pe serviciul lui Tecău. Este 3-3.

Break reuşit de Mergea şi Bopanna pe serviciul lui Mike Bryan. Este 2-1 şi Rojer urmează la serviciu.

UPDATE, ora 20:08 / Horia Tecău şi Jean Julien Rojer joacă de la 20:15 contra faţilor Bryan pentru calificarea în finală, unde se află deja Mergea şi Bopanna.

……………………………………………………………………………….

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR. Florin Mergea şi-a asigurat prezenţa în finala Turneului Campionilor după ce s-a impus în două seturi, alături de Bopanna, în faţa cuplului Dodig/Melo, scor 6-4, 6-2. În ultimul act, perechea româno-indiană va juca împotriva învingătorilor din duelul Tecău/Rojer – Bryan/Bryan.

Final de meci! Mergea cîştigă meciul în două seturi.

Un nou break reuşit de Mergea şi Bopanna, care conduc cu 5-2. Mergea serveşte pentru meci.

Un nou break reuşit de Mergea şi Bopanna, de această dată pe serviciul lui Melo. Este 3-2 şi Bopanna la serviciu.

Dodig şi Melo fac rebreak imediat şi reuşesc să egaleze la doi pe serviciul lui Mergea.

Început bun şi în setul doi pentru Mergea şi Bopanna. Break reuşit de cei doi, tot pe serviciul lui Dodig.

……………………………………………………………………………………………………………

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Bopanna şi Mergea îşi adjudecă primul set cu 6-4, după ce le-au dat puţine şanse adversarilor pe propriul serviciu.

Bopanna şi Mergea au reuşit să facă break pe serviciul lui Dodig şi conduc cu 3-2. Serveşte Bopanna.

Au servit toţi cei patru jucători şi nu s-a realizat nici un break pînă acum. Este 2-2.

Începe marele meci! Florin Mergea este la primire!

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. UPDATE, 21 noiembrie, ora 13:48 / La ora 14:00 începe prima semifinală de pe tabloul de dublu: Bopanna/Mergea – Dodig/Melo.

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. UPDATE, 20 noiembrie, ora 21:30 / Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au reuşit să cîştige şi ultima partidă din faza grupelor la Turneul Campionilor, scor 6-4, 7-5, şi şi-au asigurat astfel prima poziţie, cu maximum de victorii. Astfel, Tecău şi Rojer vor juca în semifinale contra fraţilor Bryan, mîine, de la ora 20:00.

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR. Datorită victoriei obţinute de Tecău şi Rojer, perechea Dodic / Melo şi-a asigurat, de asemenea, calificarea în semifinalele Turneului Campionilor. Astfel, primul meci din faza semifinalelor competiţiei va fi cel dintre Mergea / Bopanna şi Dodig / Melo.

………………………………………………………………………………………………

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. UPDATE 22:11 / Fraţii Bryan s-au calificat în semifinalele turneului de la Londra după un meci de infarct împotriva lui Jamie Murray şi John Pears. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6-7,  7-6, 16-14 şi americanii sînt în semifinale.

Grupa a fost cîştigată de Florin Mergea şi Rohan Bopanna. În semifinale, Mike şi Bob Bryan au mari şanse să evolueze cu Horia Tecău şi Jean Julien Rojer. Dublul româno-olandez a cîştigat în minimum de seturi cele două meciuri de pînă acum.

**************************************

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR. Mergea şi Bopanna au terminat grupa pe primul loc, cu două victorii şi o înfrîngere, 5-2 la seturi. În semifinale vor juca împotriva cuplului care va termina cealaltă grupă pe locul doi.

Final de meci! Mergea pierde ultima partidă din grupă, 4-6, 6-1, 5-10, dar termină tot pe primul loc.

SET! Mergea şi Bopanna trimit meciul în decisiv! 1-1 la seturi!

Un nou break reuşit de Bopanna şi Mergea! 5-1 în setul doi, la un pas de super tiebreak!

Început în forţă pentru Mergea şi Bopanna. Perechea româno-indiană are 3-0 în setul secund!

