Partida Rapid – Universitatea Craiova a fost ultimul duel al etapei cu numărul 7 a play-off-ului SuperLigii. Înaintea meciului, giuleștenii ocupau locul 5 în clasament și se situau la 6 puncte de poziția a treia, ultima care poate duce în cupele europene.
Tabela a fost deblocată în minutul 30, când Alexandru Crețu a centrat perfect în careu pentru lovitura de cap a lui Andrei Ivan.
Câteva minute mai târziu, o fază controversată s-a întâmplat în careul oltenilor. În timp ce portarul Laurențiu Popescu avea mingea în brațe și se pregătea să o degajeze, Raul Silva a făcut un gest greu de înțeles.
Fundașul echipei din Bănie a văzut fanionul tușierului ridicat, semnalizând un offside, și i-a dat cu mâna peste balon lui Popescu. La câteva secunde după, ”centralul” Hațegan a fluierat poziția afară din joc.
Este de menționat faptul că balonul era în joc în momentul în care fundașul l-a atins cu mâna și, o astfel de situație, se sancționează cu lovitură de pedeapsă pentru echipa adversă.
Andrei Ivan a profitat din plin de accidentarea lui Alex Mitriță și de instalarea lui Costel Gâlcă pe banca tehnică a Universității Craiova.
După reușita din meciul cu sepsi Sepsi (3-1) și prestația solidă împotriva lui CFR Cluj (0-1), atacantul de 27 de ani a înscris în derby-ul pentru cupele europene din Giulești.
Un incediu puternic a izbucnit în apropierea stadionului Giulești, iar fanii prezenți la partidă nu au ezitat să facă poze fumului gros care trecea pe deasupra arenei giuleștene.
Incendiu a avut loc foarte aproape de Podul Constanța din București, iar mai multe mașini de pompieri au intervenit pentru stingerea flăcărilor