VIDEO. Simona Halep PIERDE finala la Roma! Meciul s-a întors după accidentarea la gleznă

WTA ROMA LIVE VIDEO SURSA 1...
22.05.2017 | 00:01

WTA ROMA LIVE VIDEO SURSA 1

WTA ROMA LIVE VIDEO SURSA 2

WTA ROMA LIVE VIDEO SURSA 3

Simona Halep a declarat la festivitatea de premiere: “A fost o finală grozavă. Elina a jucat foarte bine, o felicit. Le mulţumesc tuturor fanilor care u venit astăzi la Roma, sponsorilor, organizatorilor, tuturor celor care au organizat. Mulţumesc echipei mele, mulţumesc că m-aţi suportat. Mi-ar fi plăcut să câştig la Roma, dar ne vedem la anul”

GAME, SET ŞI MECI Elina Svitolina! Ucrainianca se impune la Roma după finala cu Simona Halep, scor, 4-6, 7-5, 6-1. Disputa a durat două ore şi 15 minute, Din păcate, succesul ucrainiencei a fost condiţionat de accidentarea la gleznă a Simonei Halep. Campioana noastră are o săptămână la dispoziţie să se refacă pentru Roland Garros, acolo unde este principala favorită.

eh4j

1-5, GAME Halep! Simona îşi face game-ul. Svitolina serveşte pentru meci

0-5, GAME Svitolina! Set fără istoric. Halep nu poate şi tot ceea ce sperăm e să fie recuperată 100% pentru Roland Garros

0-4, BREAK Svitolina! Elina se apropie la două game-uri de victorie

3-0, GAME Svitolina! Ucrainianca se apropie de victorie. Are un parţial de 5 game-uri la zero.

2-0, BREAK Svitolina! Simona pierde la zero game-ul

1-0, GAME Svitolina! Elina îşi face serviciul şi este favorită în acest moment, la casele de pariuri

Start în setul decisiv cu Svitolina la serviciu

SET, 7-5 Svitolina! Ucrainianca trimite meciul în decisiv. Simona este deranjată de problemele de la gleznă, dar nu renunţă. Urmează un set decisiv imprevizibil. Şi Svitolina a acuzat probleme la ultimul game al setului. A alunecat şi a suferit o uşoară intindere

j5

6-5, GAME Svitolina! Elina şi-a făcut uşor serviciul. Din nou sub presiune, Halep

5-5, GAME Halep! Simona îşi face serviciul. Glezna o incomodează, dar încearcă să ţină jocul la cote înalte

* Din păcate, problemele Simonei la gleznă există. A intrat fizioterapeutul şi Simo i-a cerut să nu bandajeze prea strâns glezna. Antrenorul Darren Cahill este vizibil îngrijorat

5 6 11

4-5, BREAK Halep! Românca rămâne în set

3-5, BREAK Svitolina! Simona face cel mai slab game al ei în acest meci

3-4, GAME Svitolina! Ucrainianca acuză şi ea probleme medicale!

3-3, GAME Halep! Românca pare să îşi fi revenit

2-3, BREAK Halep! Simona revine şi sperăm ca acest game să marcheze revirimentul româncei în finală

1-3, BREAK Svitolina! Elina profită de accidentarea Simonei şi se desprinde în setul secund

1-2, GAME Svitolina! Ucrainianca face primul game alb al meciului. Simo pare să fie deranjată de accidentare

1-1, BREAK Svitolina! Din păcate, Simona nu e aceeaşi jucătoare după accidentare. Ucrainianca e mult mai activă

erkhpot5

1-0, BREAK Halep! Superb a lovit Simona la minge de break în lung de linie. Început perfect

Start în setul secund

SET, 6-4 SIMONA HALEP! Românca a jucat perfect până la 5-2 când a avut loc accidentarea la gleznă. Din fericire, Simo a încheiat setul, dar cere ajutorul fizioterapeutului

432

yrm

Darren Cahill: “Răbdare, trebuie să munceşti. Trebuie să faci mai mult puţin pe propriul serviciu. Ştii cum să joci. Încearcă să o faci să alerge, nu te panica. Când faci erori, te întorci la muncă”

5-4, GAME Svitolina! Elina se apropie la un game de Halep şi românca cere o pauză de coaching

5-3, BREAK Svitolina! Ucrainianca profită de accidentarea Simonei şi face break-ul

* Simona Halep s-a accidentat la gleznă. Piciorul i s-a oprit în zgură şi accidentarea nu arată deloc bine.

trhhtrh

1

5-2, BREAK Halep! Superbă evoluţia Simonei. Până în acest moment, jocul româncei este fără cusur.