Final de set! Mergea şi Bopanna se văd nevoiţi să cedeze primul set, scor 4-6!

Italienii reuşeşc să păstreze diferenţa de un break avans şi conduc cu 4-3 şi servesc.

Început echilibrat de meci! După primele patru gameuri, perechea italiană conduce cu 3-1, cu un break făcut în primul game.

Începe meciul! Mergea dispută ultima partidă din grupă.

UPDATE 13:10 / La ora 14:00 începe primul meci al zilei: Bolleli / Fognini – Bopanna / Mergea. Perechea româno-indiană este deja calificată în semifinale, aşa că sînt şanse mari să o lase mai uşor.

UPDATE 21:38 / Două perechi cu participare românească sînt în semifinalele Turneului Campionilor. Florin Mergea şi Rohan Bopanna au cîştigat în două seturi primele două partide de la Londra împotriva fraţilor Bryan şi a perechii Murray/Peers.

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au obţinut calificarea în penultimul act după ce au trecut tot în două seturi în ambele meciuri jucate. În prima partidă, Tecău şi Rojer au trecut de Zimonjic/Matkovski, iar astăzi i-au îngenuncheat pe Ivan Dodig şi Marcelo Melo.

Cele două perechi se vor evita în semifinale dacă cîştigă grupa din care fac parte. Dacă una dintre echipele cu participare românească se impune în grupă şi una încheie pe doi, atunci vom avea un duel românesc în semifinale.

*******************************

FINAL DE MECI! Horia Tecău şi Jean Julien Rojer cîştigă cu scorul de 6-4, 7-6 meciul cu Ivan Dodig şi Marcelo Melo. Dublul româno – olandez e în semifinale la Turneul Campionilor.

UPDATE / Vom avea tie-break în setul secund.

UPDATE / Dodig şi Melo au făcut break-ul pe serviciul lui Horia Tecău. E 5-5 în setul doi

UPDATE / La un game de semifinale. Tecău şi Rojer conduc cu 5-3 în setul doi.

UPDATE / Tecău şi Rojer menţin avansul. 4-2 în setul doi. La două game-uri de semifinale

UPDATE / BREAK Tecău şi Rojer. Dublul româno-olandez conduce cu 2-1 în setul 3 şi serviciul

UPDATE / Tecău şi Rojer cîştigă primul set cu 6-4.

UPDATE / Tecău şi Rojer îşi păstrează break-ul avans, scorul fiind 4-3.

UPDATE / Start perfect pentru Tecău şi Rojer. Dublul româno – olandez conduce 2-1 cu BREAK împotriva lui Dodig/Melo.

START DE MECI

UPDATE, ora 20:11 / Horia Tecău şi Jean Julien Rojer sînt la încălzire în acest moment. În 2-3 minute începe meciul

UPDATE, 18 noiembrie, ora 19:41 / Horia Tecău şi Jean Julien Rojer joacă de la ora 20:00 împotriva dublului format din Ivan Dodig şi Marcelo Melo. Echipa care se va impune în acest meci se califică în semifinale.

***************************************

UPDATE, ora 15:25 / Mergea şi Bopanna au cîştigat şi setul doi, la tiebreak (7-5), şi şi-au asigurat calificarea în semifinalele Turneului Campionilor.

Mergea şi Bopanna au cîştigat primul set cu 6-3. Dacă se impun şi în setul doi, îşi asigură calificarea în semifinalele competiţiei.

UPDATE, ora 13:47 / Mergea şi Bopanna joacă al doilea meci la Turneul Campionilor de la ora 14:05, contra lui Murray / Peers. O victorie în două seturi le-ar asigura calificarea în semifinalele competiţiei, după ce Mergea şi Bopanna au trecut de fraţii Bryan.

UPDATE, ora 22:00 / În celălalt meci al grupei, perechea Dodig/Melo a trecut după supertiebreak de dublul francez Herbert/Mahut, scor 3-6, 7-6, 10-7. Francezii au avut şansa să închidă meciul în setul doi, însă Herbert a făcut două duble greşeli la cele două mingi de meci avute la scorul de 6-3, 5-3.

