Weekend european, 15-18 aprilie. Barcelona, învinsă pe “Camp Nou” de Cadiz! Real Madrid, aproape de titlu în Spania

FANATIK vă oferă detalii despre partidele care au loc în weekendul 15-18 aprilie în campionatele de top din Europa: Italia, Spania, Franța și Germania.
18.04.2022 | 23:40
Weekend european 1518 aprilie Barcelona invinsa pe Camp Nou de Cadiz Real Madrid aproape de titlu in Spania
Barcelona joacă împotriva lui Cadiz în etapa a 32-a din La Liga (sursă foto: EPA-EFE/Andreu Dalmau)
18-04-2022
20:11

Meciurile de luni din marile campionate

SERIE A, etapa a 33-a

• Napoli – AS Roma 1-1 (Insigne 11-penalty / El Shaarawy 90+1)
  • Atalanta – Verona 1-2 (Scalvini 82 / Ceccherini 45+2, Koopmeiners 55-autogol) – Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată

LA LIGA, etapa a 32-a

• Barcelona – Cadiz 0-1 (Perez 48)

18-04-2022
17:04

George Pușcaș, dublă în Pisa - Como 3-1

George Pușcaș (25 de ani) a marcat primul gol al partidei dintre Pisa și Como, meci care contează pentru runda cu numărul 35 din Serie B.

Internaționalul român a fost titularizat în meciul contra celor de la Como și a deschis scorul după doar șapte minute de joc, în urma unei pase venite de la Ernesto Torregrossa, colegul său din atac.

Internaţionalul român a punctat şi în minutul 78, după ce a primit o pasă de la Lorenzo Lucca. George Puşcaş a ajuns la şapte goluri marcate pentru Pisa în 15 meciuri, iar echipa atacantului de 26 de ani se apropie de locurile care duc direct în Serie A.

18-04-2022
10:39

Mourinho, omagiu pentru Maradona

Antrenorul echipei AS Roma, Jose Mourinho, a ținut să-i aducă un omagiu legendarului fotbalist Diego Maradona, înaintea partidei din această seară de pe terenul lui Napoli.

Delegația formației romane a ajuns încă de duminică la Napoli, iar tehnicianul portughez a ținut în mod expres să meargă în Quartieri Spagnoli (n.r. – Cartierul Spaniol), unde se află frescă murală a lui Maradona.

Mourinho a depus un buchet de flori la sanctuarul lui Maradona din Napoli și a fost aplaudat de fanii prezenți la eveniment care au ținut să se fotografieze cu apreciatul antrenor portughez.

17-04-2022
21:09

PSG bate pe Marseille și titlul cu numărul 10 este și mai aproape! Real Madrid întoarce de la 0-2 la Sevilla. Rezulate înregistrate duminică în Europa

Fără îndoială, principalele jocuri de duminică sunt derbyurile din Ligue 1 și LaLiga. În Franța, PSG a câștigat la limită, 2-1, contra marii rivale, Marseille. Un joc în care urmare a deciziilor VAR au fost anulate patru reușite, toate pentru ofsaid.

În urma acestui rezultat, PSG are un avans de 15 puncte cu numai 6 etape înainte de final. Astfel că își poate adjudeca matematic al 10-lea titlu în runda următoare.

În LaLiga, Sevilla a condus cu 2-0 la pauză pe Real Madrid. Rodrygo, Nacho și Karim Benzema, ultimul în minutul 90+2, au întors rezultatul pentru madrileni. Care, la 15 puncte de FC Barcelona, care joacă mâine, au prima șansă la titlu.

Tot în LaLiga, Yannick Carrasco i-a adus victoria lui Atletico Madrid în minutul 100, din penalty. Trupa lui Simeone s-a impus cu 2-1 în fața lui Espanyol.

LIGUE 1, etapa a 32-a

Nice – Lorient 2-1 (Delort 54 – penalty, 88 / Lauriente 61)
Metz – Clermont 1-1 (de Preville 24 / Dossou 37)
Montpellier – Reims 0-0
Nantes – Angers 1-1 (K.Coulibaly 53 / Boufal 18)
Troyes – Strasbourg 1-1 (Tardieu 85 – penalty / Diallo 56 – penalty)
Lyon – Bordeaux 6-1 (M.Dembele 20, 90+1 Toko Ekambi 27, 68, Paqueta 34, Faivre 46 / Mara – 85 penalty)
PSG – Marseille 2-1 (Neymar 12, Mbappe 45+4 – penalty / Caleta-Car 31)

