Performanţă colosală pentru Bayern Munchen! A cucerit Liga Campionilor cu victorii pe linie

23.08.2020 | 23:53
Performanta colosala pentru Bayern Munchen A cucerit Liga Campionilor cu victorii pe linie

Bayern Munchen a avut un parcurs perfect în acest sezon de Liga Campionilor: 10 meciuri, 10 victorii şi aşteaptă finala cu PSG de pe 23 august.

Dacă vor reuşi să ridice trofeul deasupra capului, cu o victorie în 90 de minute, jucătorii bavarezi vor stabili un record incredibil şi unic în istoria celei mai importante competiţii intercluburi din lume: câştigarea Champion League cu succese pe linie.

De-a lungul anilor, doar cinci echipe au reuşit să ia Liga Campionilor fără să piardă vreo dispută.

UPDATE 23 august, 23:51 / Sezon perfect pentru Bayern în Liga Campionilor!!! Bayern a învins cu 1-0 pe PSG în finala Ligii Campionilor şi devine prima echipă din istorie care reuşeşte să ia Cupă după victorii pe linie. 11 succese consecutive au avut nemţii! Este primul meci în care Lewandowski nu a marcat.

Ştirea iniţială 19 august, 23:51

Bayern, 10 victorii din 10 posibile

Drumul european al lui Bayern a început pe 18 septembrie 2019, în grupa B, la Munchen, cu un 3-0 scurt în faţa celor de la Steaua Roşie Belgrad. Au marcat Coman (34), Lewandowski (80) şi Muller (90+1).

În a doua etapă, pe 1 octombrie, a fost programat derby-ul grupei. Bayern se deplasa la Londra pentru ceea ce ar fi trebuit să fie un duel echilibrat cu Tottenham. Nici vorbă de aşa ceva. Bavarezii au spulberat formaţia engleză cu 7-2, într-un meci în care Gnabry a înscris de patru ori (53, 55, 83, 88), primind nota 10 în L’Equipe. Doar de patru ori au acordat francezii nota maximă unui jucător în istoria competiţiei. Am mai înscris Kimmich (15) şi Lewandowski (45, 87). Pentru Tottenham au punctat Son (12) – care a deschis scorul – şi Kane (61 pen.).

Au urmat cele două meciuri contra lui Olympiakos, în care bavarezii nu au forţat. Pe 22 octombrie a fost 3-2 în Grecia (Lewandowski 34, 62 şi Tolisso 75 / El Arabi 23 şi Guilherme 79), iar două săptămâni mai târziu, 2-0 pe Allianz Arena (Lewandowski 69 şi Perisic 89).

În runda a cincea, pe 26 noiembrie, Bayern i-a luat un set Stelei Roşii, 6-0. Marcatori au fost: Goretzka 14, Lewandowski 53 pen., 60, 64, 68 şi Tolisso 89. Iar în ultimul meci din grupe, pe 11 decembrie, Tottenham a încercat revanşa, dar nu a reuşit. 3-1 pentru Bayern cu golurile lui Coman (14), Muller (45) şi Coutinho (64). Pentru Spurs a înscris Sessegnon în minutul 20.

Traseu mai scurt în primăvară din cauza pandemiei

Turul optimilor de finală a găsit-o pe Bayern din nou la Londra. Pe 25 februarie 2020, bavarezii înfruntau Chelsea şi se impuneau cu 3-0 prin reuşitele lui Gnabry (51, 54) şi Lewandowski (76). A fost un meci dominat cap-coadă de nemţi, care nu le-au dat nicio şansă gazdelor.

Returul a fost amânat din cauza pandemiei şi s-a jucat abia pe 8 august, la Munchen, dar fără spectatori. În faţa unei Chelsea cu o formulă diferită de cea obişnuită, Lewandowski a înscris de două ori (10 pen. şi 84), iar Perisic (24) şi Tolisso (76) câte o dată. Abraham a marcat golul de onoare pentru Chelsea în minutul 44, dar a fost mult prea puţin. 4-1 la Munchen, 7-1 la general, londonezii părăseau competiţia umiliţi.

Umilinţa istorică a Barcelonei

Totuşi, Tottenham şi Chelsea nu au fost cele care au îndurat umilinţa maximă. Aceasta i-a fost rezervată Barcelonei lui Messi. Sfertul de finală dintre catalani şi Bayern a fost programat pe 14 august, la Lisabona, într-un format special de Final 8, din cauza aceleiaşi pandemii care a dat totul peste cap. Sferturile şi semifinalele s-au disputat într-o singură manşă, pe teren neutru, în Portugalia.

Meciul a început în forţă: Muller a deschis scorul în minutul 4, iar Alaba a restabilit egalitatea cu un autogol 3 minute mai târziu. La pauză s-a intrat la 4-1 pentru bavarezi, graţie reuşitelor lui Perisic (22), Gnabry (28) şi din nou Muller (31). În repriza secundă, Luis Suarez a redus din diferenţă (57), dar tăvălugul german nu a putut fi oprit. Kimmich (63), Lewandowski (82) şi Coutinho (85 şi 89) au dus scorul la un incredibil 8-2. Cea mai mare umilinţă din istoria Barcelonei.

În semifinale, Bayern a trecut de Lyon cu scorul de 3-0. A fost 2-0 la pauză, după ce a punctat Gnabry (18 şi 33). În repriza secundă, Bayern nu a mai forţat. Doar că Lewandowski nu putea să nu îşi treacă numele pe lista marcatorilor. A punctat în minutul 88.

Cel mai bun atac şi cel mai bun atacant

În cele 10 victorii, Bayern a marcat de 42 de ori, bifând cel mai bun atac din Ligă. Recordul de goluri într-un sezon aparţine Barcelonei, cu 45 de reuşite, dar catalanii au avut nevoie de 14 partide.

Golgheterul întrecerii este Robert Lewandowski, cu 15 reuşite. Recordul îi aparţine lui Cristiano Ronaldo, cu 17 reuşite într-un sezon. Polonezul a marcat în fiecare partidă în care a jucat. Nu a bifat niciun minut în Bayern – Tottenham 3-1. Atacantul bavarezilor are şi 5 pase de gol pentru colegii lui.

Doar cinci formaţii invincibile

Doar cinci formaţii au reuşit să câştige Liga Campionilor fără să piardă vreun meci în sezonul respectiv. Dar, spre deosebire de Bayern, toate cele cinci au înregistrat şi rezultate de egalitate. Manchester United e singura care a bifat această performanţă de două ori.