**********************************

UPDATE, ora 15:24 / Tecău îşi face serviciul şi este voctorie pentru echipa din care face parte românul, scor 6-2, 6-3. Următorul meci al zilei la Londra este Andy Murray – David Ferrer.

UPDATE, ora 15:13 / Tecău are nevoie de îngrijiri medicale din cauza unei accidentări la un deget al mîinii stîngi după o ciocnire cu Rojer.

UPDATE, ora 15:07 / Un nou break pentru Tecău / Rojer. Este 4-3 şi va servi Rojer.

UPDATE, ora 14:58 / Primul break reuşit de Zimonjic şi Matkovski, este 2-2.

UPDATE, ora 14:53 / Rojer / Tecău, start bun şi în setul doi. 2-1 cu break.

UPDATE, ora 14:43 / Set cîştigat de Tecău şi Rojer, scor 6-2.

UPDATE, ora 14:32 / Un nou break reuşit de Rojer / Tecău. Este 4-1.

UPDATE, ora 14:25 / Tecău şi Rojer fac primul break al partidei, pe serviciul lui Zimonjic.

UPDATE 16.11, ora 14:06 / Primul meci al zilei la Turneul Campionilor este cel dintre Tecău / Rojer şi Matkovski (34 de ani)/ Zimonjic (39 de ani).

………………………………………………………………………………………….

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Florin Mergea a început perfect Turneul Campionilor, cu o victorie în faţa favoriţilor numărul 1, fraţii Bryan! Perechea româno-indiană s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-3.

Este a patra victorie a lui Mergea în faţa fraţilor Bryan în 2015: două alături de Dominic Inglot în sferturi la Australian Open şi Dubai, două cu Bopanna în sferturi la Wimbledon şi la Turneul Campionilor! Fraţii Bryan au cîştigat doar semifinala de la Washington!

Perechea Mergea/Bopanna va juca împotriva fratelui lui Andy, Jamie Murray, care face pereche cu Peers. Partida se va disputa marţi, la o oră care va fi anunţată ulterior.

clasaa

***************************************************************

GAME SET MECI! Perechea Mergea/Bopanna cîştigă meciul în două seturi, scor 6-4, 6-3!

SET! Perechea Mergea/Bopanna a cîştigat primul set în meciul cu fraţii Bryan, scor 6-4!

După şase gameuri, scorul este egal, 3-3.

A început meciul!

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. UPDATE / Perechea Florin Mergea/ Rohan Bopanna (România/India) va debuta la Turneul Campionilor de la Londra împotriva fraţilor Mike şi Bob Bryan (Grupa A), de la ora 20!

Partida va avea loc duminică, în “O2 Arena”, de la ora 18:00, fiind urmată de meciul dintre Roger Federer şi Tomas Berdych, şi va putea fi urmărită în format LIVESCORE pe FANATIK.RO.

Florin Mergea i-a bătut pe fraţii Bryan de fiecare dată cînd i-a întîlnit, scorul fiind 3-0 în favoarea românului. Ultimua victorie a românului a fost în acest an, la Wimbledon, cînd s-a impus în sferturile de finală, ulterior fiind eliminat de Tecău.

În acest an, Turneul Campionilor împlineşte 45 de ani de la înfiinţare, prima ediţie avînd loc la Tokyo, în 1970.

Bopanna a postat pe contul de socializare o poză de la antrenamente, alături de partenerul său.

