Preliminarii Liga Campionilor. Ferencvaros, umilită de campioana din Feroe. Ludogorets a întors Ballkani

Ferencvaros, campioana Ungariei, a fost umilită de Klaksvik, din Insulele Feroe, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor, scor 3-0.
19.07.2023 | 23:26
Preliminarii Liga Campionilor Ferencvaros umilita de campioana din Feroe Ludogorets a intors Ballkani
Supriză uriaşă în Liga Campionilor. Ferencvaros, umilită de campioana din Feroe
19-07-2023
20:34

Rezultate primul tur preliminar al Ligii Campionilor

Miercuri au avut loc ultimele meciuri retur din prima rundă preliminară a Ligii Campionilor. Ferencvaros a fost umilită pe teren propriu, scor 0-3, de campioana Insulelor Feroe, Klaksvik. Maghiarii au fost eliminați din Liga Campionilor, iar urmările nu au întârziat să apară.

Gabor Kubatov, președintele lui Ferencvaros, a anunțat că antrenorul rus Stanislav Cherchesov nu va continua la echipă. „Rezultatul discuției mele cu Stanislav Cherchesov este că nu vom mai lucra împreună”, a declarat Gabor Kubatov.

Ludogorets a pierdut primul meci al „dublei” cu FC Ballkani, scor 0-2, însă bulgarii au întors soarta calificării la retur. Campioana din țara vecină a câștigat cu 4-0 împotriva fostei adversare a CFR-ului din grupele UEFA Conference League și s-a calificat în turul al doilea preliminar. Iată cum arată rezultatele serii:

• Valmiera (Letonia) – O. Ljubljana* (Slovenia) 1-2 (2-4 la general)
  • Dinamo Tbilisi (Georgia) – FC Astana* (Kazakhstan) 1-2 (2-3)
  • Ferencvaros (Ungaria) – Klaksvik* (Insulele Feroe) 0-3 (0-3)
  • Qarabag* (Azerbaidjan) – Lincoln (Gibraltar) 4-0 (6-1)
  • Hesperange (Luxemburg) – Slovan Bratislava* (Slovacia) 0-2 (1-3)
  • Ludogorets* (Bulgaria) – FC Ballkani (Kosovo) 4-0 (4-2)
  • Larne (Irlanda de Nord – HJK Helsinki (Finlanda)* 2-2 (2-3)
19-07-2023
18:27

Surpriză uriaşă în primul tur preliminar! Ferencvaros, umilită de campioana din Feroe

Surpriză mare în primul tur preliminar din Champions League. Klaksvik, campioana din Insulele Feroe, a umilit Ferencvaros, campioana Ungariei, şi s-a calificat în turul doi preliminar. După 0-0 în tur, în Feroe, nordicii s-au dezlănţuit în prima repriză din Ungaria, reuşind să înscrie toate cele trei goluri până în pauză prin: Frederiksberg, în minutele 8 şi 32, respectiv Kassi (45+1).

VEZI VIDEO:

19-07-2023
06:33

Rezultatele partidelor de marți, 18 iulie

Rezultatele înregistrate în partidele disputate marți, 18 iulie, în manșa secundă a turului 1 preliminar al Champions League.

• Struga (Macedonia) – Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-2 (în tur 0-0)
  • – Liviu Antal a ajucat până în minutul 60 la oaspeți
  • Flora Tallinn (Estonia) – Rakow Czestochowa (Polonia) 0-3 (în tur 0-1)
  • Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 79 la oaspeți, iar Bogdan Racovițan a fost doar rezervă
  • Maccabi Haifa (Israel) – Hamrun (Malta) 2-1 (în tur 4-0)
  • Sheriff Tiraspol (Moldova) – Farul Constanța (România) 3-0 după prelungiri (în tur 0-1)
  • BATE Borisov (Belarus) – Partizani Tirana (Albania) 2-0 (în tur 1-1)
  • The New Saints (Țara Galilor) – Hacken (Suedia) 0-2 (în tur 1-3)
  • Zrinjski (Bosnia-Herțegovina) – Urartu (Armenia) 2-3, 4-3 la loviturile de departajare (în tur 1-0)
  • Breidablik (Islanda) – Shamrock Rovers (Irlanda) 2-1 (în tur 1-0)
15-07-2023
15:01

Marian Barbu îi arbitrează pe Sorescu și Racovițan

Arbitrul Marian Barbu a fost delegat la partida Flora Tallinn (Estonia) – Rakow Czestochowa (Polonia), din manșa secundă a turului 1 preliminar al Champions League.

