“Cocoşi” hotărîţi! Benzema: “Ne-am arătat potenţialul”

Antrenorul Franţei, Didier Deschamps a declarat după meci: "Am fost răbdători în startul meciului, am avut şi două bare în startul meciului. E un start foarte bun, mai avem lucruri de...
16.06.2014 | 00:22
Cocosi hotariti Benzema Neam aratat potentialul

Antrenorul Franţei, Didier Deschamps a declarat după meci: “Am fost răbdători în startul meciului, am avut şi două bare în startul meciului. E un start foarte bun, mai avem lucruri de îmbunătăţit, mai ales că e o competiţie acerbă. O să sărbătorim victoria de azi şi să cîştigi cu 3-0 la Cupa Mondială nu e niciodată uşor. Îmi felicit băieţii. În 5 zile trebuie să fim pregătiţi de următorul meci” a declarat Deschamps la TF1.

Antoine Griezmann despre meci: “Sîntem foarte fericiţi pentru această victorie şi pentru noi a fost fundamental să reuşim să obţinem cele 3 puncte. Benzema e un jucător excelent şi azi a fost în formă maximă. Despre golul doi ce pot să zic, arbitrul a avut ceasul care îl atenţiona că mingea a trecut linia porţii şi asta a fost”

Benzema a fost omul meciului şi a declarat după partidă: ” După lovitura de pedeapsă ne-am arătat potenţialul. Am jucat frumos” a declarat francezul după meci

P: Înregistreaza-te acum la Sportingbet si primesti un Free Bet de 400 lei!

************************************

Min. 90+3: Final de meci! Franţa se impune cu 3-0 la capătul unui meci pe care l-a dominat şi care a fost simplificat mult după eliminarea lui Palacios în prima repriză. Benzema este eroul Franţei în acest meci

'nnnn7

Min. 87: Francezii păstrează posesia şi aşteaptă finalul unui joc în care nu s-a întrebuinţat prea mult. Benzema e într-o formă senzaţională, a marcat două goluri, pînă la urmă dubiosul gol secund a fost atribuit portarului hondurian care a atins ultimul mingea

Min. 80: Franţa joacă la trecerea timpului şi chiar dacă nu a impresionat, va obţine o victorie clară

Min. 72: GOOOOOOL Franţa! Benzema înscrie pentru 3-0 cu un şut violent din careu. Portarul hondurian nu are nicio şansă

Loading the player…

Min. 67: Trebuie să notăm că una din primele acţiuni ale Hondurienilor încheiate cu şut pe poartă a avut loc abia în acest minut

Min. 63: Ocazie uriaşă pentru Franţa. Şutul lui Matuidi trece puţin pe lîngă poartă

Min 58: Iese Najar şi intră Claros la hondurieni

Min. 57: Benzema are un nou şut periculos, însă apără portarul

ISTORIC! Noua tehnologie a fost folosită în premieră cu succes. Mingea a trecut milimetric linia porţii şi noul sistem “goal control” a fost folosit cu succes.

Min. 47: GOOOOOL Franţa! Benzema face dubla după ce mingea lovită de francez ajunge ricoşează din bară în portar şi depăşeşte milimetric linia porţii.Golul a fost atribuit pînă la urmă portarului Valladares.

Min 46: Înlocuiri la Honduras: Intră Osman Chavez şi Oscar Garcia şi au ieşit, Bendson şi Bernardez

PAUZĂ la Porto Alegre. Franţa conduce cu 1-0 şi are un om în plus pentru a doua repriză a meciului cu Honduras

Min 45: Valbuena are un şut bun din lovitură liberă, scos cu greu de portarul Honduras-ului

Min. 44: GOOOOOOOL FRANŢA! Benzema transformă penaltiul şi Franţa conduce cu 1-0 şi are un om în plus

Min. 42: PENALTY şi eliminare. Paul Pogba este faultat în careu de Palacios, care vede al doilea galben

Min. 41: Unul dintre jucătorii din Honduras se resimte şi jocul este întrerupt de ceva timp

Min. 40: Ne apropiem de pauză, dar francezii nu se grăbesc să atace, meciul are un ritm destul de slab

Min. 32: Chiar dacă francezii au lovit de două ori bara, nu au un joc convingător pînă acum. Honduras are o evoluţie modestă pînă acum, Hugo Lloris a şomat în prima jumătate de oră

Min. 26: Spiritele se încing după ce un jucător din Honduras îl faultează pe Pogba. S-a format un meleu, însă nu sînt probleme mari. Palacios şi Pogba iau cartonaş galben

Min. 23: Griezmann loveşte şi el bara cu o lovitură de cap. Portarul era bătut, hondurienii au noroc

Min. 15: Bară Matuidi. O nouă lovitură liberă trimisă în careu de Valbuena, mingea ajunge la Matuidi care trimite în bară, după ce  mingea a fost deviată puţin de portar

Încă o informaţie despre fostul “vasluian” Carlos Costly. El joacă pentru prima dată la Campionatul Mondial, după ce a ratat ediţia din 2010 din cauza unei accidentări. Şi tatăl lui Carlos Costly, Anthony Costly a jucat  în 1982 la Campionatul Mondial

Min. 11: Franţa a avut 3 lovituri libere din preajma careului hondurian, dar nu a reuşit să le valorifice

O imagine din vestiarul Franţei înainte de meci:

vest

Un fost jucător din liga 1 e titular la Honduras. E vorba de fostul “vasluian”, Carlos Costly

costly

Min. 6 : Evra vede galbenul după o intrare dură

Min. 5: Început liniştit de meci, francezii nu se grăbesc să se arunce în atac, hondurienii nici atît

Franck Ribery este cea mai importantă absenţă a francezilor la acest turneu final, el a refuzat să joace cu infiltraţii pentru că are frică de ace, relatează presa franceză

index

Min. 1: Start în Franţa – Honduras

Moment ciudat. La televizor nu s-au auzit imnurile, a fost tăcere în acel moment. Poate că s-a auzit doar pe stadion

fifa

Atmosferă calmă în tribune înainte de stratul meciului, însă stadionul e plin

UPDATE 21:55 / Au mai rămas 5 minute. PARTIDA POATE FI URMĂRITĂ ÎN FORMAT LIVETEXT PE FANATIK.RO

UPDATE 21:45 / Au mai rămas puţine minute pînă la începutul meciului. Echipele de start:

Franţa:

f

Honduras:

h

Franţa a primit o lovitură grea acum cîteva zile: Franck Ribery s-a accidentat la spate cu o săptămînă înainte de primul meci de la Cupa Mondială şi nu va fi recuperat la timp nici pentru ultimul meci din grupă!

Nici cu mijlocaşul lui Bayern în teren Franţei nu i s-ar fi dat şanse să realizeze o aventură prea lungă în Brazilia. Mărturie stă cotarea bookmakerilor: locul 8 printre favorite, conform cu „performanţele” de la ultimele turnee finale.

La Euro 2012, „cocoşii” abia s-au calificat din grupe şi a atins doar „sferturile”, fiind eliminaţi de Spania, iar la Cupa Mondială din Africa de Sud a fost dezastru: ultimul loc în grupa A!

După „injecţia” de moral făcută cu scorul amicalelor pre-Mondial, 8-0 cu exotica Jamaică, pe francezi şi mai ajută, totuşi, şi faptul că joacă primul meci în compania uneia dintre cele mai slabe selecţionate prezentă la această Cupă Mondială. În mod normal, Franţa ar trebui să cîştige în handicap partida.