Programul zilei întîi:

De la ora 14:00

Jamie Murray/John Peers (4) – Simone Bolelli/Fabio Foginini (5)

Nu înainte de ora 16:00

Novak Djokovic (1) – Kei Nishikori (8)

De la ora 18:00

Bob Bryan/Mike Bryan (1) – Rohan Bopanna/Florin Mergea (8)

Nu înainte de ora 22:00

Roger Federer (3) – Tomas Berdych (6)

Turneul Campionilor, la Londra pînă în 2018

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Turneul Campionilor, în care se întîlnesc cei mai buni opt jucători din lume din anul în curs, va fi organizat la Londra pînă în 2018, a anunţat preşedintele ATP, Chris Kermode. „Sîntem încântaţi că am ajuns la un acord care ne va permite să sărbătorim a zecea ediţie consecutivă la Londra în 2018. Turneul a înregistrat un succes spectaculos din 2009, de cînd este găzduit de „O2 Arena”, generînd recorduri de spectatori, atmosferă incredibilă şi audienţă extraordinară în întreaga lume”, a declarat Chris Kernode. Meciurile de la Turneul Campionilor sînt găzduite de „O2 Arena”, o sală cu o capacitate de 20.000 de locuri.

*********************************************************

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. UPDATE 13 noiembrie ora 12:35 / S-a stabilit programul primelor două zile la Turneul Campionilor. Primul român care intră în scenă e Florin Mergea. Perechea Mergea / Bopanna debutează cu fraţii Bryan, duminică, 15 noiembrie, de la ora 20:00.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer joacă luni de la ora 14:00 împotriva lui Matkovski/Zimonjic. Mai jos aveţi grupele din turneul londonez:

ffk grup

Pe 15 noiembrie debutează Turneul Campionilor, la startul căruia se află Horia Tecău şi Florin Mergea.

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Turneul Campionilor este ceva special. Spre deosebire de majoritatea celorlalte turnee stagionale, Turneul Campionilor are un sistem aparte de desfăşurare. Cei 8 jucători sînt împărţiţi în două grupe de cîte 4, în care fiecare jucător dispută cîte un meci împotriva celorlalţi trei din grupă. Primii doi clasaţi se califică în semifinale, unde se înfruntă în sistem încrucişat, primul dintr-o grupă cu al doilea clasat în cealaltă grupă. Cîştigătorii celor două meciuri din semifinale îşi dispută finala. Pe acelaşi principiu se merge şi la dublu, unde emoţiile românilor sînt mai mari, fiind implicaţi doi conaţionali. Aşa că toţi ochii „mioritici” vor fi aţintiţi pe două perechi: Tecău/Rojer, respectiv Mergea/Bopanna.

ISTORIC
Premieră tricoloră

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Anul acesta, pentru întîia dată în istorie, vor fi doi români la Turneul Campionilor. Florin Mergea i s-a alăturat pe ultima sută de metri lui Horia Tecău, care, alături de Jean Julien Rojer, îşi obţinuse biletul pentru Londra de la începutul lui octombrie. Campioni la Wimbledon, semifinalişti la Australian Open şi Roland Garros, Horia şi Juls vor fi pentru al doilea an consecutiv la ATP World Tour Finals, iar pentru român este a patra prezenţă, cele din 2011 şi 2012 reuşindu-le împreună cu Robert Lindstedt. Pînă la această performanţă, niciodată nu au mai fost doi români la Turneul Campionilor. Interesant este faptul că Mergea şi Bopanna au reuşit să se califice la Londra într-un timp scurt, cei doi formînd o pereche doar din aprilie. De atunci au cîştigat două titluri, au fost semifinalişti la Wimbledon şi sfertfinalişti la US Open.

EROU
Năstase, de 4 ori campion

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Ilie Năstase este unul dintre cei mai de succes jucători din istoria Turneului Campionilor. Românul a jucat 5 finale şi a cîştigat de 4 ori turneul: în 1971, 1972, 1973 şi 1975. Organizatorii de la Londra au pregătit o surpriză în onoarea celui mai bun jucător român din istorie, chiar la ediţia în care participă în premieră doi jucători din ţara noastră. Astfel, Grupa B a Turneului Campionilor va fi numită „Ilie Năstase”, în onoarea celui care a triumfat de 4 ori în această întrecere. Grupa A va purta numele marelui adversar al lui Năstase în anii săi de glorie, americanul Stan Smith, care a cîştigat prima ediţie a competiţiei, în 1970, la Tokyo. În cazul probei de dublu, Grupa A se va numi de acum „Ashe/Smith”, în cinstea americanilor Arthur Ashe şi Stan Smith, cîştigătorii ediţiei inaugurale, din 1970. Grupa B va fi numită „Fleming/McEnroe”, după americanii Peter Fleming şi John McEnroe, pereche ce a cîştigat de 7 ori la rînd turneul!

