VIDEO / După 23 de ani, România rescrie ISTORIA! Imaginile FABULOASE ale calificării!

GAME, SET ŞI MECI, ROM NIA, 5-7, 6-3, 6-1! Ce meci au făcut Irina Begu şi Monica Niculescu în această după amiază. Au dominat autoritar setul decisiv şi scriu istorie pentru România. ...
08.02.2015 | 18:27
VIDEO  Dupa 23 de ani Romania rescrie ISTORIA Imaginile FABULOASE ale calificarii

VIDEO VEZI REZUMATUL ŞI MOMENTELE FABULOASE DE BUCURIE DE DUPA MECI!!! BRAVO FETELE!!!

5-2, GAME SPANIA! Garigues a servit bine, dar Niculescu poate aduce fericirea în tabăra tricoloră. SERVEŞTE PENTRU MECI!

5-1, GAME ROM NIA! 5 game-uri la rînd în decisiv şi sîntem la un game de a scris istoria în FED Cup. Niculescu şi Begu joacă incredibil

4-1, BREAK ROM NIA! SENZAŢIONAL joacă Begu şi Niculescu! Sînt concentrate ale noastre şi le-a intrat tot pe serviciul Garbinei

3-1, GAME ROM NIA! Niculescu serveşte incredibil, Begu joacă magistral la fileu şi conducem cu 3-1!

2-1, BREAK ROM NIA! Begu şi Niculescu fac un game de senzaţie şi preiau avantajul. Garigues e obosită şi serviciile ei nu au pus nici o problemă la retur!

1-1, GAME ROM NIA! Begu serveşte foarte bine şi cîştigă serviciul la zero

1-0, GAME SPANIA! Game maraton în care româncele au ratat 4 mingi de break. Păcat

Start în setul DECISIV!

VEZI MECIUL DECISIV LIVE VIDEO AICI

6-3, SET ROM NIA! Irina Begu şi Monica Niculescu au făcut un set foarte bun şi le-au pus sub presiune pe iberice. Sportivele din Spania au greşit destul de mult şi în acest moment româncele par mai proaspete din punct de vedere fizic. Urmează setul decisiv, Dacă cîştigăm, România merge la barajul de calificare în Cupa Mondială

5-3, BREAK ROM NIA! Continuă cavalcada break-urilor în setul secund! Garigues serveşte modest şi româncele profită.

4-3, REBREAK SPANIA! Din păcate, ibericele fac rebreak-ul pe fondul unui serviciu mai modesc al Monicăi Niculescu

4-2, BREAK ROM NIA! Begu şi Niculescu fac 3 game-uri la rînd şi conduc setul în acest moment. Muguruza dă semne de oboseală

3-2, GAME ROM NIA! Irina Begu îşi face serviciul şi păstrează speranţele României!

2-2, REBREAK ROM NIA! Niculescu şi Begu au jucat foarte bine pe serviciul lui Garigues şi au făcut break-ul.

1-2, BREAK SPANIA! Ibericele s-au impus pe serviciul lui Niculescu şi se apropie de play-off-ul pentru Grupa Mondială

1-1, GAME SPANIA! Game rapid cîştigat pe serviciul lui Muguruza

1-0, GAME ROM NIA! Game de 10 minute cîştigat în cele din urmă pe românce. A fost un game în care ambele echipe au greşit mult

START ÎN SETUL DOI CU BEGU LA SERVICIU

5-7, SET SPANIA! Medina Garigues şi Garbine Muguruza s-au impus după un prim set echilibrat. Misiune dificilă pentru românce care sînt obligate să cîştige următoarele două seturi pentru a păstra şanse

5-6, BREAK SPANIA! Ibericele au reuşit un game de senzaţie pe serviciul lui Niculescu şi fac break-ul la zero.

5-5, GAME SPANIA! Ibericele au tremurat serios în acest game, însă cîteva inexactităţi ale fetelor noastre a făcut ca setul să intre în prelungiri

5-4, GAME ROM NIA! Irina Begu şi Monica Niculescu sînt mult mai sigure pe propriile servicii decît în debutul meciului. Moment ideal pentru a forţa break-ul.