4-2, GAME Halep! Simona îşi consolidează break-ul. Foarte bine serveşte românca

3-2, BREAK Halep! Campioana noastră rupe echilibrul pentru prima dată

2-2, GAME Halep! Bun serviciul Simonei. Fără emoţii pe propriul serviciu până acum

2-1, GAME Svitolina! Din păcate, românca ratează două mingi de break şi ucrainianca îşi face serviciul

1-1, GAME Halep! Simona egalează. Foarte bun ritmul în acest debut

0-1, GAME Svitolina! Halep ratează o minge de break din păcate

START în finala de la Roma. Serveşte Svitolina

Cele două jucătoare sunt acum la încălzire. Finala începe în câteva minute

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 21 mai, ora 13:55 / În scurt timp va începe finala dintre Halep şi Svitolina. Tribunele de pe centralul de la Roma încep să se umple.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 21 mai, ora 12:35 / Simona Halep urcă pe locul 3 în clasamentul WTA dacă va câştiga finala cu Elina Svitolina.

Dacă va reuşi să se impună la Roma, indiferent de rezultatul de la Roland Garros, Halep va mai urca o poziţie, până pe locul 2. Serena Williams nu poate să îşi apere punctele de anul trecut, fiind însărcinată şi va fi depăşită de româncă.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 21 mai, ora 10:25 / Simona Halep şi Elina Svitolina s-au mai întâlnit o singură dată, în 2013, la Sofia. Atunci, românca s-a impus clar, 6-1, 6-1.

VEZI VIDEO:

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 20 mai, ora 19:11 / În finală, Simona Halep va evolua împotriva Elinei Svitolina, de la ora 14:00. Sportiva din Ucraina a reuşit să se califice în ultimul act după abandonul Garbinei Muguruza.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Simona Halep a declarat la finalul meciului: “Sunt fericită că am putut să închei. E neplăcut să avem pauze de ploaie. Mă simt minunat, titlul de la Madrid mă face mai puternică şi vreau să câştig şi titlul la Roma. Suporterii sunt excepţionali şi mi-aş dori să câştig şi aici. Grazie a tutti, nu sunt o vorbitoare italiană, dar îmi place mult să fiu în Citta di Roma”, a spus Simona Halep la final.

GAME, SET ŞI MECI, SIMONA HALEP, 7-5, 6-1! Campioana noastră s-a calificat în premieră la Roma. Simona a dominat autoritar setul secund şi s-a impus după o oră şi 18 minute pe olandeza Kiki Bertens

5-1, GAME Halep! Simona se apropie la un game de meci.

4-1, GAME Bertens! Olandeza nu se lasă şi câştigă primul ei game al setului

4-0, GAME Halep! Simona Halep joacă la maximum în acest moment. Splendid joc

3-0, BREAK Halep! Românca îşi dublează break-ul şi se îndreaptă spre finală, dar trebuie să îşi menţină concentrarea şi mai departe

2-0, GAME Halep! Simona are meciul sub control în acest moment

1-0, BREAK Halep! Simona rupe echilibrul încă din start

Start în setul secund cu Bertens la serviciu

SET, 7-5 Simona Halep! Românca încheie setul în prelungiri. A ratat o şansă la 5-4, dar şi-a revenit rapid şi a închis primul set înainte de tiebreak. Un joc foarte bun al Simonei, care pare că resimte oboseala meciurilor consecutive disputate.

Darren Cahill: “Uită de unghiuri. Pune mai mult spin. Ea se apără destul de bune. Menţine unghiurile, nu te stresa cu ele. Trimite-o înapoi, relaxează-te şi simte-te bine pe teren! Haide”

6-5, BREAK Halep! Simona reuşeşte break-ul şi cere o pauză de coaching

5-5, BREAK Bertens! Din păcate, Simona îşi pierde serviciul în cel mai important moment

5-4, GAME Bertens! Olandeza salvează 5 mingi de set şi va servi pentru set

5-3, GAME Halep! Simona se apropie la un game de câştigarea primului set. Din nou, un joc solid al Simonei

4-3, GAME Bertens! Kiki îşi face serviciul şi rămâne aproape în setul inaugural

4-2, GAME Halep! Simona salvează game-ul de la 0-40.