„Mă onorează decizia ATP. Cred că sînt pe locul trei în topul celor care au cîştigat de cele mai multe ori Turneul Campionilor” (Ilie Năstase)

PREZENŢE
Tecău, episodul 4

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Horia Tecău şi-a asigurat prezenţa la Londra încă din luna octombrie. Perechea românului a fost a doua care şi-a asigurat calificarea, după fraţii americani Bob şi Mike Bryan. Rojer şi Tecău participă a doua oară consecutiv la Turneul Campionilor. „Am terminat acest an pe locul doi în grupa echipelor şi o finală ar fi corectă pentru noi. Avem victorii împotriva echipelor care participă, mai puţin împotriva fraţilor Bryan. Turneul Campionilor este cireaşa de pe tort. A fost un an bun, cu performanţe mari în turneele de Grand Slam, aşa cum ne-am dorit la început de an. Şi faptul că ne-am calificam la Turneul Campionilor, că ne-am îndeplinit unul dintre obiectivele de la începutul anului, ne confirmă jocul solid din acest an”, a spus Tecău cu doar cîteva zile înainte să plece la Londra. Tecău a mai evoluat aici şi în trecut, cînd nu forma o echipă cu Rojer, ci cu Robert Lindstedt.

SIMPLU
Djokovic, mai mult decît favorit

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. În acest an, diferenţa dintre cei 8 participanţi pare mai mare ca niciodată. Şi nu neapărat între ei, ci între locul 1 şi… restul! Novak Djokovic a avut un an excelent, în care şi-a spulberat adversarii, iar şansele să ia trofeul şi la Londra sînt imense. Sîrbul a dat o ultimă lecţie chiar înainte de Turneul Campionilor la Paris, unde l-a spulberat în finală pe Andy Murray. Cei 8 jucători care se vor bate pentru marele trofeu în capitala Angliei sînt Novak Djokovic, Andy Murray, Roger Federer, Stanislas Wawrinka, Rafael Nadal, Thomas Berdych, David Ferrer şi Kei Nishikori. Sîrbul este deţinătorul trofeului, căruia nu i-a mai dat drumul din 2012. De atunci, a cîştigat de 3 ori consecutiv, după două finale cu Federer şi una cu Nadal. Dintre cei 8 participanţi, doar 2 au reuşit să cîştige trofeul: Fedex şi Nole. Rafael Nadal este într-o revenire de formă, însă şansele sale sînt destul de mici, avînd în vedere că nu reuşeşte încă victorii cu jucătorii de Top 5.

COLEG
Bopanna, a treia prezenţă

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Foarte puţină lumea ştie cine este coechipierul lui Florin Mergea, alături de care a reuşit să se califice pentru prima oară la Turneul Campionilor. Rohan Bopanna, născut pe 4 martie 1980, este unul dintre cei mai buni jucători de tenis din istoria Indiei. Cea mai bună clasare la simplu a avut-o în 2007, locul 213, însă el s-a remarcat la dublu, unde a ocupat locul 3 în 2013. Cea mai mare performanţă din carieră este o finală la US Open, în 2010, alături de Aisam-ul-Haq Qureshi. În timp ce Florin Mergea participă pentru prima oară la turneul din Londra, indianul a mai fost de două ori, în 2011 şi 2012. Primul an nu a fost cu noroc, fiind eliminat încă din faza grupelor. În schimb, sezonul următor a ajuns până în finală, alături de Mahesh Bhupathi, iar acolo a fost învins de perechea spaniolă Marcel Granollers / Marc López cu 7-6, 3-6, 10-3. La turneul din 2012, Bopanna l-a bătut în grupe pe Tecău, victorie care l-a trimis acasă pe român.

