VIDEO Jupiler League. Zi PLINĂ pentru românii din Belgia. Ce-au făcut Boloni, Chipciu şi Stanciu! Rotariu, trecut pe linie MOARTĂ de Brugge

UPDATE: Anderlecht a învins cu 1-0, dar golul a căzut abia în minutul 78, prin Hanni, care a reluat din apropiere şutul lui Onyekuru, respins de Proto. Cu trei minute înainte de deschiderea...
07.08.2017 | 00:10
VIDEO Jupiler League Zi PLINA pentru romanii din Belgia Ceau facut Boloni Chipciu si Stanciu Rotariu trecut pe linie MOARTA de Brugge

UPDATE: Anderlecht a învins cu 1-0, dar golul a căzut abia în minutul 78, prin Hanni, care a reluat din apropiere şutul lui Onyekuru, respins de Proto. Cu trei minute înainte de deschiderea scorului a fost trimis pe teren şi Nicuşor Stanciu. Alex Chipciu a fost destul de activ, având în minutul 53 un şut bun, scos de portar şi a oferit o foarte bună pasă de gol lui Teodorczyk, dar polonezul a ratat. În minutul 93 a şutat periculos Stanciu, dar pe lângă poartă.

De la ora 21:00 se va disputa ultimul meci al etapei a doua, Club Brugge – Eupen, dar vestea proastă este că Dorin Rotariu nu se află nici măcar pe banca de rezerve,

VEZI VIDEO CU GOLUL

UPDATE: După ce a făcut un excelent 0-0 acasă cu campioana Anderlecht, în prima etapă, iată că nou promovata Antwerp (a revenit după 13 ani), antrenată de Loţi Boloni, a dat lovitura la Gent, reuşind să câştige cu 1-0. De la ora 19:00 va intra în scenă Anderlecht, acasă cu Oostende, Chipciu fiind anunţat titular, dar nu şi Stanciu, iar de la ora 21:00 Club Brugge, echipa lui Dorin Rotariu, pare a avea o misiune uşoară, meci acasă cu Eupen. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real

UPDATE: După neaşteptata victorie din prima etapă, de la Oostende, Mircea Rednic declara: “Toată lumea se grăbea să ne dea deja trtrogradaţi şi pe mine primul antrenor înlocuit. Am dovedit că nu suntem o glumă de echipă”. În a doua etapă a venit însă dezastrul în faţa propriilor fani, 2-5 cu Charleroi şi Rednic îşi blamează portarul, vinovat la două goluri şi eliminat în ultimele minute ale partidei. În următoarea rundă va trebui să îl titularizeze pe Bailly, care a revenit din vacanţă supraponderal şi încă nu a putut da jos kilogramele în plus.

Etapa a doua a campionatului belgian a început vineri seară cu partida dintre Standard Liege si Racing Genk. Un meci foarte greu pentru echipa locală, care în prima rundă a scos un egal, 1-1, la Mechelen. A fost un meci echilibrat, cu două reprize diferite. Prima a aparţinut oaspeţilor, care au şi punctat în minutul 36, prin Schrivers, după ce acelaşi jucător nimerise bara cu zece minute mai înainte.

VEZI VIDEO CU GOLURILE

La pauză s-a operat o schimbare în linia de mijloc a lui Standard. Răzvan Marin a fost chemat de pe bancă şi trimis pe teren în locul lui Agbo. Cu fostul jucător al Viitorului pe teren alb-roşiii au trecut la timona partidei şi au reuşit să egaleze prin Edmilson, la două minute de la reluare.  Standard a împins şi mai mult jocul către poarta adversă şi Mpoku a găsit execuţia de trei puncte în minutul 62.

Mircea Rednic a pierdut lamentabil, cu Mouscron, meciul de pe teren propriu cu 5-2, contra celor de la Charleroi! VIDEO CU GOLURILE

Românii în Belgia. Chipciu, Stanciu şi Rotariu încheie runda

Ceillalţi români au meci abia duminică. Anderlecht joacă acasă cu Oostende, un meci nu tocmai uşor, dar campioana poate profita de faptul că echipa oaspete vine după o partidă solicitantă din turul al 3-lea al Europa League, contra lui Olympique Marseille. Anul trecut a fost 3-2 pentru echipa lui Alex Chipciu si Nicolae Stanciu la capătul unuia dintre cele mai frumoase jocuri ale sezonului.

Şi Club Brugge, care momentan pare a fi uitat de Dorin Rotariu, are meci pe teren propriu şi ar trebui să fie un simplu antrenament cu public, pentru că Eupen e o candidată la retrogradare, demolată acasă de Waregem în prima etapă. Problema e că Brugge trebuie să îşi revină repede psihic din dezamăgirea eliminaării din play-0ff-ul Ligii Campionilor, în faţa turcilor de la Istanbul Basaksehir.