Programul complet al meciurilor de la EURO 2024. Zilele și orele când joacă România în grupa E

Cum arată programul complet al meciurilor de la EURO 2024. România a aflat datele de disputare ale partidelor de la turneul final.
02.12.2023 | 22:56
Programul complet al meciurilor de la EURO 2024 Zilele si orele cand joaca Romania in grupa E
Programul complet al meciurilor de la EURO 2024. În ce zile joacă România în grupa E

România și-a aflat adversarele de la Campionatul European 2024 în urma tragerii la sorți care a avut la Hamburg, Germania. FANATIK vă prezintă programul complet al meciurilor de la turneul final. Când intră în scenă naționala României.

Grupele E și F de la Euro 2024
Grupele C și D de la Euro 2024
Grupele A și B de la Euro 2024

Program EURO 2024, faza grupelor

Meciul de deschidere al Euro 2024 va avea loc vineri, 14 iunie, la Munchen. Germania, cap de serie în Grupa A și gazda turneului final de anul viitor, o va înfrunta în prima etapă din faza grupelor pe Scoția

Disputele tari de la turneul final continuă o zi mai târziu, sâmbătă, 15 iunie, pe stadioanele din Dortmund, Berlin și Koln. Per total, turneul final din Germania va avea loc pe 10 stadioane. Iată cum arată programul din faza grupelor:

Program EURO 2024, fazele eliminatorii

După încheierea fazei grupelor, naționalele calificate în optimi vor beneficia de două zile de pauză. Duelurile de la turneul final se vor relua sâmbătă, 29 iunie. Primele optimi vor fi găzduite de stadioanele din Dortmund și Berlin.

• 44. 1D vs 2F (Leipzig), ora 22:00

După încheierea fazei optimilor vor urma alte două zile de odihnă pentru echipele care au avansat în sferturile de finală. Primele două meciuri vor avea loc la Stuttgart și Hamburg și sunt programate pe 5 iulie.

• 48. W43 vs W44 (Berlin)

După alte două zile de odihnă, echipele calificate în semifinale vor reveni pe scenă. Meciurile din penultimul act al competiției sunt programate pe 9 și 10 iulie la Munchen, respectiv Dortmund. Semifinalele vor avea loc de la ora 22:00, ora României.

Program semifinale Euro 2024

9 iulie

• 49. W45 vs W46 (München), ora 22:00

10 iulie

• 50. W47 vs W48 (Dortmund) , ora 22:00

Când se joacă marea finală de la EURO 2024

După meciurile din careul de ași vor urma alte trei zile de odihnă, timp în care finalistele se vor pregăti intens pentru meciul decisiv. Ultimul act al Euro 2024 este programat duminică, 14 iulie, la Berlin. Finala va avea loc de la ora 22:00.

România a făcut parte din urna a doua a tragerii la sorți de la Hamburg. Naționala lui Edi Iordănescu a câștigat grupa de preliminarii și a evitat nume importante în grupe la Euro 2024, precum Ungaria, Turcia, Danemarca, Albania sau Austria.

Hamburg, oraș gazdă la turneul final, va organiza patru meciuri în faza grupelor și un sfert de finală. Ultimele trei echipe calificate la Euro 2024 se vor afla în primăvara anului viitor după play-off-ul bazat pe performanțele din Liga Națiunilor.