Tecău şi-a aflat adversarii! Joacă FINALA cu favoriţii gazdelor

UPDATE, ora 21:33 / Horia Tecău şi Jean Julien Rojer vor juca în finala turneului de la Wimbledon împotriva favoriţilor gazdelor, Jamie Murray şi John Peers. Dublul britanic a învins cu scorul...
Tecau sia aflat adversarii Joaca FINALA cu favoritii gazdelor

UPDATE, ora 21:33 / Horia Tecău şi Jean Julien Rojer vor juca în finala turneului de la Wimbledon împotriva favoriţilor gazdelor, Jamie Murray şi John Peers. Dublul britanic a învins cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, 6-2 dublul format din Erlich şi Petzscher. Meciul va putea fi urmărit LIVE pe FANATIK.RO.

******************************

13-11. BREAK ŞI MECI ROJER şi TECĂU! Final incredibil de meci! Horia Tecău s-a calificat pentru a 4-a oară în finala turneului de la Wimbledon. A fost un meci incredibil jucat împotriva lui Bopana şi Mergea, încheiat în setul decisiv cu 13-11. Tecău are şansa să îşi îndeplinească visul şi să cîştige un turneu de Grand Slam după 3 finale pierdute între 2010 şi 2012 tot la Wimbledon.

În ultimul act, Tecău şi Rojer vor juca împotriva cîştigătorilor din meciul Murray/Peers vs. Erlich/Petzschner, care se va disputa de la ora 18:00.

*************************************

12-11. Florin Mergea va servi pentru a rămîne în meci

11-11. Bopana îşi face serviciul uşor şi e din nou egalitate

11-10. Roger şi Tecău sînt iar în frunte, însă meciul pare departe de final. Serviciul este cea mai importantă armă acum

10-10. Mergea reuşeşte o super lovitură în final de game şi e din nou egalitate.

9-10. Tecău închide gameul cu un as.

9-9. Bopanna şi-a făcut şi el serviciul.

8-9. Rojer, serviciu fără probleme.

8-8. Mergea îşi face serviciul, din nou egalitate.

7-8. Deşi s-a ajuns la avantaje, Tecău îşi face şi el serviciul.

7-7. Game la zero şi pentru Bopanna.

6-7. Rojer cîştigă la zero pe propriul serviciu.

6-6. Mergea îşi face şi el serviciul uşor.

5-6. Tecău îşi face serviciul fără probleme.

5-5. Presiune pe serviciul lui Bopanna. Rojer şi Tecău au ratat o minge de meci şi este egal.

4-5. Rojer îşi face serviciul, presiune pe Bobanna.

4-4. Game făcut şi de Mergea, presiunea este din ce în ce mai mare.

3-4. Tecău îşi face serviciul, după ce Bopanna şi Mergea au avut 30-0.

3-3. Bopanna îşi face serviciul fără greşeală.

2-3. Rojer îşi face şi el serviciul la 0.

2-2. Game complicat pe serviciul lui Mergea, deşi a fost 40-0. Florin a salvat o minge de break, iar Bopanna a adus egalarea.

1-2. Tecău îşi face serviciul la zero.

1-1. Cuplul Bopanna / Mergea reuşeşte să egaleze.

0-1. Rojer îşi face serviciul şi porneşte bine setul decisiv.

…………………………………………………………………………………………………………………………

6-4. Bopanna îşi face serviciul şi închide setul patru. Se intră în decisiv.

5-4. Tecău îşi face serviciul, dar are nevoie de break pe serviciul lui Bopanna pentru a salva setul.

5-3. Mergea îşi face serviciul după ce salvează două mingi de break.

4-3. Rojer îşi cîştigă şi el serviciul.

4-2. Bopanna încheie gameul cu doi aşi.

3-2. Tecău îşi face serviciul fără probleme de această dată.

3-1. Bopanna îşi face serviciul şi reface avantajul de două gameuri.

2-1. Rojer îşi face serviciul şi reduce din handicap.

2-0. Game reuşit de Mergea / Bopanna, start perfect pentru ei în setul doi.

1-0. BREAK Mergea. Florin reuşeşte să ia game-ul de pe serviciul lui Tecău.

………………………………………………………………………………………………………………….

3-6. Rojer şi Tecău fac break şi pe serviciul lui Bopanna şi îşi adjudecă setul.

3-5. Tecău îşi face serviciul şi se apropie de cîştigarea setului.

3-4. Mergea îşi pierde serviciul, break pentru Rojer / Tecău.

3-3. Rojer îşi face şi el serviciu şi egalează.

3-2. Bopanna îşi face serviciul după ce salvează o minge de break.

2-2. Continuă echilibrul în set şi după serviciul lui Tecău.

2-1. Mergea serveşte şi el bine şi revine în avantaj.

1-1. Rojer îşi face şi el serviciul.

1-0. Bopanna îşi face serviciul, după ce Rojer şi Tecău au avut 30-0.

………………………………………………………………………………………………………………………

2-6. Set pentru Rojer / Tecău.