El va fi ajutat de asistenții Mihai Marius Marica şi Imre-Laszlo Bucsi, cel de-al patrulea oficial fiind Marcel Bîrsan. Pentru această întâlnire, delegat de joc din partea UEFA va fi englezul Michael Foster, iar observator pentru brigada de arbitri va fi cipriotul Konstandinos Kapitanis.

Meciul dintre Flora Tallin și Rakow Czestochowa va avea loc marți, 18 iulie, de la ora 20:00, pe Lillekula Stadium. În partida tur, campioana Poloniei, la care sunt legitimați Deian Sorescu și Bogdan Racovițan, a câștigat cu scorul de 1-0.

12-07-2023
20:33

Rezultatele de miercuri, 12 iulie

Rezultatele întâlnirilor care au avut loc miercuri, 12 iulie, în prima manșă a turului 1 preliminar din Champions League.

• FC Astana (Kazahstan) – Dinamo Tbilisi (Georgia) 1-1
  • HJK Helsinki (Finlanda) – Larne (Irlanda de Nord) 1-0
  • Hacken (Suedia) – The New Saints (Țara Galilor) 3-1
  • Farul Constanța – Sheriff Tirspol (Moldova) 1-0
  • Slovan Bratislava (Slovacia) – Hesperange (Luxemburg) 1-1

Marți seară au avut loc primele dueluri din primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Confruntarea dintre Hamrun Spartans și Maccabi Haifa, în urma căreia Farul își va afla adversara din turul al doilea, dacă trece de Sheriff Tiraspol, a fost marcat de incidente violente în tribune.

Incidente violente la meciul care stabilește posibila adversară a Farului în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor

Maccabi Haifa și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în meciul tur din Malta cu 4-0. Israelienii au controlat prima repriză și au marcat de două ori prin Frantzdy Pierrot și Din David. În minutul 57, Pierrot a făcut „dubla”, iar scorul final a fost stabilit de Khalaili în minutul 79.

Cele mai mari emoții și-au făcut apariția începând cu minutul 55, când „centralul” scoțian Don Robertson a luat hotărârea de a trimite cele două echipe la vestiare, din cauza unor incidente violente în tribune. Suporterii lui Hamrun Spartans ar fi provocat disputa după ce ar fi scandat „Palestina”.

Ca replică, suporterii echipei israeliene au aprins torțe pe care le-au aruncat pe gazon, dar și în direcția fanilor formației adverse. Mai mult decât atât, gardurile de protecție au fost îndepărtate, însă forțele de ordine au intervenit.

Partida s-a reluat după 35 de minute

Jucătorii celor două echipe au mers în fața fanilor și le-au cerut să încheie disputa. Duelul dintre Hamrun Spartans și Maccabi Haifa s-a reluat după 35 de minute. Suporterii din Malta i-au „înțepat” pe fanii israelieni după ce au scandat „Palestina”.

Aceștia au făcut referire la conflictul care a început, odată cu înființarea statului Israel, în 1948. Farul debutează în primul tur preliminar din Liga Campionilor, miercuri, 12 iulie, de la ora 20:30.

„Marinarii” vor întâlni cel mai probabil Maccabi Haifa în turul al doilea, dacă vor reuși să treacă de Sheriff Tiraspol. În cazul în care va pierde „dubla” manșă cu moldovenii, Farul va pica în turul al doilea din UEFA Conference League.

Rezultatele din primul tur preliminar al Ligii Campionilor

Meciul tur din „dubla” pentru calificarea în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor este programat pe 25/26 iulie, în timp ce returul va avea loc o săptămână mai târziu, pe 1/2 august. Iată cum arată rezultatele zilei de marți din primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

• Partizani (Albania) – BATE Borisov (Belarus) 1-1

Una dintre surprizele contabilizate marți se referă la înfrângerea celor de la Ludogorets, scor 0-2 împotriva lui Ballkani, fosta adversară a CFR-ului din grupele UEFA Conference League. Înfrângerea campioanei Bulgariei vine cu două săptămâni înainte de meciurile lui CSKA 1948 Sofia și CSKA Sofia cu FCSB, respectiv Sepsi din turul al doilea al UEFA Conference League.