George Pușcaș recidivistul! Atacantul naționalei a produs tensiuni și la tineret, când i-a luat mingea din mână lui Ianis la un penalty de la Euro

16.10.2019 | 21:37
George Puscas recidivistul Atacantul nationalei a produs tensiuni si la tineret cand ia luat mingea din mana lui Ianis la un penalty de la Euro

George Pușcaș este jucătorul luat în colimator în spațiul public după remiza dintre România și Norvegia, scor 1-1. Atacantul naționalei i-a smuls mingea din mâini lui Nicu Stanciu, cel care se pregătea să execute un penalty în minutul 52. Pușcaș a ratat spre disperarea fanilor naționalei și a selecționerului, care l-a înjurat imediat după ce a respins portarul mingea.

George Pușcaș recidivistul! I-a luat mingea din mână lui Ianis

Dar, nu este pentru prima dată când George Pușcaș învolburează apele la echipa națională. S-a întâmplat în vară la Euro U-21 chiar la primul meci. Atacantul a scos un penalty în minutul 10, iar Ianis Hagi a pus mâna pe minge și se pregătea să execute. Însă, Pușcaș nu a fost de acord și i-a luat mingea din mâna lui Ianis și a executat el. Atunci a marcat și episodul a trecut în plan secund, deși Ianis spunea că era pregătit să bată:

“Puşcaş era primul pe listă, dar ştiam că el a scos penaltyul. În fotbal e un obicei: cine scoate nu bate. Dar l-am văzut că are încredere, i-am dat mingea fără nicio problemă. Eram sigur că este penalty, de aceasta m-am şi dus să iau mingea să bat. Eu i-am dat pasa lui George şi văzusem foarte bine”, a explicat Ianis atunci.

George Pușcaș recidivistul! Atacantul naționalei a produs tensiuni și la tineret când i-a luat mingea din mână lui Ianis la un penalty de la Euro
George Pușcaș recidivistul! Atacantul naționalei a produs tensiuni și la tineret când i-a luat mingea din mână lui Ianis la un penalty de la Euro FOTO: in meciul de fotbal dintre Romania si Norvegia, contand pentru Preliminariile Campionatului European 2020, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti

România, șanse mici să se califice la Euro 2020 din grupă

Tensiunile au continuat în acel meci, cu George Pușcaș în prim plan. În minutul 14, Ianis Hagi a marcat și el, iar în timp ce jucătorii mergeau să celebreze reușita, Pușcaș alerga spre arbitru pentru a-l convinge să îl treacă pe el marcator, însă arbitrul a refuzat motivând că Ianis a fost ultimul om care a atins mingea înainte să intre în poartă.

Episodul s-a repetat la echipa națională în meciul cu Norvegia. Însă, de această dată George Pușcaș a ratat penalty-ul din minutul 52. Cosmin Contra a avut o reacție suburbană la adresa fotbalistului pe care l-a înjurat. Cu acest punct, șansele de calificare ale României la Euro se diminuează, tricolorii având nevoie de o victorie cu Suedia și un egal în Spania pentru a-și asigura prezența la Euro 2020.