4-4, GAME SPANIA! Garigues nu a avut un serviciu strălucit, însă Niculescu şi Begu ratează o şansă bună de a rupe echilibrul

4-3, GAME ROM NIA! Niculescu serveşte mult mai bine acum şi îşi face lejer game-ul. Şansă bună de break

3-3, GAME SPANIA! Muguruza serveşte din nou foarte bine. Fără şanse pentru românce

3-2, GAME ROM NIA! Begu serveşte excelent şi româncele cîştigă game-ul, chiar dacă au avut unele probleme

2-2, REBREAK ROM NIA! Niculescu şi Begu o iau la ţintă pe Muguruza. Tactica dă roade şi româncele fac break-ul

1-2, BREAK SPANIA! Ibericele cîştigă un game maraton în care Irina Begu a avut cîteva ezitări în momentele decisive

1-1, GAME Spania! Game alb pe serviciul lui Garbine care continuă serviciile ca din tun începute în meciurile de simplu

1-0, GAME România! Begu serveşte bine şi fetele cîştigă lejer game-ul

START DE MECI CU ROM NIA LA SERVICIU

UPDATE 16:20 / Cele 4 jucătoare sînt pe teren şi acum începe încălzirea

UPDATE 16:00 / În meciul decisiv de la dublu pentru România va juca în componenţa: Monica Niculescu / Irina Begu. Spania va juca cu Garbine Muguruza şi Medina Garigues. Meciul va începe în aproximativ 15 minute şi poate fi urmărit LIVETEXT pe FANATIK.RO

UPDATE 15:43 / Irina Begu a declarat la finalul meciului că va juca şi în meciul de dublu: “Mulţumesc pentru suport. Aţi fost minunat. Ne aşteaptă un meci greu la dublu. Vă rog să rămîneţi!”, a declarat Begu la finalul meciului.

GAME, SET ŞI MECI IRINA BEGU, 6-2, 6-4! Românca a dominat autoritar partida şi trimite confruntarea dintre România şi Spania în meci decisiv. Silvia Soler nu a avut şanse prea multe în acest meci. Begu şi-a regăsit cadenţa după un joc mai puţin bun ieri.

5-4, BREAK BEGU! Irina serveşte pentru meciul decisiv

4-4, GAME BEGU! Irina revine foarte bine în set şi egalează

3-4, REBREAK BEGU! Irina se trezeşte din letargia în care a abordat debutul setului secund şi domină game-ul de pe serviciul sportivei din Spania

2-4, BREAK ESPINOSA! Silvia Soler face break-ul surprinzător. I-a tremurat puţin racheta lui Begu în momentele importante şi greşeşte

2-3, GAME ESPINOSA! Silvia are un game relaxat pe propriul serviciu pe care îl face fără emoţii

2-2, GAME BEGU! Irina cîştigă pe propriul serviciu şi egalează situaţia

1-2, GAME ESPINOSA! Sporitva din Spania cîştigă pe propriul serviciu şi revine în set. Irina trebuie să fie atentă

1-1, REBREAK ESPINOSA! Silvia Soler face rebreak-ul repede după un game în care Begu a părut relaxată

1-0, BREAK BEGU! Irina începe tare şi al doilea set şi o năuceşte pe sportiva din Spania cu nişte lovituri foarte bune

Start în setul secund cu Espinosa la serviciu

6-2, SET IRINA BEGU! Un prim set dominat clar de româncă. Echilibru a fost doar în debutul setului, după aceea Begu şi-a impus jocul şi a surclasat-o în acest prim set pe Silvia Soler-Espinosa

5-2, BREAK BEGU! Irina reuşeşte un  nou break. Nivelul jocului româncei este unul foarte ridicat, asemănător celui de la Australian Open

4-2, GAME BEGU! Irina se desprinde în frunte după un nou game excelent

3-2, BREAK BEGU! Irina joacă mai bine în acest meci şi e clar că e mai în formă ca şi adversara ei. În schimb, nu trebuie să facă cadouri

2-2, GAME BEGU! Game cîştigat rapid de Irina, fără nici o problemă

1-2, GAME Espinosa! Silvia Soler serveşte mai bine de această dată şi nu îi dă şanse Irinei în acest game

1-1, REBREAK Espinosa! Sportiva din Spania face rebreak-ul cu două lovituri extraordinare, ambele pe tuşă

1-0, BREAK BEGU! Irina începe foarte bine meciul şi face break în primul game. E foarte montată românca

START DE MECI CU ESPINOSA LA SERVICIU

UPDATE 14:10 / Irina Begu şi Silvia Soler Espinosa sînt la încălzire

UPDATE 13:59 / Ilie Năstase a vorbit despre meciul pierdut de Simona: “Muguruza e o jucătoare foarte bună. Dă tare în minge, e foarte bine. Primul serviciu nu a fost prea bun al Simonei. Nu dau pronostic pentru Begu, să o lăsăm să îşi facă treaba” a declarat Năstase la Dolcesport.

