Luis Phelipe și Baba Alhassan au debutat pentru FCSB în SuperLiga. Cum s-au mișcat noile achiziții

FCSB a învins fără drept de apel UTA, scor 4-0. Luis Phelipe și Baba Alhassan, două dintre cele trei achiziții au contribuit la trei goluri
22.01.2024 | 23:28
Luis Phelipe si Baba Alhassan au debutat pentru FCSB in SuperLiga Cum sau miscat noile achizitii
Luis Phelipe a fost integralist în meciul pe care FCSB l-a câștigat cu UTA, scor 4-0 FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES

Luis Phelipe și Baba Alhassan, doi dintre cei trei fotbaliști transferați de FCSB în această iarnă, au debutat pentru vicecampioană în Superliga, în meciul cu UTA, scor 4-0. Însă numai brazilianul a început titular meciul de pe Arena Națională. Baba Alhassan a fost rezervă, chiar dacă Gigi Becali îl anunțatese și pe el titular. Elias Charalambous l-a preferat pe Mihai Lixandru, despre care patronul spunea că va juca împotriva „echipelor grele”. Fundașul dreapta Nana Antwi nu a fost inclus în lot.

Luis Phelipe și Baba Alhassan au debutat pentru FCSB în Superliga

Luis Phelipe a fost integralist. El a jucat 75 de minute extremă dreapta într-o linie ofensivă din care au mai făcut parte Alexandru Băluță, vârf, și Tavi Popescu, aripă stânga. Florinel Coman a fost suspendat.

Luis Phelipe a început dezinvolt jocul. În prima repriză, sud-americanul pentru care Gigi Becali a insistat să fie  cumpărat de la Poli Iași, a colobarat bine în bandă cu Vali Crețu, atunci când fundașul de pe partea lui a urcat la învăluire.

Luis Phelipe a fost implicat la primele două goluri marcate de Darius Olaru

În minutul 14, după o combinație Luis Felipe – Vali Crețu, fundașul a centrat în fața porții, iar Alexandru Băluță a reluat cu capul peste transversală.

Brazilianul a intrat de câteva ori și în centru, pentru a se arăta la joc. Luis Felipe a ajuns și la finalizare, a tras de trei ori spre poartă.

Sud-americanul a fost implicat la primele goluri marcate de Olaru, minutele 20 și 22.

Căpitanul lui FCSB a deschis scorul dintr-un corner obținut după un șut expediat de Luis Phelipe și deviat de fundașii arădeni.

La faza golului de 2-0, extrema dreaptă a primit mingea de la Olaru, undeva la 30 de metri de poarta adversă, i-a repasat lui Darius, care a continuat acțiunea cu Băluță, a avansat și a finalizat din careu.

Luis Phelipe a jucat pe două posturi: extremă dreapta și extremă stânga

În ultimul sfert de oră, după înlocuirea lui Tavi Popescu, Luis Phelipe a fost mutat extremă stânga. Titularul postului Florin Coman n-a jucat, fiind suspendat.

În ultimul sfert oră, aripă dreapta a jucat David Miculescu, intrat în locul lui Alexandru Băluță.

Baba Alhassan a intrat în minutul 75 și a dat o pasă de gol

Baba Alhassan a debutat și el la FCSB în primul meci oficial din 2024. Mijlocașul central de 24 de ani, adus de la Hermannstadt, l-a schimbat pe Tavi Popescu, în minutul 75.

Alhassan, care a preluat rolul lui Darius Olaru, scos după ce a reușit tripla din penalty, a ieșit la rampă după doar șapte minute. Ghanezul a oferit pasa decisivă la golul de 4-0, marcat de David Miculescu.

1,78 este cota oferită de BETANO pentru pronosticul „ambele marchează” la meciul Universitatea Craiova - FCSB
Dan Puric: „Am strâns 6.000 € pentru o fată oarbă, biserica vreo 4.000....
Dan Puric: „Am strâns 6.000 € pentru o fată oarbă, biserica vreo 4.000. I-am dat un telefon. «Băi Gigi, te rog din suflet, are nevoie de celule stem»”. Reacția lui Becali
Primul imperiu din istoria umanității. Clădit de un copil din flori a schimbat...
Primul imperiu din istoria umanității. Clădit de un copil din flori a schimbat decisiv lumea în care trăim
EXCLUSIV Scandal în primăria lui Nicușor Dan din cauza FCSB. Gigi Becali și-a...
EXCLUSIV Scandal în primăria lui Nicușor Dan din cauza FCSB. Gigi Becali și-a trimis „soldaţii” să facă presiuni uriașe pentru a-și impune regulile
Mai multe judeţe intră de la 12.00 sub avertizare de ploi, grindină şi...
Mai multe judeţe intră de la 12.00 sub avertizare de ploi, grindină şi vijelii. Vremea se schimbă radical în următoarele ore
Ion Țiriac și-a dezvăluit marele regret al vieții, ajuns la 85 de ani:...
Ion Țiriac și-a dezvăluit marele regret al vieții, ajuns la 85 de ani: Nu aș mai face la fel niciodată!