Simona Halep

Simona Halep a pierdut oficial cinci locuri în clasamentul WTA! Cum stau celelalte românce

10.06.2019 | 10:38
Simona Halep a pierdut oficial cinci locuri in clasamentul WTA Cum stau celelalte romance

Jucătoarea de tenis Simona Halep a pierdut oficial cinci locuri în clasamentul WTA și a ajuns pe poziția a opta, după ce a fost eliminată în sferturi de finală la Roland Garros. Fostul lider mondial a jucat finală pe zgura din capitala Franței anul trecut, iar acum a pierdut nu mai puțin de 1.570 de puncte și are cea mai slabă clasară din ultimii cinci ani.

Simona Halep a pierdut oficial cinci locuri în clasamentul WTA

În clasamentul WTA dat publicității luni, Simona Halep a pierdut oficial cinci locuri și acum are 3.963 de puncte. Primele 10 locuri în ierarhia mondială sunt ocupate de următoarele jucătoare:

• 9. Sloane Stephens (SUA) 3.682 (- 2 locuri);
  • 10. Aryna Sabalenka (Belarus) 3.565 (+ un loc).

Nici celelalte jucătore din România nu au avut o soartă mai bună, toate fiind în declin, cu excepția Soranei Cîrstea care a urcat șapte poziții și ocupă locul 77, cu 769 de puncte. Mihaela Buzărnescu a coborât şapte poziții şi este pe 40, cu 1.345 de puncte, Irina-Camelia Begu a coborât un loc, fiind pe 117, cu 554 de puncte, Ana Bogdan a coborât şase poziţii, până pe locul 129, cu 468 de puncte, Monica Niculescu a coborât două poziţii şi este pe 144, cu 418 puncte, iar Irina Bara se menţine pe locul 165, cu 360 de puncte.

Sorana Cirstea sărbătorind o victorie cu pumnul strâns

Halep se luptă pentru un premiu onorific la Roland Garros 2019

Imediat după ce a părăsit turneul de Grand Slam de la Roland Garros, Simona Halep a făcut o postare emoționantă pe rețelele de socializare în care și-a arătat dragostea pe capitala Franței, Paris. Însă, la revenirea acasă, campioana noastră s-a arătat iritată de întrebările jurnaliștilor și a negat revenirea alături de ea a antrenorului australian Darren Cahill.

Deși nu a mai repetat figura frumoasă de anul trecut, atunci când a câștigat primul și singurul său trofeu de Grand Slam, Simona Halep a fost introdusă de WTA în echipa ideală de fotbal a jucătoarelor de tenis. Postul ocupat de ea este acela de fundaș dreapta, probabil datorită jocului defensiv foarte bun și mișcării foarte bune în teren. De asemenea, campioana noastră a fost nominalizată, alături de Sorana Cîrstea, la premiul pentru cel mai frumos echipament de la Roland Garros 2019.