Premier League

LIVE BLOG Premier League etapa a 2-a. Program, rezultate, clasament, informaţii de ultimă oră. Surpriză în Chelsea – Leicester! Lampard, la al treilea meci fără victorie

LIVE BLOG Premier League etapa a 2a Program rezultate clasament informatii de ultima ora Surpriza in Chelsea  Leicester Lampard la al treilea meci fara victorie

Etapa a 2-a a actualului sezon de Premier League are loc pe durata a trei zile: şapte partide se joacă sâmbătă, 17 august, dintre acestea cinci fiind de la ora 17:00, două duminică, 18 august şi ultima luni, 19 august. Meciul rundei se joacă sâmbătă, de la ora 19:30, pe Etihad Stadium, între campioana Manchester City şi finalista Champions League a ultimii ediţii, Tottenham.

Meciurile zilei de duminică

UPDATE, 18 august, ora 20:22 / S-a terminat meciul Chelsea – Leicester City 1-1. Golurile au fost marcate de Mount (8), respectiv Ndidi (70). Frank Lampard a ajuns la al treilea meci fără victorie la cârma londonezilor, după înfrângerea cu Manchester United şi ratarea Supercupei Europei, trofeu câştigat de Liverpool la loviturile de departajare.

UPDATE, 18 august, ora 20.00. Leicester egalează prin Ndidi: Leicester – Chelsea 1-1 în minutul 70

UPDATE, 18 august, ora 18.43. Chelsea deschide scorul în meciul cu Leicester! 1-o, Mason Mount în minutul 8.

UPDATE, 18 august, ora 17:48/ Sheffield United – Crystal Palace 1-0. Sheffield United obține prima victorie de la revenirea în Premier League. Unicul gol al meciului a fost marcat de mijlocașul John Lundstram în minutul 47.

UPDATE, 18 august, ora 17:07/ Shieffield United a deschis scorul pe teren propriu în meciul cu Crystal Palace în minutul 47 prin Lundstram.

• Sheffield United – Crystal Palace 1-0

• Chelsea – Leicester ora 18:30

UPDATE, 17 august, ora 20:50. În minutul 66 al meciului Manchester City – Tottenham, Sergio Aguero și Pep Guardiola au avut un conflict pe banca de rezerve. Argentinianul a fost nemulțumit că a fost schimbat și nu a ezitat să o arate. Tehnicianul a încercat să îl calmeze pe Aguero, explicându-i motivele pentru care a fost scos de pe teren. Însă, și spaniolul i-a reproșat atacantului că nu a ieșit de pe teren prin ccel mai apropiat loc și a întârziat reluarea jocului.

UPDATE, 17 august, ora 18.52. S-au încheiat meciurile începute la ora 17:00. Liverpool a câştigat cu 2-1, însă Adrian a gafat incredibil la golul marcat de “Sfinţi”, aducând aminte de greşelile lui Karius.

• Aston Villa- Bournemouth 1-2 (Luiz min. 71 / J.King, penalty min.2, Wilson min.12)
    • Brighton- West Ham 1-1 (Trossard min. 65 / Chicharito min. 62), Florin Andone a jucat 16 minute pentru gazde.
    • Everton- Watford 1-0 (Bernard min. 10)
    • Norwich- Newcastle 3-1 (Pukki min. 33, min. 64, min. 71 / Shelvey min. 90+4) Teemu Pukki este golgheterul sezonului în Premier League cu 4 goluri. Finlandezul a înscris şi în poarta lui Liverpool în prima rundă.
    • Southampton- Liverpool 1-2 (Ings min. 83 / Mane min 45+1, Firmino min. 71)

UPDATE, 17 august, ora 16:23/ Arsenal se impune cu scorul de 2-1 pe teren propriu în meciul cu Burnley. Pentru „tunari” au înscris Alexandre Lacazette și Pierre-Emerick Aubameyang, în timp ce pentru oaspeți a punctat Ashley Barnes. Trupa lui Unai Emery are două victorii în primele două etape din Premier League.

UPDATE, 17 august ora, 15:51/ Arsenal – Burnley 2-1. Aubameyang îi aduce pe „tunari” în avantaj.

UPDATE, ora 15.16. Arsenal – Burnley 1-1. Egalează Barnes în minutul 43

UPDATE, ora 14.43. Arsenal- Burnely 1-0, minutul 12. A marcat Lacazette

UPDATE, ora 14:30 / A început meciul Arsenal – Burnley, primul al etapei a 2-a din Premier League.

LIVE BLOG Premier League etapa a 2-a

Primul joc are loc sâmbătă, de la ora 14:30, pe Emirates Stadium din Londra şi Arsenal este mare favorită în partida cu Burnley, mai ales că sunt mari şanse să revină în echipă şi cei doi jucători protejaţi de bandele de gangsteri, Sead Kolasinac în apărare şi Mesut Ozil în linia mediană. Cu trioul de foc Lacazette-Aubameyang-Pepe în faţă tunarii pleacă mari favoriţi.

Vicecampioana Liverpool merge la Southampton într-o situație neobișnuită. După ce l-a pierdut în mod stupid pe titularul dintre buturi, brazilianul Alisson, în meciul din prima etapă cu Norwich sunt șanse mari ca și eroul din Supercupa Europei, spaniolul Adrian, să nu poată fi recuperat, fiind accidentat de un fan în bucuria după câștigarea trofeului! În rest Klopp nu are probleme importante, putând trece în mod normal de sfinți.

Premier League etapa a 2-a. La Arsenal revin jucătorii protejați de poliție: Mesut Ozil și Sead Kolasinac

Chelsea vrea victorie cu Leicester City

Meciul rundei se joacă tot sâmbătă, dar de la ora 19:00, ora României. Manchester City primește vizita lui Tottenham, una dintre cele mai incomode echipe de deplasare. Londonezii au două piese grele lipsă la acest joc, accidentatul Dele Alli și suspendatul Son, dar noul venit, francezul Ndombele s-a integrat deja perfect în echipă.

După ce a fost numărată până la patru în prima etapă pe Old Trafford Chelsea s-a trezit din pumni în Supercupa Europei, unde a jucat de la egal la egal cu Liverpool și a cedat doar la lovituri de departajare. Acum oamenii lui Frank Lampard așteaptă pe Leicester în speranța primei victorii din acest sezon, dar vulpile sunt un adversar periculos, Liverpool păstrând și acum amintirea acelui 1-1 acasă care a costat-o titlul campionatul trecut.

Premier League etapa a 2-a. Frank Lampard vrea prima victorie cu Chelsea

Wolverhampton, între Manchester United și Torino

Un alt meci foarte interesant va încheia luni seară etapa. Manchester United a impresionat în partida cu Chelsea dar are acum parte de o deplasare grea, pe un stadion unde a avut mari probleme și sezonul trecut, la Wolverhampton. Pentru lupi sunt zile de foc la propriu, pentru că la 72 de ore după partida cu United au play-off-ul de Europa League cu Torino.