CFR Cluj – Dudelange 2-3 în Europa League. Video. Vezi rezumatul!

in Stiri sportive
30/08/2018, 21:56
CFR Cluj – Dudelange 2-3 în Europa League. Video. Vezi rezumatul! GALERIE FOTO
CFR Cluj - Dudelange 2-3 în Europa League. Video. Vezi rezumatul!

CFR Cluj – Dudelange 2-3 în Europa League. Video. Vezi rezumatul! Campioana României a suferit o nouă înfrângere istorică în faţa luxemburghezilor de la Dudelange. Formaţia ardeleană a pierdut cu 5-2 la general şi a fost astfel eliminată din competiţiile europene.

Trupa antrenată de Antonio Conceicao a pierdut cu 2-0 în partida tur şi avea nevoie de un joc precis pentru a putea obţine calificarea. Tehnicianul lusitan a avut mari probleme de lot înaintea jocului şi nu s-a putut baza pe Ciprian Deac, Emmanuele Culio sau Djokovic, dar a decis să îl trimită în poartă din primul minut pe spaniolul Jesus Fernades, cel care a făcut un meci excelent împotriva celor de la Gaz Metan Mediaş.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Campioana României a început excelent sezonul şi a fost la un pas de a marca primul gol al jocului în minutul 3, după un corner, dar fundaşii echipei oaspete au respins excelent de pe lina porţii. Formaţia de sub Feleac a continuat să domine jocul, dar mingile trimise de Cristi Manea sau Billel Omrani au trecut pe lângă poarta adversă.

Luxemburghezii şi-au arătat colţii pentru prima dată în minutul 13 al partidei prin Melisse, dar şutul mijlocaşului a fost respins excelent de către Jesus Fernandez în corner. CFR Cluj a încercat să pună din nou în pericol poarta lui Frising, dar George Ţucudean a ratat două ocazii imense înainte de pauză.  Sebastian Mailat a ratat şi el o ocazie importantă înainte de pauză la o fază în care portarul oaspeţilor şi-a arătat limitele.

Luxemburghezii au început excelent repriza a doua, iar Sinani avea să deschidă scorul în minutul 51 cu un şut superb pe care Jesus Fernandes nu a reuşit să îl mai apere. Mijlocaşul formaţiei oaspete avea să reuşească dubla după doar cinci minute de joc în urma unei gafe uriaşe comise de linia mediană a lui Toni Conceicao. Turpel avea să înscrie şi el în minutul 77 al partidei, iar fanii prezenţi pe stadionul din Gruia s-au ridicat în picioare şi au aplaudat formaţia oaspete înainte să plece acasă.

CFR Cluj a dat semne de revenire în ultimele 5 minute ale partidei şi a fost la un pas să obţină o remiză cu formaţia din Luxemburg. Noul intrat Tambe a reuşit să marcheze cu un şut din interiorul careului după o fază în care a fost la un pas să se încurce cu Adrian Păun, iar Billel Omrani avea să reducă şi el din avantaj în ultimele minute ale jocului.

Campioana României a suferit astfel una dintre cele mai ruşinoase înfrângeri din istoria clubului şi a intrat pe lista celor mai ruşinoase rezultate înregistrate de echipele din România. Conducerea ardeleană a apelat în această vară şi la celebrul Julio Baptista, cel care a trecut pe la Real Madrid, Sevilla sau AS Roma, dar sud-americanul nu a reuşit să facă prea multe în ultimele 30 de minute de joc. Noul star al echipei va avea ocazia să-şi etaleze valoarea în Liga 1 Betano după ce a debutat în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş în runda precedentă de campionat.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!