3-2, BREAK Halep! Simona reuşeşte rapid rebreak-ul

2-2, BREAK Bertens! Kiki reuşeşte să îşi ia break-ul înapoi. Echilibru în debut

2-1, GAME Bertens! Olandeza rămâne aproape de Simona. Îşi face lejer serviciul de această dată

2-0, GAME Halep! Simona a servit bine, dar Kiki dă semne de revenire

1-0, BREAK Halep! Început perfect. Break la zero

START în semifinala de la Roma. Serveşte Bertens

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 20 mai, ora 13:30/ Simona Halep şi Kiki Bertens sunt la încălzire

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 20 mai, ora 13:20/ Tribunele încep să se populeze la Roma şi terenul este pregătit pentru meci. În aproximativ 15 minute, cele două jucătoare vor fi pe teren

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 20 mai, ora 13:00/ Meciul dintre Simona Halep şi Kiki Bertens va începe cu o mică întârziere. A plouat la Roma şi în acest moment se pregăteşte terenul. Deocamdată nu sunt fani în tribune.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 20 mai, ora 12:30 / Dacă Simona Halep se va impune în turneul de la Roma urcă pe locul 3 în clasamentul WTA. Mai are doar doi paşi până acolo. Confruntarea din semifinale împotriva lui Kiki Bertens şi o eventuală finală cu Muguruza sau Svitolina

1

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 21:00 / Meciul dintre Simona Halep şi Kiki Bertens din semifinalele turneului WTA de la Roma se va disputa, sâmbătă, de la ora 13:00, fiind primul meci de pe terenul central de la Foro Italico.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 17:50 / Simona Halep şi-a aflat adversara din semifinalele turneului WTA de la Roma. Campioana noastră va evolua împotriva olandezei Kiki Bertens.

Bertens a învins-o în semifinale pe rusoaica Daria Gavrilova, scor 6-3, 6-3. În primul tur al turneului, Bertens o învinsese pe Monica Niculescu.

Simona Halep conduce la capitolul meciurilor directe cu 2-1. Simona a câştigat ultima dispută, la Wimbledon, în 2016, scor 6-4, 6-3.

ggg

er

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 15:40 / După meciul câştigat împotriva lui Anett Kontaveit a vorbit la conferinţa de presă despre nivelul ei de joc şi despre viitoarea adversară care se va alege între Bertens şi Gavrilova.

“Madrid este cel mai bun loc pentru mine pentru a juca. Îmi place că mingea pluteşte mai mult. În primul rând, este o semifinală. Le cunosc pe ambele destul de mult. Am jucat împotriva Gavrilovei aici, dar indiferent de adversară va fi greu. Sunt obosită. Am multe meciuri la rând. Dar va fi ok.

Kiki Bertens ar fi un adversar mai puternic fizic decât Gavrilova. Trebuie să o fac să alerge.

De aici nu o să merg la plajă. Fără plajă înainte de Paris. Poate după Wimbledon. Mă duc la Roland Garros să mă antrenez înainte de turneul de Grand Slam.

În Madrid nu am jucat cel mai bun tenis. Dar orice alt element a fost la cel mai înalt nivel. Aici, la Roma, am jucat un tenis mai bun. Dar sunt un pic stoarsă de energie. Dar e cel mai bun parcurs din acest an şi aş vrea să rămân aici. Înainte, spărgeam racheta după mingile scurte ratate. Acum spun că e doar un punct şi trebuie să îmi ridic jocul”, a spus Halep la conferinţa de presă.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. VEZI VIDEO:

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 14:30 / Simona Halep va evolua în semifinale împotriva învingătoarei din meciul Kiki Bertens – Daria Gavrilova, care se dispută de la ora 15:45. Semifinala se va disputa sâmbătă la o oră ce urmează să fie anunţată

GAME, SET ŞI MECI, Simona Halep, 6-2, 6-4! Românca se califică pentru a 3-a oară în carieră în semifinale la Roma. Campioana noastră a dominat meciul până pe final când Anett Kontaveit a avut o răbufnire de orgoliu. Chiar dacă estona şi-a ridicat mult nivelul jocului, Halep a închis meciul.

5-4, GAME Kontaveit! Anett îşi face serviciul, dar Simona are prima şansă de a închide această partidă

5-3, GAME Halep! Simona îşi face cu emoţii serviciul şi e la un game distanţă de semifinale

4-3, GAME Kontaveit! Estona a reuşit două game-uri foarte bune şi rămâne aproape în setul secund. Simona nu trebuie să se relaxeze prea mult

4-2, BREAK Kontaveit! Anett reuşeşte să facă break-ul. Simona, un pic prea relaxată pe propriul serviciu

4-1, BREAK Halep! Românca face break-ul. Evoluţie foarte bună pentru sportiva noastră

3-1, GAME Halep! Simona serveşte foarte bine şi se îndreaptă spre victorie

2-1, GAME Kontaveit! Estona îşi face cu dificultate serviciul şi rămâne aproape în set

2-0, GAME Halep! Repede se face 2-0. Sublim

1-0, BREAK Halep! Simona începe cu break meciul

Start în setul secund. Serveşte estona

SET, 6-2 SIMONA HALEP! Românca domină primul set cu Anett Kontaveit şi se impune fără mari emoţii. Este în mare formă sportiva noastră.

5-2, GAME Kontaveit! Anett îşi face serviciul, dar Halep serveşte pentru set

5-1, GAME Halep! Românca joacă admirabil şi este la un game de adjudecarea primului set

4-1, BREAK Halep! Simona îşi menţine avansul cu un nou break.

3-1, BREAK Kontaveit! Estona recuperează un break după un game în care Simona a părut mai relaxată

3-0, BREAK Halep! Românca evoluează perfect până acum. Ce formă

2-0, GAME Halep! Simona are serviciu foarte exact şi se desprinde din start

1-0, BREAK Halep! Început perfect pentru româncă. A revenit de la 30-0 şi a făcut 4 puncte la rând

START DE MECI

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 19 mai, ora 13:18 /

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 19 mai, ora 12:18 / Simona Halep a câştigat singurul meci direct împotriva lui Anett Kontaveit, în 2017, la Miami, scor 6-3, 6-0.

111

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 20:50 / S-a stabilit ora de start pentru partida dintre Simona Halep şi Anett Kontaveit. Meciul pentru semifinalele de la Roma se joacă vineri, de la ora 13:00, prima partidă de pe arena centrală.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 20:00 / După victoria împotriva Anastasiei Pavliucenkova, Simona Halep a declarat că se simte foarte bine pe zgura de la Roma şi are mare încredere în forţele ei.

“Am început foarte bine, cu o tactică de joc foarte bună. În schimb, în setul doi, am început să dau puţin mai drept, să dau mai scurt, iar ei îi place acest joc şi a început să joace mai bine. Zgura îmi place foarte mult, mă simt stăpână pe mine atunci când joc la aceste turnee. Pur şi simplu, simt jocul şi am încredere că pot să câştig orice meci”, a declarat Halep pentru o televiziune de sport.

Simona Halep a vorbit şi despre problemele medicale: “Totul e ok. Tot mai am mici dureri la genunchi, însă nu mai dau importanţă. Bineînteles, nu sunt aşa de mari ca în trecut. Va trebui să joc cu această durere tot timpul, dar nu mă afectează la deplasarea pe teren”, a explicat Halep.

Românca a spus că se aşteaptă la un meci greu cu Anett Kontaveit, în sferturi la Roma: “Nu-mi amintesc foarte multe, dar ştiu că este dificil contra ei, chiar dacă am câştigat mai uşor acolo. Nu ştiu însă cum joacă pe zgură. Mă voi uita un pic, voi analiza şi cu siguranţă Darren îmi va spune ce trebuie să fac pe teren”, a conchis Simona.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, ora 16:30. Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Roma, după ce a trecut de Anastasia Pavliucenkova, cu 6-0 în decisiv. În turul următor, românca o va înfrunta pe estonianca Anett Kontaveit. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, anul acesta, la Miami, iar Halep s-a cu impus cu 6-3, 6-0. Partida de la Roma se joacă vineri, în jurul prânzului.

6-0. Simona Halep face break şi se impune la zero în decisiv.

5-0. Simona Halep îşi continuă seria excelentă. Este la un pas de calificarea în sferturile de finală.

4-0. Halep face break şi continuă seria bună.

3-0. Simona Halep îşi face serviciul şi domină clar setul doi.

2-0. Break reuşit de Simona Halep.

1-0. Simona îşi face serviciul în startul decisivului.

4-6. Pavliucenkova îşi face serviciul şi trimite meciul în decisiv.

4-5. Rusoaica face break şi va servi pentru a trimite meciul în decisiv.

4-4. Pavliucenkova îşi face şi ea serviciul.

4-3. Simona Halep îşi face serviciul şi este pentru prima dată în avantaj în set.

3-3. Simona Halep face break şi egalează din nou.

2-3. Rusoaica face şi ea break.

2-2. Break reuşit de Simona Halep, care egalează setul doi.

1-2. Simona Halep îşi face şi ea serviciul.

0-2. Rusoaica îşi face serviciul.

0-1. Simona Halep începe prost setul doi. Îşi pierde serviciul.

6-1. Simona Halep face din nou break şi îşi adjudecă primul set.

5-1. Simona Halep continuă să servească foarte bine.

4-1. Simona Halep face din nou break şi pare să se apropie de câştigarea primului set.

3-1. Simona Halep îşi face serviciul şi continuă să domine.

2-1. Pavliucenkova face game şi apare pe tabelă.

2-0. Simona Halep serveşte excelent şi se distanţează.

1-0. Simona Halep face break încă din startul partidei.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Partida dintre Halep şi Pavliucenkova va începe mai târziu decât era programat iniţial. Asta după ce în meciul care se joacă acum pe aceeaşi arenă, Svetlana Kuzneţova şi Daria Gavrilova au intrat în setul decisiv, scor 6-2, 5-7. Astfel, Halep va juca după 14:30.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Meciul dintre Simona Halep şi Anastasia Pavliucenkova se va disputa joi, ]n jurul orei 13:30, pe terenul Pietrangeli, imediat după meciul Kuznetsova-Gavrilova, aflat în setul 2. Primul set a fost adjudecat de Kuznetsova cu 6-2.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Simona Halep are un culoar excelent pentru a atinge fazele superioare ale competiţiei de la Roma. Asta după ce Şarapova şi Kerber, aflate pe jumătatea de tablou a româncei, au fost eliminate în primele faze ale turneului.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Astfel, dacă trece de Pavliuchenkova, Halep va juca pentru semifinale cu învingătoarea dintre Lucic Baroni şi Kontaveit, urmând ca semifinala să se dispute cu câştigătoarea dintre Bertens/Makarova versus Gavrilova/Kuznetsova.

De partea cealaltă de tablou, Pliskova şi Muguruza sunt principalele favorite.

18600773_10213539018138742_1579454418_n

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Următoarea adversară a Simonei va fi rusoaica Anastasia Pavliucenkova, nr. 17 mondial. Simona a câştigat toate cele 6 confruntări directe anterioare, disputate numai pe hard. Va fi prima întâlnire pe zgură. Simona a scăpat de un adversar periculos pentru următoarele faze, jucătoarea germană Angelique Kerber fiind spulberată în două seturi, ultimul la zero, de către Anet Kontaveit.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. 6-4. Victorie în două seturi pentru Simona Halep! A reuşit al şaptelea break al celui de-al doilea set, abia la a cincea minge de meci. Prima victorie din carieră pentru româncă în faţa jucătoarei din Germania, după două eşecuri. În următorul tur Halep va evolua cu învingătoarea dintre Anastasia Pavliucenkova şi Amastasija Sevastova, pe ultima învingând-o de fiecare dată în ultimele turnee, sferturi la Stuttgart şi semifinale la Madrid.

5-4. Incredibil! Simon a avut trei mingi de meci, le-a ratat şi Siegemund a făcut din nou break!

5-3. Halep dovedeşte din nou că joacă mult mai bine pe serviciul adversarei şi face la rândul ei break la 0. E la un game distanţă de victorie şi de primul succes in faţa Laurei Siegemund!

4-3. Meciul se redeschide, pentru că Simona are un joc foarte slab pe propriul serviciu şi Siegemund face break la 0.

4-2. Siegemund întrerupe seria româncei, reuşind să îşi ia serviciul.

4-1. Revanşa lui Halep după eşecul din semifinale la Stuttgart pare a fi tot mai aproape. Simona a revenit de la 0-30 pe serviciul ei, făcând patru puncte consecutiv.

3-1. Festivalul breakurilor continuă, cu un game bine jucat de Simona.

2-1. Jucătoarea germană nu renunţă şi reuşeşte la rândul ei breakul.

2-0. Simona Halep face break şi se distanţează.

1-0. Simona Halep îşi face serviciul.

6-4. Simona Halep face break şi îşi adjudecă primul set.

5-4. Simona Halep îşi face serviciul.

4-4. Laura Siegemund îşi face serviciul.

4-3. Simona Halep îşi face serviciul.

3-3. Simona Halep face şi ea break.

2-3. Siegemund face break.

2-2. Siegemund îşi face şi ea serviciul pentru prima dată.

2-1. Simona Halep îşi face serviciul fără probleme.

1-1. Halep face rebreak.

0-1. Siegemund face break în startul partidei.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 17 mai, ora 12:00 / Start de meci la Roma! SIMONA HALEP-ANETT KONTAVEIT LIVE VIDEO SFERTURI WTA ROMA 2017.

UPDATE, 16 mai, ora 21:20 / Meciul dintre Simona Halep şi Laura Siegemund se va disputa miercuri, de la ora 12:00 pe arena Pietrangeli. Este primul meci al zilei

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 16 mai, ora 15:40 / Simona Halep a vorbit despre turneul de la Roma şi despre adversara din turul doi, Laura Siegemund:

“Sunt încrezătoare, asta pentru că turneul de la Madrid mi-a dat multă încredere, am depăşit şi momentele grele. Sunt bine, pozitivă, gata să încep un nou turneu. Îmi place zgura şi sper să câştig câteva meciuri. Primul an la Roma a fost special.

Atunci am urcat, am venit din calificări, am prins multe meciuri şi am şi acum sentimentul de atunci, acela de încredere. La Madrid zboară mingea puţin mai mult. M-am antrenat o oră de dimineaţa, e diferit. E mult mai cald aici, terenul parcă e mai iute. O să văd cum o să fie la meci.

Este o jucătoare dificilă, m-a învins în trecut cu multe scurte. Am exersat alergarea spre fileu, sper ca mâine să fiu şi mai bine. Eu cred că poate să joace oriunde bine, nu doar la Stuttgart”, a spus Halep pentru Digisport.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 16 mai, ora 14:40 / Meciul dintre Simona Halep şi Laura Siegemund este programat miercuri, la o oră ce urmează să fie stabilită ulterior.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 15 mai, ora 13:55 / Simona Halep va evolua în turul doi de la WTA Roma împotriva nemţoaicei Laura Siegemund. Sportiva din Germania a trecut în minimum de seturi de nipona Naomi Osaka, scor 6-2, 6-4.

Siegemund a câştigat cele două confruntări cu Simona Halep, ambele de la Stuttgart. În 2016, nemţoaica a învins-o pe Halep în primul tur. În actuala stagiune, Siegemund a eliminat-o pe româncă în semifinale.

kg

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. UPDATE, 15 mai, ora 12:46 / Simona Halep va juca în turul doi, cel mai probabil, împotriva Laurei Siegemund, din Germania. Nemţoaica o conduce pe Naomi Osaka în primul set cu 4-2.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Simona Halep, Irina Begu şi Monica Niculescu sunt cele trei jucătoare din România calificate direct pe tabloul principal al turneului WTA de la Roma, care va începe pentru noi azi.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Toate au parte de trasee dificile, Begu şi Niculescu intrând în competiţie din primul tur, iar Halep din al doilea tur.

rima

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Halep va avea ca adversară în al doilea tur pe învingătoarea dintre japoneza Naomi Osaka şi Laura Siegemund. Cu ambele Simona s-a mai întâlnit în acest an. Pe niponă a învins-o, în schimb Siegemund, în drumul ei spre neaşteptatul succes de la Stuttgart, a depăşit-o în semifinală pe româncă. În turul III ar putea fi Begu, Sevastova sau Stosur.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017.  Dacă va trece de al treilea tur ar putea să dea peste Angelique Kerber în sferturi. Apoi, în scenariul cel mai fericit, în semifinale, una dintre Kuzneţova şi Cibulkova, iar în ultimul act Pliskova sau Garbine Muguruza.

SIMONA HALEP-ELINA SVITOLINA LIVE VIDEO FINALA WTA ROMA 2017. Pentru Irina Begu sorţii au decis în primul tur pe letona Anastasia Sevastova, învinsa din semifinale la Madrid a lui Halep, iar pentru Monica Niculescu olandeza Kiki Bertens, ajunsă până în sferturi în capitala Spaniei, unde a fost oprită de Sevastova.