2-5. Mergea îşi pierde şi el serviciul. Rojer serveşte pentru set.

2-4. Tecău reuşeşete să închidă setul, deşi Mergea revenise de la 40-0.

2-3. Bopanna îşi pierde serviciul. Break Rojer / Tecău.

2-2. Rojer continuă să ţină echilibru în set.

2-1. Mergea continuă seria bună a jucătorilor aflaţi la serviciu.

1-1. Tecău egalează fără emoţii.

1-0. Bopanna îşi face din nou serviciul fără emoţii.

6-4. Mergea închide setul pe serviciul lui Rojer cu un smash perfect.

5-4. Bopanna îşi face serviciul. Urmează Rojer, care serveşte pentru a rămîne în set.

4-4. Tecău îşi face şi el serviciul fără probleme.

4-3. Mergea serveşte bine şi îşi face serviciul.

3-3. Rojer îşi face serviciul, Tecău a fost impecabil în zona fileului.

3-2. Bopanna îşi face serviciul, după ce Tecău a avut o şansă de break.

2-2. Tecău îşi pierde serviciul, Mergea şi Bopanna egalează.

1-2. Mergea îşi face serviciul şi reduce din handicap.

0-2. Rojer îşi face serviciul. Bopanna şi Mergea nu se regăsesc.

0-1. Tecău şi Rojer reuşesc să facă break pe serviciul lui Bopanna.

UPDATE 9 iulie, ora 13:45 / A început partida, cu Rohan Bopanna la serviciu.

……………………………………………………………………………………………………………………

UPDATE 8 iulie, ora 23:55 / LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Meciul românesc între perechile de dublu formate din Horia Tecău şi Jean Julien Rojer vs. Florin Mergea şi Rohan Bopanna se va disputa joi de la ora 13:30 pe terenul doi de la Wimbledon.

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Pe ambii sportivi români îi leagă cîteva sentimente speciale de turneul de la All England Club. Cei doi au făcut legea la juniori la debutul anilor 2000. Florin Mergea şi Horia Tecău au cîştigat de două ori la rînd turneul, în 2002 şi 2003, cînd cei doi aveau 17, respectiv 18 ani.

16753maxim

Sursa foto (Curierul Naţional)

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. La seniori, Horia Tecău e unul dintre cei mai ghinionişti jucători care au trecut la Wimbledon. Românul a ratat 3 finale de seniori la rînd, între 2010 şi 2012 cu Robert Lindstedt. Acum, Horia Tecău are o nouă şansă de a ridica trofeul, însă pentru asta va trebui să treacă de partenerul său din perioada junioratului, Florin Mergea.

tecau1

****************************************************

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Duel românesc în semifinalele de la Wimbledon. Florin Mergea şi Rohan Bopanna vor juca joi împotriva lui Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer. Florin Mergea a reuşit, în sferturile de finală de la Wimbledon, a treia victorie din acest an împotriva fraţilor Bryan şi este un adevărat naş al liderilor mondiali. Precedentele două succesuri au fost reuşite în prima parte a anului, cînd Mergea făcea echipă cu Dominic Inglot.

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Prima victorie reuşit a venit la Australian Open, în turul trei, cînd Mergea şi Inglot au reuşit să se impună în două seturi, scor 7-6, 6-3. Următorul meci a avut loc în sferturile de finală de la Dubai, scor 7-6, 2-6, 10-8.

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Pînă la cele trei victorii reuşite în acest an, Mergea mai jucase de două ori împotriva fraţilor, ambele partide pierdute. Una dintre ele chiar alături de Rohan Bopanna, în semifinale la Shanghai, cînd americanii s-au impus cu 7-6, 6-4. Celălalt meci a fost în aprilie 2013, la Houston, scor 7-5, 6-2 împotriva fraţilor Bryan. La acel turneu, Mergea a făcut echipă cu Philipp Marx, Germania.

Mergea, bătut pe linie de Tecău

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Dacă în faţa fraţilor Bryan este în avantaj la meciuri directe, nu la fel se întîmplă şi în duelurile lui Mergea cu Horia Tecău. Acesta din urmă a cîştigat toate cele cinci meciuri directe, dintre care două au avut loc chiar în acest an. Pe 31 mai, la Paris, Tecău şi Rojer i-au învins pe Mergea şi Bopanna, în turul trei, scor 6-3, 6-7, 6-3. Cu două săptămîni înainte, în optimile turneului de la Roma, Rojer şi Tecău se impuseseră în trei seturi, scor 6-2, 5-7, 10-8. Rojer şi Tecău îl bătuseră pe Mergea şi în 2014, cînd acesta făcea echipă cu Marin Draganja, scor 6-3, 6-4. S-a jucat la s’Hertogenbosch, în sferturi. De alte două ori, Tecău l-a bătut pe Mergea la Bucureşti, pe cînd făcea echipă cu Robert Lindstedt. În 2012, cuplul Mergea / Dăescu a cedat meciul cu 6-4, 4-6, 2-10, iar cu un an înainte, în echipă cu Anagnastopol, Mergea a fost învins cu 7-6, 4-6, 8-10.

