FANATIK îţi prezintă un LIVE BLOG al meciurilor din turul 1 de la Wimbledon 2021.
Wimbledon 2021 turul 1 Patricia Tig eliminata Cirstea si Begu raman singurele reprezentante ale Romaniei
Wimbledon 2021 turul 1. Patricia Țig, eliminată! Cîrstea și Begu rămân singurele reprezentante ale României. Sursă foto: gsp.ro
30-06-2021
17:19

Patricia Țig, eliminată în primul tur de la Wimbledon

Patricia Țig a fost eliminată în primul tur de la Wimbledon, după ce a pierdut duelul cu Daria Kasatkina, scor 1-2. În primul set, Patricia nu a reușit să îi ia niciun game jucătoarei din Rusia, după care în al doilea set s-a impus cu 6-3, pentru ca în setul 3, Kasatkina să o învingă cu scorul de 6-3.

Astfel, Sorana Cîrstea și Irina Begu rămân singurele reprezentante ale României la Wimbledon.

30-06-2021
15:38

Sorana Cîrstea, în turul doi la Wimbledon!

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi de la Wimbledon după ce a învins-o fără drept de apel în două seturi pe Samantha Murray, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 20 de minute de joc. Românca nu a avut emoţii împotriva locului 230 mondial şi va evolua în turul viitor cu învingătoarea dintre Azarenka şi Kozlova.

30-06-2021
12:56

Bianca Andreescu, eliminare surprinzătoare

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 5, a fost eliminată în primul tur al turneului de la Wimbledon.

Ea a fost învinsă de jucătoarea franceză Alize Cornet, locul 58 WTA, scor 2-6, 1-6, după un meci de o oră şi 22 de minute. Andreescu, 21 de ani, este la a doua participare în carieră la Wimbledon şi nu a trecut niciodată de runda inaugurală.

Nici pe zgură, la Roland Garros, sportiva canadiană nu a trecut de primul tur, iar la Australian Open a ajuns în turul al doilea. În acest an, ea are doar o performanţă importantă, finala de la Miami, cedată în fața australiencei Ashleigh Barty.

30-06-2021
11:35

Ana Bogdan, eliminată în primul tur la Wimbledon

Ana Bogdan, locul 92 WTA, a fost eliminată în primul tur al turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Ea a fost învinsă, de rusoaica Anastasia Pavliuchenkova, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 16, finalista ultimei ediţii a French Open, scor 2-6, 2-6, după un meci care a durat 56 de minute. Jucătoarele care pierd în primul tur primesc câte 48.000 de lire sterline (56.000 de euro) şi câte zece puncte WTA.

Monica Niculescu şi Mihaela Buzărnescu au fost eliminate şi ele în primul tur. Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig joacă, tot miercuri, în runda inaugurală, iar Irina Begu va evolua în turul al doilea.

29-06-2021
19:01

Ashleigh Barty, victorie în fața Carlei Suarez-Navarro

Ashleigh Barty (1 WTA) s-a impus în fața Carlei Suarez-Navarro (138 WTA), scor 2-1. Primul set a fost câștigat lejer de jucătoarea din Australia, scor 6-1, în timp ce al doilea set a fost câștigat de iberică, în tie-break. Ăn setul decisiv, Barty s-a impus la fel de simplu ca în primul set, și anume cu 6-1.

29-06-2021
18:57

Roger Federer, calificare după ce adversarul a abandonat

Roger Federer (8 ATP) s-a calificat mai departe la Wimbledon, după ce Adrian Mannarino (41 ATP), adversarul său, a fost nevoit să se retragă. Totul s-a întâmplat la intrarea în setul 5, până atunci scorul era egal la seturi, și anume 2-2.

Elvețianul a câștigat primul set, scor 6-4, dar jucătorul din Franța a revenit și a întors scorul în următoarele două seturi. În setul patru, Federer se impunea cu scorul de 6-3, iar duelul se pregătea de un set decisiv, până la accidentarea lui Mannarino.

29-06-2021
10:10

Mihaela Buzărnescu - Venus Williams 5-7, 6-4, 3-6

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 6-4, 3-6: Venus Williams câştigă meciul. În ultimul game a salvat 3 mingi de break şi a fructificat a doua minge de meci.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 6-4, 3-5: La capătul unui game în care a fost foarte agresivă, Buzărnescu se impune la zero. Mai are de recuperat un break.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 6-4, 2-5: Buzărnescu face break şi urmează la serviciu.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 6-4, 1-5: Miki mai pierde un game pe serviciu, iar Venus Williams se desprinde la 5-1 şi serveşte pentru meci.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 6-4, 1-3: Americanca s-a impus în primele trei game-uri (break în al doilea joc), iar Miki şi făcut serviciul în game-ul patru.

Ora 14:59 – Începe setul decisiv. Venus Williams serveşte.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 6-4: Buzărnescu îşi face serviciul şi egalează la seturi.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 5-3: Miki, la un game de câştigarea setului secund.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 3-1: Se menţine avansul de două game-uri pentru Buzărnescu.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7, 2-0: Românca a reuşit break în primul game, după care şi-a luat serviciul la zero.

Ora 14:12 – Începe setul secund. Venus Williams serveşte.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-7: Americanca fructifică a două minge de break din acest set şi se impune cu 7-5.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 5-6: Miki serveşte pentru a rămâne în set. A ratat trei mingi de break în jocul precedent.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 3-4: Cele două merg cap la cap, fără să reuşească să câştige vreun break.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 1-2: Românca şi-a făcut lejer serviciul, după care a fost aproape de break. Venus a salvat două mingi şi s-a impus după 4 egalităţi la avantaje.

Mihaela Buzărnescu – Venus Williams 0-1: Americanca a început în forţă şi a luat primul game la zero.

Ora 13:10 – Venus Williams serveşte prima!

Venus Williams este la meciul cu numărul 90 la turneele de Grand Slam. Din era Open, este jucătoarea cu cele mai multe partide la acest nivel. E urmată de sora sa Serena, care are 78.

29-06-2021
07:21

Programul zilei la Wimbledon. Buzărnescu - Venus Williams, de la ora 13:00

Mihaela Buzărnescu este prima dintre jucătoarele din România care evoluează astăzi la Wimbledon. De la ora 13:00, Miki o întâlneşte pe veterana Venus Williams, pe terenul numărul 3.

Patricia Ţig joacă împotriva Dariei Kasatkina, cap de serie 31, pe terenul 11, în al patrulea meci al zilei, după Dusan Lajovic – Gilles Simon, Elena Vesnina – Martina Trevisan şi Taylor Fritz – Brandon Nakashima.

Sorana Cîrstea o întâlneşte pe Samantha Murray Sharan pe terenul 17. Va fi, de asemenea, partida a patra pe această arenă, după Sebastian Korda – Alex De Minaur, Egor Gerasimov – Jay Clarke, Juan Ignacio Londero – Gianluca Mager.

29-06-2021
00:19

Toate rezultatele înregistrate în ziua 1 la Wimbledon 2021

Eliminarea lui Stefanos Tsitsipas rămâne cea mai mare surpriză înregistrată în prima zi la Wimbledon 2021. Grecul a pierdut în minimum de seturi cu Francis Tiafoe.

Irina Begu a adus prima victorie românească, iar Monica Niculescu a fost eliminată. Iată rezultatele complete de luni:

28-06-2021
19:32

Irina Begu s-a calificat în turul 2 la Wimbledon. Revenire de senzație în setul doi

Irina Begu a obținut calificarea în turul 2 la Wimbledon, după ce a învins-o pe Katie Volynets, scor 6-4, 7-5. În setul doi, jucătoarea din România a fost condusă cu 4-0, dar a reușit o revenire spectaculoasă.

În turul 2 la Wimbledon, Irina Begu o înfruntă pe învingătoarea din partida dintre Varvara Gracheva și Petra Martic. Rusoaica a câștigat primul set și ar putea produce surpriza.

Partida dintre Mihaela Buzărnescu și Venus Williams a fost amânată pentru miercuri, după ce programul zilei a fost dat peste cap de ploaie.

28-06-2021
19:12

Monica Niculescu, eliminată în turul 1 la Wimbledon! Și Tsitsipas este out!

Monica Niculescu a fost eliminată în turul 1 la Wimbledon 2021, de Aryna Sabalenka, scor 1-6, 4-6. Jucătoarea din România reușise să obțină trei victorii în calificări pentru a prinde tabloul principal.

Cea mai mare surpriză de pe tabloul masculin a fost eliminarea lui Stefanos Tsitsipas, finalistul de la Roland Garros. Grecul a fost învins de Francis Tiafoe, în minimum de seturi, 4-6, 4-6, 3-6.

Novak Djokovic a pierdut primul set în fața britanicului Jack Draper, 19 ani, cel care a primit un wild-card pentru a fi pe tabloul principal. Dar sârbul a revenit și s-a impus în patru seturi, scor 4-6, 6-1, 6-2, 6-2.

Pe tabloul feminin, Muguruza, Stephens, Kenin și Swiatek și-au asigurat și ele calificarea în turul 2 la Wimbledon 2021.

Între 28 iunie şi 11 iulie se desfăşoară al treilea turneu de Grand Slam al anului, considerat şi cel mai spectaculos şi mai frumos, cel de la Wimbledon, de pe iarba terenurilor de la All England Club. Este ediţia cu numărul 134 pentru tabloul masculin şi 127 pentru cel feminin.

• Jabeur – Peterson

Turneul de la Wimbledon a fost singurul care nu s-a disputat din cauza pandemiei de coronavirus anul trecut. Cu toate acestea organizatorii nu au avut mult de suferit în plan financiar, întrucât au avut o poliţă de asigurare în care au avut inspiraţia de a include inclusiv posibilitatea declanşării unei pandemii.

În privinţa prezenţei spectatorilor în tribune pe parcursul desfăşurării competiţiei se pleacă de la o primă variantă cu un număr redus de persoane acceptate numai prezentând dovada efectuării unui test negativ sau a vaccinării complete, iar în funcţie de evoluţia virusului se va decide dacă se va permite accesul la capacitate maximă sau, în caz de agravare a situaţiei, chiar de disputare a partidelor cu uşile închise.

Premii mai mici cu 7,35% faţă de ediţia din 2019

Pandemia a avut repercusiuni financiare şi asupra turneelor de tenis, inclusiv la cele de Grand Slam valoarea premiilor micşorându-se faţă de ultima ediţie, în cazul de faţă 2019. La Wimbledon premiile au scăzut cu 7,35%, totalul din acest an fiind de 35 milioane lire sterline.

Câştigătorii turneului, atât la masculin cât şi la feminin, se vor alege cu 1,7 milioane lire sterline, finaliştii cu 900.000, semifinaliştii cu 465.000 şi sfertfinaliştii cu 180.000. Monica Niculescu, singura jucătoare româncă intrată din calificări pe tabloul principal are asigurată suma de 48.000 de lire sterline dacă va fi eliminată.

Mulţi jucători de top s-au retras

Wimbledon 2021 este turneul de Grand Slam care va avea un număr însemnat de jucători de top care s-au retras din varii motive. Din acest motiv pare destul de clar că sârbul Novak Djokovic are şanse mari să mai adauge un Grand Slam în acest an, după Australian Open şi Roland Garros în intenţia de a reuşi anul acesta The Golden Slam, adică să câştige toate cele patru turnee de Grand Slam.

În turneul masculin cele două nume cu adevărat foarte grele care nu vor fi prezente pe iarba de la All England Club sunt spaniolul Rafael Nadal şi austriacul Dominic Thiem. Practic Novak Djokovic ar putea avea adversari mai importanţi pe grecul Stefanos Tsitsipas, cu care s-a întâlnit în finala de la Roland Garros, pe rusul Daniil Medvedev şi pe italianul Matteo Berettini.

Simona Halep nu îşi va apăra titlul

La feminin locul 2 mondial, Naomi Osaka precum şi învingătoarea ultimei ediţii, din 2019, adică Simona Halep au anunţat că nu vor fi prezente la actuala ediţie. Simona Halep a justificat decizia prin faptul că resimte în continuare dureri la glezna piciorului drept şi nu vrea să rişte.

În acest fel liderul mondial Ashleigh Barty are poziţia de mare favorită consolidată, posibilele pericole putând veni doar dinspre bielorusa Aryna Sabalenka, cehoaica Petra Kvitova. Învingătoarea surpriză de la Roland Garros, o altă cehoiacă, Barbora Krejcikova, nu este văzută ca un potenţial candidat la câştigarea turneului.

Monica Niculescu, ghinionista cea mai mare dintre românce

Marius Copil a ratat în calificări accesul pe tabloul concursului masculin, iar la feminin doar Monica Niculescu a reuşit să facă acest pas. Ca de obicei, competiţia feminină este cea în care continuăm să avem reprezentante pe tabloul principal.

Monica Niculescu are o misiune imposibilă, pentru ca va juca împotriva puternicei sportive din Belarus, Aryna Sabalenka. Irina Begu are o adversară despre care cunoaşte foarte puţin, pentru că abia în ultimele opt luni a reuşit să urce mult în ierarhia WTA: americanca de 19 ani Katie Volynets, locul 200 WTA.

Uşor pentru Sorana, întâlnire cu legendele pentru Mihaela

Sorana Cîrstea are toate şansele să fie în turul 2, pentru că rivala ei a primit un wild card la cei 33 de ani ai săi fiind vorba de o englezoiacă, Samantha Murray. În schimb Patricia Ţig şi Ana Bogdan au dat peste rusoaice de top. Ţig va lupta cu Daria Kasatkina şi Bogdan cu finalista de la Roland Garros, Anastasia Pavliucenkova.

Un meci foarte interesant va fi cel dintre Mihaela Buzărnescu şi Venus Williams, care la 41 de ani nu are de gând să se retragă. Miki poate să obţină unul dintre cele mai mari succese din carieră ca rezonanţă a numelui adversarului, pentru că de mult Venus nu mai sperie pe nimeni.