Sabrina Maneca-Voinea a salvat onoarea gimnasticii românești. A adus singura medalie la Campionatele Europene

Sabrina Maneca-Voinea (15 ani) a reușit să cucerească singura medalie pentru România la Campionatele Europene de gimnastică
16.04.2023 | 17:24
Sabrina ManecaVoinea a salvat onoarea gimnasticii romanesti A adus singura medalie la Campionatele Europene
Sabrina Maneca-Voinea a reușit prima medalie la o competiție majoră de seniori. Sursă foto: Facebook European Gymnastics

Sabrina Maneca-Voinea a adus medalia de bronz pentru România la prima competiție majoră la senioare. Gimnasta antrenată de mama sa, Camelia Voinea, și de Cristian Moldovan s-a clasat a treia la sol.

Sabrina Maneca-Voinea, bronz pentru România la sol la Campionatele Europene de gimnastică

Sportiva din România a intrat în ultima în concurs și a avut excerițiul cu cea mai mare dificultate: 5,900. Tânăra a pierdut câteva zecimi la execuție, unde a primit 7,666 și a încheiat cu un total de 13,566.

Pe locul al doilea s-a clasat britanica Alice Kinsella (13,666), în timp ce titlul continental a revenit tot unei englezoaice: Jessica Gadirova (14,000).

Acest rezultat îi dă conferă o încredere uriașă Sabrinei Maneca-Voinea în perspectiva participării la Campionatele Mondiale din toamnă.

România, 3 ani fără medalie la sol la Europene

România ajunsese la trei ani fără medalie în proba de sol la Campionatele Europene. Larisa Iordache era ultima gimnastă care reușisese să cucerească o medalie. În 2020 la Mersin, devenea campioană europeană.

Ana Maria Bărbosu a fost de asemenea prezentă în finala de la sol, însă marea speranță a gimnasticii românești a încheiat pe locul șapte, penultimul cu un punctaj de 12,800 (5,500 și 7,300).

Federația Română de Gimnastică face bilanțul la finalul Campionatelor Europene

Federația Română de Gimnastică a tras concluziile la finalul competiției printr-o amplă postare pe pagina oficială de Facebook: „Medalie pentru România la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Antalya. Bronz pentru Sabrina Maneca Voinea. La 15 ani, la prima competiţie de anvergură la senioare, Sabrina a prezentat în finala la sol cel mai dificil exerciţiu (D- 5.9), a primit 13.566, fiind devansată de britanicele Jessica Gadirova (14.000) şi Alice Kinsella (13.666). Ana Maria Bărbosu a fost a 7-a cu 12.800.

La bârnă, Amalia Ghigoarta s-a clasat pe locul 6, cu 12.900. Debutantă la europenele de senioare, Ama nu a ratat, dar dificultatea exerciţiului ei a fost mai mică decât a medaliatelor: Sanne Wevers (Olanda)- aur, 13.800, Manila Esposito (Italia) – argint, 13.700 şi Zsofia Kovacs (Ungaria) – bronz, 13.700.

România, aproape de două medalii de bronz și la băieți

De două ori locul 4 în competiţia masculină pentru gimnaştii români. Gabriel Burtanete şi Andrei Muntean au fost la un pas de podium la sărituri, respectiv la paralele. Cu o medie 14.449 (14.333/14.566), Gabi s-a oprit la 0.309 puncte de bronzul câştigat de Igor Radivilov (Ucraina)- 14.750. Aur pentru Artur Davtyan (Armenia) -15.033, argint pentru Jake Jarman (Marea Britanie) 15.016.

La paralele, Andrei Muntean a mizat pe execuţie (14.400), dar dificultatea primilor 3 clasaţi a fost mai mare şi liderul echipei masculine a ratat bronzul pentru 0.333 puncte. Aur pentru Illia Kovtun (Ucraina) – 5.166, argint pentru Ferhat Arican (Turcia) – 14.933, bronz pentru Thierno Diallo (Spania)- 14.733

Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarță fac parte din proiectul “Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom. Felicitări gimnaştilor noştri pentru rezultate şi atitudine, felicitări antrenorilor lor!
Delegaţia României se va întoarce acasă, mâine la ora 15.00 (fetele), 20.20 (băieţii), pe aeroportul Henri Coandă”, se mai arată în aceeași postare.