Viitorul U19 a câștigat finala Ligii Elitelor contra lui Dinamo U19. Puştii lui Hagi au trimis meciul la penalty-uri în ultimele secunde

03.08.2020 | 14:39
Viitorul U19 a castigat finala Ligii Elitelor contra lui Dinamo U19 Pustii lui Hagi au trimis meciul la penaltyuri in ultimele secunde

Meciul dintre echipele sub 19 ani de la Viitorul și Dinamo s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-2 (4-3 după loviturile de la 11 metri). Viitorul va fi echipa reprezentantă o României în următoare ediție a UEFA Youth League.

Dinamo a avut un start de meci foarte bun și a reușit să intre la cabine cu 2-0. Pentru ”câini” au înscris Diniță, în minutul 38 și Florescu în prelungiri.

Viitorul a arătat altfel după ieșirea de la vestiare. Grosu a reușit golul de 2-1, în minutul 61. Grameni a ratat pentru echipa din Constanța un penalty în minutul 75. Louis Munteanu a fost cel care a înscris golul de 2-2 în minutele de prelungire.

Viitorul va reprezenta pentru a treia oară consecutiv România În Youth League

Meciul  a avut nevoie de lovituri de la 11 metri pentru a se afla echipa câștigătoare. Jucătorii lui Gică Hagi au transformat mai multe penalty-uri și au câștigat cu 4-3. Pentru Viitorul U19 va fi al treilea an consecutiv în care va reprezenta România în preliminariile UEFA Youth League.

Echipele de start ale celor două formații:

Dinamo: 99. Fara – 6. Zamfir, 4. Brat, 2. Giafer, 22. Diniță – 8. Stan, 17. Florescu, 23. Borcea – 7. Mitran, 19. Chiriac, 24. Bani. Rezerve: 12. Ciobanu – 5. Balcan, 18. Geamănă, 27. Iosivoiu, 29. Matei, 30. Androne, 31. Ionescu, 32. Spînu, 33. Floarea. Antrenor: Mihai Dobre.Viitorul: 1. Mușat – 2. Georgescu, 5. Bîrzu, 6. Dănulesa, 15. Buta – 8. Grosu –cpt., 4. Crivac, 11. Grameni – 21. Bodișteanu, 19. Andronache, 17. Mustacă. Rezerve: 12. Dincă – 3. Mureșan, 7. Vilea, 9. Munteanu, 10. Pitu, 14. N. Popescu, 16. Sîrbu, 20. Tănasă, 22. Oroian. Antrenor: Constantin Fălină.

Mesajul ultraşilor lui Dinamo pentru juniorii de la U19

“Juniorii lui Dinamo s-au antrenat prin parcuri, pe teren sintetic. Au călcat pe gazon doar în ultimele două săptămâni Ca să vedeți ce management avem la Dinamo… Mulți dintre ei au fost în carantină timp de 14 zile. Sâmbătă am avut un alt meci greu în semifinale. Astăzi, ai noștri au jucat eroic și au tot respectul nostru. Repriza a doua a aparținut Viitorului care a reușit să revină de la 0-2. Chivulete a ajutat cât a putut, oferind Viitorului un cadou, o lovitură de la 11m, ratată însă de Grameni. Bani și Borcea printre cei mai buni jucători de la noi. Acum înțelegem și de ce a fost schimbat Bani aseară

, au scris fanii din Peluza Cătălin Hîldan.

UTA și CFR au fost învinse în penultimul act de cele două finaliste

În semifinale, Dinamo a învins-o pe UTA Arad cu 6-5. De cealaltă parte, Viitorul Constanța a câștigat cu 2-1 meciul cu CFR Cluj. Dinamo București și Viitorul au făcut parte din Seria de Est a campionatului. Echipa lui Hagi a terminat pe primul loc, cu 58 de puncte. Bucureștenii s-au aflat la șase lungimi de constănțeni.