RIVALI
Fraţii Bryan şi Dodig/Melo, perechi periculoase

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. Florin Mergea şi Rohan Bopanna au obţinut ultimele biletele pentru proba de dublu a Turneului Campionilor. Românul şi indianul au profitat de faptul că perechea Vasek Pospisil şi Jack Sock nu a cîştigat finala turneului de dublu de la Paris, disputată contra echipei Ivan Dodig / Marcelo Melo, scor 6-2, 3-6, 5-10. Celelalte echipe care vor evolua la Londra sînt: Bob Bryan/Mike Bryan, Jamie Murray/John Peers, Ivan Dodig/Marcelo Melo, Simone Bolelli/Fabio Fognini, Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut şi Marcin Matkowski/Nenad Zimonjic. Cele mai periculoase perechi sînt cele formate din fraţii Bryan, care au cîştigat 6 turnee în 2015 şi au jucat finala la Roland Garros, apoi Dodig şi Melo, campionii de la Roland Garros şi semifinaliştii de la Australian Open, dar şi Bolelli/Fognini, surprinzătorii cîştigători de la Australian Open. Nu în ultimul rînd, Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, cuplul care a ridicat trofeul la US Open, ultimul Mare Şlem al anului.

MÎNDRIE
Tecău şi Mergea ridică tenisul masculin

LIVE VIDEO FINALA TURNEUL CAMPIONILOR MERGEA TECĂU. România are în premieră doi reprezentanţi la Turneul Campionilor, în circuitul ATP, într-un an care aduce schimbarea polilor de putere în tenisul de dublu: Europa devine principala forţă în această probă. Mai mult, dintre cele 4 ţări care au reuşit să califice cîte 2 jucători la Turneul Campionilor, 3 sînt din Europa: Franţa, Italia şi România. Franţa, o obişnuită a acestei liste, trimite, ca şi Italia, o echipă la Londra, asemeni Statelor Unite. Prin calificările lui Horia Tecău şi Florin Mergea la competiţia Turneul Campionilor, România este una dintre cele 10 tări europene care au reuşit să trimită, în ultimii 15 ani, doi sau mai mulţi jucători la Turneul Campionilor, în proba de dublu. Lista de onoare include Polonia, Franţa şi Cehia (de cîte 6 ori), Spania (de 3 ori), Israel (de 2 ori), Austria, Belgia, Italia, Suedia (o dată)

MERGEA
Calificat după ce s-a… retras!

Povestea lui Mergea, care s-a resuscitat la timp şi a reuşit să reia într-o manieră de mare campion o carieră aruncată la gunoi în urmă cu 5 ani, este una incredibilă. Era august 2010, iar la un turneu jucat în Craiova natală, tenismanului îi recidiva o accidentare mai veche. „Mă las”, i-a transmis soţiei Daiana. Se chinuise ani de zile să fructifice un talent imens. Fusese forţat la tenis de părinţii săi, ambii medici, apoi fusese forţat să joace cu necunoscuţi atunci cînd Horia Tecău l-a abandonat la începutul carierei la juniori. Acum, abandona el sportul pe care-l slujise. Un sport care îi permisese, la juniori, să-i bată pe Andy Murray sau pe Jo-Wilfried Tsonga, dar care l-a răspus odată cu trecerea la seniori. S-a apucat să antreneze copii, dar după 9 luni grele, soţia a pus piciorul în prag. A abandonat rezidenţiatul, chiar dacă visa o carieră în medicină, şi a ales să-şi susţină soţul din postura de manager. Zi de zi, lună de lună, an de an, Mergea a pus cărămidă după cărămidă şi, după succese înşiruite în turneele chalanger timp de 3 ani, la finalul lui 2013, în octombrie, a apărut prima finală ATP, jucată alături de cehul Rosol. De atunci, povestea sa a fost mult mai mediatizată, iar acum a ajuns să se bată cu cei mai buni jucători din lume.

* 476.452 de dolari a cîştigat Florin Mergea în 2015 din tenis.

* 675.084 de dolari a cîştigat Horia Tecău în 2015 din tenis.

* 423.000 de dolari cîştigă perechea care se impune la Londra fără să piardă nici un meci!