UPDATE 13:48 / Urmează în scurt timp meciul dintre Irina Begu şi Silvia Soler Espinosa. Meciul poate fi urmărit în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

UPDATE 13:45 / Muguruza, după victoria cu Halep: “Simona e o jucătoare foarte bună şi sînt bucuroasă. Am jucat foarte bine şi e bine că avem şanse mari să cîştigăm această înfruntare”, a declarat sportiva din Spania la finalul meciului cu Halep.

GAME, SET ŞI MECI MUGURUZA! Garbine a jucat mult mai bine în acest meci pe care l-a cîştigat cu 6-4, 6-3. Simona Halep nu a avut o evoluţie bună, jocul ei fiind presărat cu multe greşeli. Muruguza a avut un serviciu foarte puternic, care a ajutat-o în momentele critice şi în acest moment Spania are prima şansă de calificare la baraj. Ibericele mai au nevoie de o victorie în următoarele două meciuri.

3-5, GAME MUGURUZA! Halep serveşte pentru a rămîne în meci!

3-4, BREAK MUGURUZA! Simona pierde un game uriaş, cel mai lung al meciului, disputat timp de 12 minute!

3-3, REBREAK HALEP! Simona reuşeşte să facă break-ul după un game maraton, cîştigat în urma a două greşeli neforţate ale lui Garbine

2-3, BREAK MUGURUZA! Garbine face break-ul după cîteva servicii moi ale Simonei Halep. Sportiva din Spania este în control acum

2-2, GAME MUGURUZA! Garbine serveşte impecabil şi cîştigă lejer game-ul

2-1, GAME HALEP! Simona a reuşit să îşi ridice nivelul jocului, însă nici Muguruza nu mai trimite  bombele din primul set

1-1, GAME MUGURUZA! Garbine cîştigă cu emoţii game-ul, Simona reuşind să revină de la 15-40. Totuşi, serviciul o ajută încă o dată pe sportiva din Spania

1-0, GAME HALEP! Simona face game-ul chinuit, reuşind să salveze 3 mingi de break. Situaţia nu arată bine pentru România

START ÎN SETUL SECUND. SIMONA SERVEŞTE

4-6, SET MUGURUZA! Garbine reuşeşte să îşi controleze emoţiile în finalul setului şi profită de două retururi slabe ale Simonei. Muguruza cîştigă meritat primul set.

4-5, GAME HALEP! Simona revine foarte bine în set, însă va trebui să atace serviciul lui Garbine, care serveşte pentru set

3-5, BREAK HALEP! În sfîrşit, Garbine arată vulnerabilităţi la serviciu. Simona a returnat bine şi sportiva din Spania a început să greşească

2-5, GAME HALEP! Simona rămîne în set după un game muncit, în care a încercat să o plimbe mai mult pe Garbine Muguruza şi a forţat-o mai mult să greşească

LIVE VIDEO HALEP

1-5, GAME MUGURUZA! Sportiva din Spania serveşte incredibil, are o forţă devastatoare în lovitură.

1-4, BREAK MUGURUZA! Garbine joacă incredibil în acest prim set. Sportiva din Spania are lovituri foarte puternice, care o pun în mare dificultate pe Simona

1-3, GAME MUGURUZA! Garbine continuă serviciile puternice şi cîştigă la 0 game-ul. Sportiva din Spania e în control

1-2, GAME HALEP! Simona şi-a ridicat nivelul jocului şi reuşeşte să ia primul game după un debut slab de meci

0-2, GAME MUGURUZA! Simona Halep nu a reuşit să returneze prea bine serviciile puternice al lui Garbine şi sportiva din Spania face 2-0

0-1, BREAK MUGURUZA! Garbine începe fulminant cu un break la 0. Simona a servit mai mult cu serviciul doi, unul vulnerabil şi uşor returnabil de sportiva din Spania.

START DE MECI CU SIMONA HALEP LA SERVICIU

UPDATE 12:03 / Halep şi Muguruza sînt la încălzire în acest moment

UPDATE 11:55 / Echipele României şi Spaniei au intrat pe teren. E o atmosferă incendiară la Galaţi

VEZI MECIUL DINTRE SIMONA HALEP ŞI GARBINE MUGURUZA LIVE VIDEO AICI

UPDATE 11:10 / Au mai rămas 50 de minute pînă la startul meciului dintre Simona Halep şi Garbine Muguruza. E un meci crucial în confruntarea dintre România şi Spania, 1-1 după prima zi. Dacă Halep va reuşi victoria, România e la doar un pas de barajul pentru Grupa Mondială I după 23 de ani. Meciul dintre Simona Halep şi Garbine Muguruza poate fi urmărit în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

**********************************

Azi e ziua decisivă. România are şansa să se califice la barajul pentru Grupa Mondială I la Fed Cup, fază în care tricolorele nu au mai fost de 23 de ani. După prima zi, România şi Spania se află la egalitate, scor 1-1,  astăzi fiind programate ultimele două meciuri de simplu şi meciul de dublu.

În prima zi la Galaţi a fost o atmosferă extraordinară, cu un public frenetic care a încurajat tricolorele pe parcursul zilei. Simona Halep a început cu dreptul întîlnirea, reuşind să o învingă fără mari emoţii pe Silvia Soler-Espinosa cu 6-2, 6-1 după doar 70 de minute de joc. A doua întîlnire a zilei nu a mers ca pe roate pentru noi. Garbine Muguruza a dominat meciul cu Irina Begu şi s-a impus în două seturi, 6-4, 6-2.

VIDEO AICI CU REZUMATUL MECIULUI SIMONEI DE IERI!!! A ÎNVINS ÎN URALELE PREŞEDINTELUI IOHANNIS!!!

Atenţie, Simona!

Simona Halep deschide ziua decisivă cu un meci care se anunţă dificil împotriva lui Garbine Muguruza, locul 24 WTA, de la ora 12:00. Sportiva din Spania a arătat că e într-o formă foarte bună şi îi place suprafaţa de joc de la Galaţi. Nu i-a cedat lui Begu nici o minge de break în întreg jocul.

Serviciul sportivei din Spania a funcţionat foarte bine în primul meci şi îi va pune probleme Simonei Halep. De cealaltă parte, românca nu a forţat prea mult cu Soler-Espinosa, profitînd mai mult de greşelile sportivei din Spania.

La capitolul meciurilor directe, Garbine Muguruza conduce cu 1-0, reuşind să obţină victoria în turneul de la Wuhan, de anul trecut. Atunci, Muguruza a învins cu 2-6, 6-2, 6-3. (vezi sus GALERIE FOTO)

Avantaj Begu

Irina Begu va juca în al doilea meci al zilei împotriva Silviei Soler-Espinosa. Begu a servit bine în primul meci, însă Muguruza a reuşit să contracareze cu retururi foarte bune, gestionînd mai bine momentele importante. Soler-Espinosa a fost dominată autoritar de Simona Halep avînd un serviciu vulnerabil care poate fi exploatat şi de Irina Begu.

La capitolul meciurilor directe, Soler-Espinosa conduce cu 4-3, însă Irina Begu a cîştigat ultimele 2 dueluri la New Haven în 2013 şi US Open în 2014. Begu e clar jucătoarea mai în formă în acest moment şi va avea prima şasnă în acest meci.

BEGU A IZBUCNIT ÎN LACRIMI LA FINALUL MECIULUI PIERDUT IERI!!! VEZI VIDEO EMOŢIONANT!!!

Dublu imprevizibil

Meciul de dublu e programat să se dispute după cele două de simplu. România va juca în componenţa Niculescu / Dulgheru, Monica fiind jucătoarea experimentată în această disciplină.  (vezi sus GALERIE FOTO)

Spania trimite un dublu mai experimentat cu Lara Arruabarrena şi Anabel Medina Garigues, fost număr 3 mondial. Dacă România sau Spania cîştigă cele două meciuri de simplu, meciul de dublu va fi fără miză, însă devine decisiv dacă şi duminică Spania şi România îşi împart victoriile la simplu.

După 23 de ani

România e aproape de o performanţă istorică în FED Cup dacă va cîştiga disputa cu Spania. “Tricolorele” vor juca în barajul pentru promovarea în Grupa Mondială I, adică primele 8 naţiuni ale lumii.

Barajul va avea loc la finalul lunii aprilie şi va fi disputat împotriva uneia dintre cele 4 naţiuni învinse în Grupa Mondială I, meciuri care se dispută în acest weekend.

Ultima dată cînd România a jucat un baraj pentru calificarea/menţinerea în Grupa Mondială 1, a fost în anul 1992 cînd Bulgaria a învins cu 2-1 şi a trimis România în eşaloanele secunde ale competiţiei.

Dacă tricolorele vor obţine două victorii din cele 3 meciuri de mîine, vor reuşi calificarea la baraj. Meciurile vor începe de la ora 12:00. Toată acţiunea din FED Cup poate fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO.