David Popovici la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt 2022 Melbourne. „Rechinul” a obținut medalia de argint la 200 m liber

În perioada 13-18 decembrie, David Popovici, Robert Glință și Andrei Anghel vor concura la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de la Melbourne.
18.12.2022 | 12:06
David Popovici la Campionatul Mondial de inot in bazin scurt 2022 Melbourne Rechinul a obtinut medalia de argint la 200 m liber
David Popovici are ca obiectiv medalia de aur. Sursă foto: hepta.ro
18-12-2022
10:10

David Popovici a obținut medalia de argint în finală la 200 metri liber

David Popovici a obținut medalia de argint în finala ultimei probe individuale de la Mondialele de înot din Australia 2022. Dublul campion mondial și european s-a clasat pe locul 2 în proba 200 metri liber, cu timpul 1.40,79.

Sportivul român a fost devansat de Hwang Sunwoo, din Coreea de Sud, cu 1.39,72, în timp ce podiumul a fost completat de britanicul Tom Dean, cu 1.40,86.

18-12-2022
08:27

David Popovici s-a calificat în finală la 200 metri liber

David Popovici s-a calificat în finala ultimei probe individuale de la Mondialele din Australia 2022. „Rechinul” a acces în ultimul act la 200 metri liber cu al șaselea timp, 1:42,31.

Dublu campion mondial și european, David Popovici va lupta pentru medalie astăzi, 18 decembrie, de la ora 11:50. Este ultima întrecere individuală de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de la Melbourne.

15-12-2022
09:07

David Popovici a terminat pe locul 4 finala la 100 metri liber

David Popovici nu a mai reușit să se impună în finala la 100 metri liber de la Campionatele Mondiale în bazin scurt. Cu toate acestea, înotătorul român a bătut două recorduri. Este vorba despre un nou record mondial de juniori, dar și un nou record național de seniori.

„Rechinul” a intrat în finală de pe culoarul doi, cu care nu este obișnuit și a scos un timp de 45,64 secunde, la aproximativ 40 de zecimi distanță de favoritul și noul campion mondial Kyle Chalmers (45,16).

David Popovici, calificare în finală și record la 100 de metri

David Popovici a reușit să se califice în finală la 100 de metri liber și a stabilit un nou record, chiar dacă a terminat pe doi și a fost depășit de Maxime Grousset.

Clasamentul semifinalei lui David Popovici

„Rechinul” a terminat cursa în 45,91 secunde și a stabilit un nou record mondial de juniori. Popovici va intra în finală cu al cincilea timp.

Cum arată lista celor 8 finaliști de la 100 de metri liber

Finala Campionatului Mondial de 100 de metri în bazin scurt are loc joi, 15 decembrie, ora 10:42.

14-12-2022
07:31

David Popovici s-a calificat în semifinale la 100 de metri

David Popovici s-a calificat fără probleme în seminfinale la 100 de metri în bazin scurt și și-a bătut cel mai bun timp în această probă.

Cu toate acestea, „Rechinul” nu a forțat și a reușit a avut doar al patrulea cel mai bun timp, după ce a oprit cronometrul la 46,15 secunde.

Semifinalele probei au loc astăzi, 14 decembrie, de la ora 11:08. Marea finală are loc joi, 15 decembrie, de la ora 10:42.

13-12-2022
08:07

Robert Glință și Andrei Anghel nu au trecut de serii în primele probe de la Campionatul Mondial 2022

Robert Glință și Andrei Anghel au avut rezultate modeste la debutul la Campionatul Mondial 2022 din Australia. Glință a fost cronometrat cu timpul 52 sec 65/100 la proba 100 m spate și s-a clasat pe poziția a 28-a. Doar primii 16 s-au calificat în semifinalele competiției, ultimul loc fiind ocupat de Marek Ulrich din Germania cu un timp de 50 sec 92/100.

De cealaltă parte, Andrei Anghel a concurat la 50 m fluture și a înregistrat al 49-lea timp, însă fără succes. Românul a ratat calificare în semifinale, deși a fost aproape, ultimul timp care a însemnat calificarea fiind de 22 sec 53/100.

În noaptea de luni spre marți (12 spre 13 decemrie), debutează Campionatul Mondial de înot în bazin scurt 2022 Melbourne. România este reprezentată de David Popovici (100 m, 200 m și 400 m liber), Robert Glință (50 m, 100 m, 200 m spate și 100 m liber) și Andrei Anghel (50 m spate și 50 m fluture).

David Popovici: ”Scopul meu este să mă calific în finală”

După ce a făcut istorie în bazinul de 50 de metri, David Popovici este, în această săptămână, în fața unei noi provocări. Aceea reprezentată de competițiile în bazin scurt. Una pe care o abordează, în stilul său, cu un profesionalism de excepție.

”Nu cred că este un bluf să spun că nu-mi plac întrecerile în bazin scurt. Sunt oarecum construit pentru competiţia în bazin lung. Întoarcerile şi starturile sunt mai intense pe distanţa scurtă.

Aşa că aceasta este o oportunitate grozavă de a aduna informaţii şi de a câştiga experienţă şi de a fi cea mai bună versiune pe care o pot fi.

Sigur, există o rivalitate între mine şi Kyle Chalmers, dar cred că rivalitatea este doar în bazinul de 50 m. Kyle deţine recordul mondial pe 25 m, iar eu sunt deţinătorul recordului mondial în bazin lung.

Deci, poate în câţiva ani, această rivalitate va fi reală. Scopul meu este să mă calific în finală şi, după cum ştim cu toţii, odată ce eşti pe culoar, ai o şansă”, a spus Popovici, conform paginii de Facebook a COSR.

Care este programul pentru sportivii români

Sportivii români vor intra în competiție încă din această noapte. Primii care vor concura sunt Robert Glință, la 100 m spate și Andrei Anghel, la 50 m fluture. Miercuri 14 decembrie va debuta și David Popovici, la 100 m liber.