Prima zi a Laver Cup 2018 a fost un real spectacol! Novak Djokovic şi Roger Federer au reuşit faza zilei la Chicago

22.09.2018 | 13:18
Prima zi a Laver Cup 2018 a fost un real spectacol Novak Djokovic si Roger Federer au reusit faza zilei la Chicago

Prima zi a Laver Cup 2018 nu a dezamăgit nicio clipă şi a asigurat spectacolul pe tot parcursul disputelor purtate la Chicago, în cadrul arenei United Center, care are o capacitate totală de 23.500 de locuri, reprezentând cu adevărat o atracţie importantă pentru fanii sportului alb, doritori să-i vadă pe unii dintre cei mai buni tenismeni ai lumii “în acţiune”. Turneul este de abia la început, în anul 2018 organizându-se cea de-a doua ediţie, competiţie în care echipa Europei va da piept cu cea a Restului Lumii.

A început Laver Cup 2018 cu meciuri care au promis show. Grigor Dimitrov, Kyle Edmund şi David Goffin au fost primii reprezentanţi ai echipei Europei, ei reuşind să-i învingă pe adversarii din echipa Restului Lumii. Bulgarul Dimitrov a trecut fără emoţii de Tiafoe, scor 6-1, 6-4, după o oră şi 7 minute, în timp ce Edmund şi Goffin au fost nevoiţi să lupte serios pentru victorie în super tie-break-uri disputate împotriva lui Jack Sock (6-4, 5-7, 10-6) şi Diego Schwartzman (6-4, 4-6, 11-9). Astfel, după primele trei meciuri, echipa Europei a luat un avans important de trei puncte.

Novak Djokovic şi Roger Federer au oferit faza zilei la Chicago: “Mi s-a oprit inima!”

Novak Djokovic şi Roger Federer au  pierdut meciul lor de dublu, iar echipa Restul Lumii a câştigat astfel primul lor punct în această confruntare, scor 6-7, 6-3, 10-6, împotriva perechii Jack Sock/Kevin Anderson. Prin această victorie, americanul și sud-africanul au dus scorul general la 3-1 pentru echipa Europei. Nole şi Mr. PeRFect au luptat exemplar în primul set, însă adversarii lor au revenit spectaculos şi au destabilizat jocul ecipei adverse prin precizie în joc şi eficienţa la fileu.

Cei doi titani ai tenisului nu s-au impus în meci, dar au oferit faza zilei la Chicago. La scorul de 1-1 și 40-30 pe propriul serviciu în primul set al partidei din Laver Cup, când încerca să returneze o lovitură, sârbul l-a lovit în spate pe coechipierul său, moment în care a început să râdă. Cei doi s-au amuzat copios de pe urma degringoladei din echipa lor, iar apoi au mers pe bancă, unde Djokovic şi-a justificat eroarea: “Oh, Doamne, cred că mi s-a oprit inima vreo trei secunde”, după ce Federer i-a spus “D-asta nu jucăm noi la dublu, frate!”.