Miza uriaşă: 100.000 de euro

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Înfruntarea pentru un loc în finala de la Wimbledon este cea mai importantă dintre Mergea şi Tecău. Miza este una uriaşă, în primul rînd din punct de vedere financiar. 85.000 pentru fiecare pereche sînt sumele deja garantate prin calificarea în semifinale. Cei care vor reuşi să ajungă în finală ar avea asiguraţi 170.000 de euro, la care s-ar adăugat încă pe atît în cazul unei victorii în ultimul act.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. UPDATE 22:21 / Florin Mergea încheie partida cu un as, la a treia minge de meci! Mergea şi Bopanna cîştigă în patru seturi, scor 5-7, 6-4, 7-6 (9), 7-6 (5). În semifinalele probei de dublu masculin de la Wimbledon, Mergea şi Bopanna vor forma perechea Tecău / Rojer. În cealaltă semifinală se înfruntă Murray / Peers cu Erlich / Petzchner.

UPDATE 22:13 / Fraţii Bryan revin de la 0-30 şi trimit setul în tiebreak.

UPDATE 22:07 / Setul patru intră în prelungiri, este 5-5. Serveşte Florin Mergea.

UPDATE 21:34 / Mergea şi Bopanna reuşesc un tie-break excelent, cîştigat cu 10-8. Mai au nevoie de un set pentru finală

UPDATE 21:24 / Florin Mergea reuşeşte să îşi facă serviciul, iar setul trei se va decide în tie-break.

UPDATE 21:08 / Mergea şi Bopanna ratează trei mingi de break consecutive, iar fraţii Bryan conduc cu 4-3 în setul doi. Urmează Mergea la serviciu.

UPDATE 20:51 / Mergea reuşeşte să închidă setul doi cu un smash perfect. Este 1-1.

UPDATE 20:42 / Mergea şi Bopanna au reuşit să facă break în setul doi şi conduc cu 4-3.

UPDATE Ora 20:15 / Mergea şi Bopanna au pierdut primul set cu fraţii Bryan, scor 7-5.

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Horia Tecău şi Julien Rojer au cucerit şi al treilea set al partidei, în tiebreak, cu scorul de 7-2 şi s-a calificat în semifinalele probei de dublu masculin la Wimbledon, acolo unde ar putea da peste Florin Mergea!

Românul joacă acum, alături de Rohan Bopanna, împotriva fraţilor Bryan, cap de serie numărul 1 la Londra!

6-2. Game şi SET Tecău / Rojer! Românul conduce cu 2-0 la seturi şi este la un singur set de calificarea în semifinale!

5-3. Game Tecău / Rojer.

4-3. Game Matkowski / Zimonjic.

4-2. Game Tecău / Rojer.

3-2. Game Tecău / Rojer.

2-2. Game Tecău / Rojer. Tecău îşi face din nou serviciul fără emoţii.

1-2. Game Matkowski / Zimonjic. Cei doi trec din nou în avantaj.

1-1. Game Tecău / Rojer. Rojer îşi face serviciul.

0-1. Game Matkowski / Zimonjic. Start bun cei doi în setul doi.

………………………………………………………………………………………………………………

6-4. Game Rojer / Tecău. Horia şi-a făcut serviciul fără emoţii.

5-4. Game Matkowski / Zimonjic. Tecău va servi pentru set.

5-3 Game Tecău / Rojer. Olandezul îşi face serviciul cu mici emoţii.

4-3. Game Matkowski / Zimonjic. Cei doi reuşesc să se apropie.

4-2. Game Tecău / Rojer. Tecău serveşte perfect şi confirmă breakul.

3-2. Break Tecău / Rojer. Cei doi concretizează prima minge de break din meci.

2-2. Game Tecău / Rojer. Fără probleme şi pe serviciul lui Rojer.

1-2  Game Matkowski / Zimonjic, după cîteva lovituri reuşite ale celor doi.

1-1. Game Tecău / Rojer. Tecău serveşte perfect şi egalează.

0-1. Game Matkowski / Zimonjic, după ce a fost 40-40.

UPDATE, ORA 17:30 / A început partida dintre Rojer / Tecău şi  Matkowski / Zimonjic, duel pentru un loc în semifinale la Wimbledon

……………………………………………………………………………….

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Au mai rămas cîteva ore! La 16:45, respectiv 18:00, se joacă duelurile în care sînt implicaţi românii la dublu în Marele Şlem de la Wimbledon.

Partida dintre Horia Tecău / Jean Julien Rojer şi Marcin Matkovski / Nenad Zimonjic, favoriţi numărul şapte, este a treia de pe terenul trei, după două meciuri de dublu ale legendelor, care încep de la 13:45.

LIVE VIDEO TECĂU MERGEA SEMIFINALE WIMBLEDON. Aşadar, partida românului ar fi undeva în jurul orei 16:45. Duelul dintre Mergea / Bopanna şi fraţii Bryan va avea loc de la ora şase, dar nu s-a stabilit încă terenul pe care se joacă.