Granada – Levante 1-4 (Collado 90+2 / D.Gomez 17, L.Morales 56 – penalty, Malsa 77, Soldado 90+5)
Atletico Madrid – Espanyol 2-1 (Y.Carrasco 52, 90+10 – penalty / de Tomas 74)
Athletic Bilbao – Celta Vigo 0-2 (I.Aspas 11, Beltran 37)
Sevilla – Real Madrid 2-3 (Rakitic 21, Lamela 25 / Rodrygo 50, Nacho 83, Benzema 90+2)

BUNDESLIGA, etapa a 30-a

Arminia Bielefeld – Bayern 0-3 (Laursen 10- autogol, Gnabry 45+7, Musiala 85)
Hoffenheim – Greuther Furth 0-0
Union Berlin – Eintracht 2-0 (Awoniyi 17, Promel 21)
Leverkusen – RB Leipzig 0-1 (D.Szoboszlai 69)

16-04-2022
21:08

Dortmund, ”set la 1” cu Wolfsburg, Juve smulge un egal acasă la ultima fază! Rezultate înregistrate sâmbătă în Europa

Lupta pentru titlu și cupele europene continuă în principalele campionate ale Europei. Iar sâmbătă, în Germania, Dortmund a făcut show cu Wolfsburg. Era 5-0 la pauză și avea să se termine 6-1. Un meci în care am notat dubla lui Haaland, aflat la primele goluri pentru echipa de club din ianuarie încoace, dar și reușita de 1-0 a lui Rothe, un debutant.

Tot în Germania, Freiburg și Koln își continuă cursa către Europa, echipa din urmă reușind un sec 3-1 pe terenul Borussiei Monchengladbach.

În Italia, Juventus a egalat-o pe Bologna în minutul 90+5, printr-o super-exceuție a lui Vlahovic. Și cealalată mare favorită a zilei, Lazio, a avut nevoie de minutele suplimentare pentru a smulge un egal. Reușita lui Immobile, din minutul 90+2, i-a permis să nu cedeze în fața lui Torino.

Saint Etienne – Brest 2-1 (M. Camara 14, 39 / Honorat 8)
Lille – Lens 1-2 (Xeka 45+1 / Frankowski 4, Kalimuendo 37)

Cagliari – Sassuolo 1-0 (Deiola 42)
Sampdoria – Salernitana 1-2 (Caputo 32 / Fazio 4, Lourenco 6)
Udinese – Empoli 4-1 (Isnajli 4 -autogol, Deulofeu 52, Pusetto 79, Samardzic 87 / Pinamonti 70).
Fiorentina – Venezia 1-0 (Torreira 30)
Juventus – Bologna 1-1 (Vlahovic 90+5 / Arnautovic 52)
Lazio – AC Torino 1-1 (Immobile 90+2 / Pellegri 56)

Elche – Mallorca 3-0 (Mojica 42, Bigas 58, Lee-Kang In 81-autogol)
Alaves – Rayo Vallecano 1-0 (Joselu 64)
Valencia – Osasuna 1-2 (Soler 83 – penalty / Avila 50 – penalty, Budimir 74)
Getafe – Villarreal 1-2 (Unal 63 / G.Moreno 7, Trigueros 16)

Augsburg – Hertha Berlin 0-1 (Serdar 49)
Borussia Dortmund – Wolfsburg 6-1 (Rothe 24, Witsel 26, Akanji 28, Can 35, Haaland 38, 54 / Baku 81)
Freiburg – Bochum 3-0 (Kubler 5, R.Sallai 16, 53)
Mainz – Stuttgart 0-0
Monchengladbach – Koln 1-3 (Embolo 85 / Modeste 5, Kainz 20, Ljubicic 34)

16-04-2022
12:40

Răzvan Marin, pasă de gol în Cagliari - Sassuolo

Mijlocașul Răzvan Marin a dat pasa decisivă la singurul gol al partidei Cagliari – Sassuolo, scor 1-0, din etapa a 33-a din Serie A.

Internaționalul român a fost integralist și a centrat perfect la golul reușit de Deiola (42). La Sassuolo, fundașul Vlad Chiricheș a jucat toate minutele.

Cagliari se află pe locul 17, primul deasupra liniei de retrogradare, cu 28 de puncte, în timp ce Sassuolo ocupă poziția a noua, cu 46 de puncte.

15-04-2022
20:58

Rezultatele înregistrate vineri în Europa

Rennes – Monaco 2-3 (Tait 3, Terrier 90+2 / Vanderson 12, Ben Yedder 57, Boadu 77)

Spezia – Inter 1-3 (Maggiore 83 / Brozovic 31, Matinez 73, Sanchez 90+3)
AC Milan – Genoa 2-0 (Leao 11, Messiah 87)

Real Sociedad – Betis Sevilla 0-0

15-04-2022
20:46

M’Mala Nzola a oferit faza meciului în Spezia – Inter 1-3

Inter Milano s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul echipei Spezia, dar cel care a ieșit în evidență a fost M’Mala Nzola de la gazde. Fotbalistul a fost trimis în teren, în minutul 60 la scorul de 1-0 pentru campioana Italiei.

A uitat, însă, să-și scoată cercelul din ureche, iar arbitrul a observat acest lucru. L-a trimis la marginea terenului pentru a-l scoate, întrucât regulamentul nu permite jucătorilor să intre cu bijuterii pe gazon.

Eforturile jucătorului și a oamenilor din staff-ul Speziei au fost inutile. Bijuteria nu a putut fi înlăturată, iar antrenorul Thiago Motta a fost obligat să recurgă la înlocuirea fotbalistului.

Inter s-a descătușat în finalul partidei și a mai înscris două goluri câștigând partida. Campioana în exercițiu este lider în Serie A, cu 69 de puncte, unul mai mult decât marea rivală AC Milan.

Un nou weekend plin de evenimente interesante în fotbalul mare din Europa se va derula în perioada vineri, 15 aprilie – luni, 18 aprilie. Ne referim aici la meciurile din Serie A, La Liga, Ligue 1 și Bundesliga, întrucât Premier League face permanent subiectul unui blog separat.

Ligue 1 ia foc în week-end: e derby-ul PSG – Marseille

În Ligue 1, se va juca la foc continuu. Întâi această etapă a 32-a, apoi va urma o rundă intermediară la mijloc de săptămână viitoare și weekendul următor altă etapă. Aici toată atenția se concentrează asupra zonei locurilor europene, unde este destulă animație și a locurilor din subsol.

În acest weekend avem meciul PSG – Marseille, ceea ce înseamnă efective de ordine sporite și pe stadion și în Paris, știute fiind antecedentele extrem de violente dintre suporterii celor două echipe. Mai sunt meciuri foarte importante Rennes – Monaco și Lille – Lens, alt meci de mare risc, de o rivalitate feroce, în nordul Franței.

Napoli – AS Roma e meciul etapei a 33-a din Serie A în week-end-ul european 15-18 aprilie

În Serie A, lupta la titlu se duce în trei, dar atenție la Juventus, cea care și-a consolidat clar locul 4 și acum e numai la șase puncte de un titlu care ar fi absolut ceva o realizare fenomenală ținând cont de tot traseul acestui sezon. Juve are meci acasă cu Bologna, care a făcut egal și la Milan, pentru că joacă fiecare meci doar cu gândul la antrenorul Sinișa Mihajlovic, aflat din nou în spital cu recidiva la leucemie.

Inter are aparent meci ușor la Spezia, AC Milan joacă acasă cu Genoa, dar Milan nu a mai dat gol de 180 de minute, iar meciul etapei va avea loc tocmai luni, 18 aprilie, cu Napoli, care tocmai a clacat acasă etapa trecută cu Fiorentina și acum o așteaptă pe Roma lui Mourinho.

Bayern Munchen joacă la Bielefeld în weekendul european 15-18 aprilie

În Bundesliga, Bayern Munchen probabil că se va răzbuna crunt pe amărâta de Arminia, aflată în mare pericol de retrogradare, chiar la Bielefeld, după incredibila eliminare în sferturile Champions League, pe teren propriu, în fața lui Villarreal.

Cel mai interesant joc din cadrul etapei a 30-a va fi la Leverkusen, unde va veni RB Leipzig, bănuim destul de obosită după o deplasare de foc în Europa League, joi, în Italia, la Bergamo, pentru returul din sferturile de finală ale Europa League.

Deplasare de foc pentru Real Madrid în weekendul european 15-18 aprilie

În La Liga, chiar dacă e Paștele catolic, programul nu se schimbă în niciun fel, cu cele patru meciuri programate sâmbătă și duminică, uvertura vineri seară și epilogul luni, pe Nou Camp, unde Barcelona o primește pe Cadiz.

Fără discuție, meciul etapei va avea loc duminică seară, de la ora 22:00, pe stadionul Sanchez Pizjuan din Sevilla, acolo unde vine liderul Real Madrid. Un Real Madrid obosit de cele 120 de minute jucate cu Chelsea în Champions League și de emoțiile prin care a trecut până s-a calificat. Iar acasă, Sevilla nu a pierdut niciun meci în acest sezon.