În cursul zilei de joi, 7 decembrie, Direcția Antifraudă București a ANAF a fost vizată de percheziții ample realizate de procurorii de la Direcția Națională Anticorupție (DNA).
Oamenii legii au efectuat percheziții în mai multe locații, printre care şi la sediul Direcției Generale Antifraudă din Capitală. Sunt cercetate posibile infracțiuni de corupție comise de funcționari cu atribuții de control, spun surse judiciare citate de Agerpres.
Angajați ai Fiscului sunt suspectați că efectuau controale la societăţi comerciale și modificau rapoartele astfel încât unii agenți economici să nu plătească obligațiile financiare pe care le datorau statului.
Din informațiile oferite de G4Media, doi angajați ANAF sunt suspectați de procurori că au luat mită zeci de mii de euro. Banii erau primiți de la administratorii unor firme pentru a închide ochii la fraudarea bugetului de stat. Cei doi cetățeni sunt suspectați și de fals și complicitate la evaziune.
Sursa citată notează că în același dosar este suspect și un cetățean italian, cercetat pentru evaziune fiscală. În plus, unul dintre agenții ANAF e suspectat că, pentru o șpagă de 10.000 de euro, a ajutat o femeie să obțină o diplomă falsă de bacalaureat.
Direcția Antifraudă Fiscală are sarcina de a realiza activități de inspecție fiscală, la nivel național, ”în vederea identificării și combaterii fraudei fiscale și colaborează cu alte instituții abilitate pentru realizarea sarcinilor ce revin Agenției Naționale de Administrare Fiscală în domeniu”.
În debutul acestui an, DNA a făcut percheziții și într-un dosar în care erau vizați funcționari publici din cadrul Direcției Marilor Contribuabili a ANAF. Ancheta de atunci viza suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție, comise în perioada 2020-2021.
”Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni de corupție, comise în perioada 2020-2021, în legătură cu modalitatea de exercitare a atribuțiilor de serviciu de către anumiți funcționari publici”, informa, în urmă cu 10 luni, DNA.
Pe 2 februarie 2023 s-au efectuat percheziții domiciliare în trei locații, situate pe raza municipiului București, din care una era sediul unei instituții publice, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice.