Liga 2, etapa 37, rezultate și clasament actualizat. Chindia și Academica au promovat! U Cluj și Petrolul se luptă pentru baraj! Final dramatic în meciul Petrolului!

26.05.2019 | 16:04
Liga 2 etapa 37 rezultate si clasament actualizat Chindia si Academica au promovat U Cluj si Petrolul se lupta pentru baraj Final dramatic in meciul Petrolului

Etapa cu numărul 37 din Liga 2 începe vineri, de la ora 18:30 și se încheie duminică după-amiază, iar pe FANATIK.RO puteți găsi toate rezultatele și clasamentul la zi. Lupta la promovare directă e încheiată în acest moment: Academica Clinceni a promovat deja matematic, iar Chindia Târgoviște tocmai a făcut şi ea pasul.  Însă este pasionant duelul dintre Universitatea Cluj și Petrolul Ploiești pentru poziția a treia, care asigură locul de baraj.

UPDATE, 26 mai, ora 16.00. Petrolul câştigă în deplasarea de la UTA cu 4-2. Pentru ploieşteni au marcat Arnăutu (44,90, Marinescu, 65, Rusu, 78). UTA a condus cu 2-0 prin golurile înscrise de Oroian (30 şi Şeroni 44). În acest moment, Petrolul e la două puncte distanţă de U Cluj, iar lupta pentru locul 3, care duce la baraj, se va da şi în ultima etapă. Clujul e mare favorită pentru că joacă acasă cu Pandurii. Petrolul are meci tot pe teren propriu, cu proaspăt promovata în Liga 1 Academica Clinceni.

UPDATE, 26 mai, ora 15.48. UTA-Petrolul 2-4. Arnăutu închide meciul din penalty în minutul 88.

UPDATE, 26 mai, ora 15.39. UTA-Petrolul 2-3! Gol marcat în minutul 78. Bogdan Rusu readuce Petrolul în lupta pentru baraj la acest scor!

UPDATE, 26 mai, ora 15.31. UTA- Petrolul 2-2 în minutul 65! A egalat Marinescu.

UPDATE, 26 mai, ora 14.44. Scorul este 2-1 pentru UTA la pauză. Şeroni dusese scorul la 2-0 în minutul 44, iar imediat, în acelaşi minut, Petrolul a redus din diferenţă

UPDATE, 26 mai, ora 14.32. GOOOL UTA! UTA-Petrolul 1-0! Alexandru Oroian (18 ani) marchează cu un şut superb de la 20 de metri. Petrolul trebuie să câştige neapărat ca să se menţină în lupta pentru baraj.

UPDATE, 26 mai, ora 14:00. Start în meciul dintre UTA Arad și Petrolul.

UPDATE, 26 mai, ora 10:00. S-a clarificat situația promovatelor direct în Liga 1 Betano. Chindia Târgoviște și Academica Clinceni sunt promovate direct. Mai rămâne lupta pentru baraj. U Cluj are 4 puncte avans față de Petrolul, dar “lupii” se pot apropia la 2 puncte de ardeleni dacă înving de la 14:00 la UTA Arad, caz în care totul se va decide în ultima etapă.

Program duminică, 26 mai în Liga 2:

UTA Arad – Petrolul (ora 14:00)

UPDATE, 25 mai, ora 18:42 / Bucurie fără margini în vestiarul Chindiei după promovarea în Liga 1 Betano, conform Pro TV. Omul zilei a fost antrenorul Viorel Moldovan, iar jucătorii i-au făcut pe loc o melodie după marea performanță: ”Comisarul Moldovan, cel mai mare huligan”. Imaginile video le puteți vedea aici.

UPDATE, 25 mai, ora 15.46. Chindia îşi securizează promovarea. Novac şi Cherchez marchează golurile de final. Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 4-1, scor final. Chindia e promovată în Liga 1 Betano, alături de Academica Clinceni. Mai rămâne de stabilit cine merge la baraj, U Cluj fiind favorită certă în faţa Petrolului.

UPDATE, 25 mai, ora 15:37. Mihai înscrie pentru 2-1 și în acest moment Chindia Târgoviște urcă pe primul loc în clasament. Echipa lui Moldovan mai are câteva minute până la promovarea în Liga 1 Betano.

UPDATE, 25 mai, ora 14.29. GOL! Chindia – Luceafărul Oradea 1-1! Daniel Florea marchează în minutul 29. Clasamentul în acest moment:

UPDATE, 25 mai, ora 14.19. Ce meci nebun la Târgovişte! În minutul 17, Chindia a ratat un penalty, iar doar un minut mai târziu Paraschiv a deschis scorul pentru oaspeţii de la Luceafărul Oradea! În acest moment, sunt doar trei puncte între Chindia şi U Cluj, aşa că târgoviştenii nu mai sunt promovaţi direct!

UPDATE, 25 mai, ora 14.00. S-a terminat Baloteşti – U Cluj, 0-2 (Gavra 44, Al.Coman 58). Clujul se distanţează de Petrolul şi e greu de crezut că mai poate pierde locul de baraj. A început meciul care poate aduce promovarea directă a Chindiei, Chindia – Luceafărul Oradea.

UPDATE, 25 mai, ora 13.15. Minutul 58: Baloteşti- U Cluj 0-2. A marcat Alexandru Coman. Clujul pare desprinsă în câştigătoare, mai ales că Baloteştiul evoluează în 10 oameni după ce Paraschiv a fost eliminat pentru două galbene.

• Dacia Unirea Brăila – Farul Constanța 0-2

UPDATE, 25 mai, ora 12:49. U Cluj conduce la pauză pe FC Balotești cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Gavra, în finalul primei reprize.

UPDATE, 25 mai, ora 12.00. A început şi meciul celor de la U Cluj cu Baloteşti! E 0-0 în minutul 10 la Baloteşti. Clujul trebuie să bată pentru a îşi securiza locul de baraj.

UPDATE, 25 mai, ora 11.00. Scorurile în minutul 50.

• Metaloglobus – Energeticianul 1-0
  • ACS Poli Timișoara – CS Mioveni 1-3
  • Ripensia Timișoara – Daco-Getica București 1-0

UPDATE, 24 mai, ora 20.38.  Ilie Poenaru, antrenorul celor de la Clinceni: “Sunt mândru de jucătorii mei. Le-am spus la pauză că vom întoarce rezultatul şi aşa a fost. E a doua promovare pentru mine, după ce am urcat şi FC Voluntari în prima ligă”.

UPDATE, 24 mai, ora 20.40. Ovidiu Horşia, marcatorul golului promovării: “Am deschis şampania, grătarele sunt pregătite! 10.000 de euro ne-a promis conducerea! Mă bucur că am reuşit să îi luăm! De-abia aştept să joc în Liga 1! Vreau să ajung, dacă se poate, la Gaz Metan Mediaş, pentru că îmi place cum joacă echipa. Dar înainte vreau să le dau gol!”. Horşia este unul dintre jucătorii împrumutaţi de FCSB la Academica.

UPDATE, 24 mai, ora 20.30. La partida dintre Clinceni şi FC Argeş au fost prezenţi şi oficialii FCSB! Directorul sportiv Meme Stoica şi preşedintele Valeriu Argăseală au trăit partida intens în tribunele de la Clinceni, iar la finalul partidei s-au manifestat, fiind în culmea bucuriei pentru promovarea echipei pe care toată lumea o consideră “noua Gloria Buzău”, “satelitul FCSB”. Stoica şi Argăseală chiar au mers la vestiare, conform gsp.ro, pentru a sărbători alături de jucătorii Clinceiului. 9 jucători are Clinceniul împrumut de la FCSB! Meme Stoica a negat în direct la TV că a fost la vestiare.

UPDATE, 24 mai, ora 20.19. GOOOOL! Clinceniul a marcat golul izbăvitor în minutul 90+2! Horşia a trimis o lovitură de cap direct în colţul lung şi Clinceniul e promovată matematic în Liga 1!

UPDATE, 24 mai, ora 20.08. 1-1! Clinceniul egalează prin golul marcat de Patriche în minutul 81! Egalul nu-i ajută însă prea mult pe ilfoveni decât în perspectiva ultimei etape, pentru că astfel au nevoie de un egal în ultima etapă pe terenul Petrolului. Încă un gol acum înseamnă însă promovarea directă!

UPDATE, 24 mai, ora 19.18. Pauză la Clinceni. Academica-FC Argeş 0-1.

UPDATE, 24 mai, ora 18.40. Academica Clinceni- FC Argeş 0-1! Surpriză mare! Năstăsie a deschis scorul în minutul 8!

UPDATE, 24 mai, ora 18.30. A început partida dintre Academica Clinceni şi FC Argeş. Scorul este 0-0

UPDATE, 24 mai, ora 17.50. Azi, de la ora 18.30, are loc partida dintre Academica Clinceni și FC Argeș Pitești. Gazdele se află pe locul 2 în clasamentul Ligii a 2-a, cu 81 de puncte, la unul singur în spatele liderului Chindia Târgoviște. De partea cealaltă, FC Argeș este pe 6, cu 65 de puncte. Dacă Academica obţine astăzi victoria, atunci formaţia de lângă Bucureşti e promovată matematic în Liga 1 Betano!

Liga 2, etapa 37, rezultate și clasament actualizat

Runda va fi deschisă vineri, de la ora 18:30 de meciul dintre Academica Clinceni și FC Argeș. Ilfovenii, care au condus aproape în permanență clasamentul s-au văzut întrecuți de rivalii din Târgoviște, dar șansele de promovare directă sunt foarte mari. Practic, elevii lui Ilie Poenaru au nevoie de o victorie pentru a-și asigura matematic urcarea în prelieră în Liga 1 Betano.

Sâmbătă, de la ora 11:00, se vor da marile bătălii pentru evitarea retrogradării. Până acum patru echipe au fost condamnate la coborârea în Liga 3, Dacia Unirea Brăila, CS Baloteşti, ACS Poli Timişoara şi Aerostar Bacău, iar în lupta pentru evitarea ultimului loc fierbinte se luptă Energeticianul, Pandurii Târgu Jiu, Farul Constanța, Daco-Getica București şi ASU Politehnica Timișoara.

Clasamentului Ligii 2 înainte de etapa cu numărul 37

Chindia are nevoie de un punct pentru Liga 1

Tot sâmbătă, de la ora 12:00, Universitatea Cluj se va deplasa pe terenul retrogradatei CS Balotești. ”Șepcile roșii”, care etapa precedentă au câștigat cu un gol în minutul 89, sunt obligate să se impună pentru a păstra avansul avut în fața Petrolului în lupta pentru locul 3. Trupa lui Bogdan Lobonț visează cu ochii deschiși la revenirea în Liga 1 Betano, mai ales că bugetul clubului a fost suplimentat de Primăria orașului.

Dela ora 14:00, liderul Chindia Târgoviște va primi vizita formației Luceafărul Oradea și mai are nevoie de un punct pentru a-și asigura matematic promovarea. Acest lucru pare la îndemâna elevilor lui Viorel Moldovan, mai ales că ei au început sărbătoarea încă din runda precedentă. Ultimul meci se va disputa duminică, de la ora 14:00, la Arad, acolo unde Petrolul are nevoie de victorie pentru a rămâne în plasa celor de la U Cluj. Programul complet al etapei cu numărul 37 este următorul: