Weekend european, 25-28 februarie. Atalanta a făcut spectacol cu Sampdoria. Mihăilă a fost doar rezervă

FANATIK vă prezintă partidele care au loc în weekend, 25-28 februarie, în cele cinci campionate de top ale Europei: Premier League, Ligue 1, Bundesliga, Serie A și La Liga.
28.02.2022 | 23:00
Weekend european 2528 februarie Atalanta a facut spectacol cu Sampdoria Mihaila a fost doar rezerva
28-02-2022
22:07

Rezultatele meciurilor de luni

SERIE A, etapa a 27-a

Atalanta – Sampdoria 4-0 (Pasalic 6, Koopmeiners 29, 61, Miranchuk 86)

West Ham – Wolverhampton (Soucek 59)

Meciul Chelsea – Leicester a fost amânat.

clasament Premier League

LIGUE 1, etapa a 26-a

Monaco – Reims 1-2 (Yedder 55 / Volland 84-autogol, Mbuku 90+3)

Angers – Lens 1-2 (Fulgini 49 / Mendy 73-autogol, Clauss 76)

Brest – Lorient 0-1 (Kone 73)

Clermont – Bordeaux 1-1 (Rashani 32 / Guilavogui 13)

Metz – Nantes 0-0

Troyes – Marseille 1-1 (Touzghar 90 / Payet 28-penalty)

Lyon – Lille 0-1 (Gudmundsson 35)

clasament Ligue 1

BUNDESLIGA, etapa a 24-a

Bochum – Leipzig 0-1 (Nkunku 82)

Augsburg – Borussia Dortmund 1-1 (Bazee 78 / Hazard 35)

clasament Bundesliga

Torino – Cagliari 1-2 (Belotti 54 / Bellanova 21, Deiola 62)

Verona – Venezia 3-1 (Simeone 54, Simeone 63, 88 / Okereke 81)

Spezia – Roma 0-1 (Abraham 90+9-penalty)

Lazio – Napoli 1-2 (Pedro 88 / Insigne 62, Ruiz 90+4)

clasament Serie A

Villarreal – Espanyol 5-1 (Pino 14, 20, 45, 52, Dia 86 / Bare 65)

Sevilla – Betis Sevilla 2-1 (Rakitic 24=penalty, Haddadi 41 / Canales 90+3)

Real Sociedad – Osasuna 1-0 (Elustondo 52)

Barcelona – Athletic Bilbao 4-0 (Aubameyang 37, Dembele 73, L. de Jong 90, Depay 90+4)

clasament La Liga

27-02-2022
22:43

Sute de torțe au fost aprinse la derby-ul Serbiei

Cel mai așteptat meci al campionatului Serbiei, cel dintre Steaua Roșie și Partizan, și-a desfășurat un nou episod. Cele două echipe au fost adversare, pe terenul primeia, în etapa a 24-a.

Au învins gazdele cu 2-0, prin golurile marcate de Omoijuanfo, în minutul 30, și Katai în minutul 43. Însă la începutul meciului suporterii echipei Steaua Roșie au apins sute de torțe, creând o atmosferă incendiară.

În urma acestui rezultat, Partizan continuă să fie lider, cu 65 de puncte, urmată de Steaua Roșie, cu 63 de puncte. Locul 3 al podiumului este ocupat de Cukaricki, care se află la mare distanță de cele două puncte (are 44 de puncte).

27-02-2022
22:21

Barcelona este la a treia victorie la rând cu 4 goluri marcate

FC Barcelona își continuă seria bună, adunând a treia victorie la rând cu 4 goluri marcate, de această dată fără gol primit. Elevii lui Xavi Hernandez au învins, în etapa a 26-a din La Liga, pe teren propriu pe Athletic Bilbao cu 4-0.

Golurile au fost marcate de Aubameyang (37), Dembele (73), L. de Jong 90 și Depay (90+4). În urma acestui rezultat, Barcelona își consolidează locul 4 în clasament, cu 45 p, dar se apropie la unul singur de Betis, având și un meci mai puțin.

În precedentele două meciuri, Barcelona a învins Valencia, în deplasare, în etapa a 25-a din La Liga, cu 4-1, și Napoli, cu 4-2, în deplasare, în returul barajului de calificare în optimile Europa League.

Echipa catalană nu a mai pierdut din 20 ianuarie, când a fost învinsă, în sferturile Cupei Spaniei, chiar de Atheltic, cu 3-2, după prelungiri.

27-02-2022
22:10

Napoli s-a impus cu 2-1 în fața lui Lazio și este noul lider din Serie A

Echipa Napoli a câștigat cu 2-1 pe terenul lui Lazio cu 2-1 și a urcat pe primul loc în Serie A. Golurile au fost marcate de Pedro, pentru gazde, în minutul 88, respectiv Insigne (62) și Ruiz (90+4) pentru echipa vizitatoare.

Ștefan Radu a fost titular la gazde, fiind înlocuit în minutul 72 cu Elseid Hysaj. Românul a primit un cartonaș galben pentru proteste.

Conform tuttomercatoweb.com, fundașul român (titular pentru prima dată în campionat după aproape două luni), a avut o prestație modestă, adversarul direct, Politano, punându-i multe probleme. Din acest motiv a primit nota 5,5.

După această victorie, Napoli este noul lider din Serie A, la egalitate de puncte cu AC Milan, dar având un golaveraj superior, +30, față de +24.

27-02-2022
20:52

Alexandru Mitriță a terminat accidentat meciul PAOK – Ionikos

Echipa greacă PAOK Atena a remizat, pe teren propriu, cu Ionikos, 1-1, în etapa a 25-a a campionatului. Dar supărarea tehnicianului Răzvan Lucescu este cu atât mai mare cu cât sunt șanse să-l fi pierdut pentru câteva meciuri pe mijlocașul român Alexandru Mitriță.

Conform publicației grecești sdna.gr, Alexandru Mitriță a terminat meciul ținându-se de piciorul stâng. Jurnaliștii precizează că mijlocașul român va fi supus unor teste medicale pentru a se vedea cât de gravă este accidentarea.

Pentru PAOK urmează meciurile din deplasare cu AEK Atena (ocupanta locului 3) pe 2 martie și Lamia (6 martie, ambele în campionat), după care vine partida din prima manșă a optimilor Conference League, pe teren propriu, cu belgienii de la Gent, pe 10 martie.

27-02-2022
18:47

Alexandru Cicâldău a avut o singură ocazie în 80 de minute

Mijlocașul român Alexandru Cicăldău a fost titular în meciul pe care Galatasaray l-a jucat acasă cu Rizespor, în etapa a 27-a din Super Lig. El a avut o singură ocazie clară de a marca, în minutul 10, când a șutat în afara cadrului porții.

Cicâldău a fost înlocuit în minutul 80 cu Feghouli, iar celălalt român de la Galatasaray, Olimpiu Moruțan, nu a fost oprit în lot pentru acest meci.

Galatasary s-a impus cu 4-2, dar cu mari emoții. Rizespor a deschis scorul prin Fernandes în minutul 8, după care van Aanholt a egalat (40). Oaspeții au trecut, din nou, în avantaj, după reușita lui Boyd (48).

Galatasaray a beneficiat de un penalty, în minutul 64, ratat de Gomis, și de o altă lovitură de la 11 metri, transformată de Babel în minutul 70.

Van Aanholt a realizat dubla în minutul 87, după care Gomis a stabilit scorul final în minutul 90+8. În urma acestui rezultat, Galatasaray urcă pe locul 12, cu 35 p.

27-02-2022
17:12

George Pușcaș a fost aproape să aducă un punct celor de la Pisa

Atacantul român a fost integralist la Pisa, în meciul jucat pe terenul Regginei, în etapa a 26-a din Serie B. Românul a avut mai multe ocazii de a înscrie, cea mai periculoasă fiind cea din minutul 90+2, când atacantul a ratat, conform tuttomercatoweb, cu poarta goală.

Este unul dintre cei mai activi jucători ai echipei. Încearcă să-și creeze spații în apărarea adversă și trage din toate pozițiile.

A fost aproape de gol în minutul 75, când a fost blocat în ultimul moment de Turati (n.r. – portarul gazdelor).

Dar ocazia din minutul 90+2, când a ratat cu poarta goală, cântărește ca un bolovan”, a scris site-ul italian, care l-a notat cu 5,5.

Al doilea român de la Pisa, mijlocașul Marius Marin, a fost trimis în teren în minutul 64, în locul lui Toure, dar nu a dat randamentul așteptat. El a primit din partea tuttomercatoweb tot 5,5.

27-02-2022
12:23

Alexandru Maxim a înscris două goluri în disputa cu Altay Izmir

Internaționalul Alexandru Maxim a ajuns la cota 7 goluri marcate pentru Gaziantep în campionatul Turciei. Fotbalistul român a punctat de două ori în prima repriză a meciului cu Altay.

Gazdele au deschis scorul în minutul 10 prin Thaciano, iar Maxim a restabilit egalitatea opt minute mai târziu, de la punctul cu var. Altay a trecut din nou în avantaj după autogolul lui Erdogan (min. 22).

Tot Alexandru Maxim a stabilit scorul primei reprize în minutul 26. În actul secund Poko a marcat pentru 3-2, pentru Altay, iar Toșca a fost înlocuit în minutul 62. Pe finalul întâlnirii Maxim a încasat și uj cartonaș galben, în minutul 80.

26-02-2022
22:13

Lewandowski e alături de Ucraina

Căpitanul echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a decis să poarte o banderolă în culorile Ucrainei la meciul câștigat în deplasare, scor 1-0, cu Eintracht Frankfurt.

”Am decis azi dimineață să port banderola în culorile Ucrainei pentru că ceea ce se întâmplă acolo în acest moment este inacceptabil pentru întreaga lume. Cu toții trebuie să sprijinim Ucraina. Nu credeam că se poate întâmpla așa ceva. Doare”, a declarat atacantul polonez.

26-02-2022
22:03

Rezultatele meciurilor de sâmbătă

Leeds United – Tottenham 0-4 (Doherty 10, Kulusevski 15, Kane 27, Heung-Min Son 85)

Brentford – Newcastle 0-2 (Joelinton 33, Willock 44)

Brighton – Aston Villa 0-2 (Cash 17, Watkins 68)

Crystal Palace – Burnley 1-1 (Schlupp 9 / Milivojevic 46 aut.)

Man. United – Watford 0-0

Everton – Man. City 0-1 (Foden 82)

ple

Strasbourg – Nice 0-0

PSG – Saint Etienne 3-1 (Mbappe 42, 47, Danilo 52 / Bouanga 16)

l1

Leverkusen – Arminia Bielefeld 3-0 (Alario 30, Diaby 57, 81)

Monchengladbach – Wolfsburg 2-2 (Thuram 42, Embolo 82 / Wind 6, Bornauw 33)

Freiburg – Hertha Berlin 3-0 (Grifo 12 pen., Schade 83, Holer 86)

Greuther Furth – Koln 1-1 (Griesbeck 69 / Kainz 53)

Union Berlin – Mainz 3-0 (Haraguchi 8, Becker 56, Awoniyi 75)

Eintracht Frankfurt – Bayern Munchen 0-1 (Sane 71)

bun

Salernitana – Bologna 1-1 (Zortea 72 / Arnautovic 43)

– fundașul Radu Drăgușin a fost integralist la Salernitana

Empoli – Juventus 2-3 (Zurkowski 40, La Mantia 76 / Kean 32, Vlahovic 45+2, 66)

Sassuolo – Fiorentina 2-1 (Traore 19, Defrel 90+4 / Cabral 88)

– fundașul Vlad Chiricheș a fost integralist la Sassuolo

sa

Mallorca – Valencia 0-1 (Gabriel Paulista 4)

Getafe – Alaves 2-2 (Enes Unal 55, 72 / Escalante 45+1, Mendez 56)

Rayo Vallecano – Real Madrid 0-1 (Benzema 83)

Atletico Madrid – Celta Vigo 2-0 (Renan Lodi 36, 60)

lli

26-02-2022
20:38

Alex Dobre a marcat în Franța

Mijlocașul Alex Dobre a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Dijon, a pierdut-o, în deplasare, scor 1-2, în fața formației Dunkerque, în etapa a 26-a din Ligue 2.

Fotbalistul român, care a jucat tot meciul, a restabilit egalitatea în minutul 51. Dijon se află pe locul 13 în clasament, cu 30 de puncte, și este mai aproape de retrogradare decât de promovare.

26-02-2022
17:27

Manchester United, doar egal cu Watford

Echipa Manchester United a înregistrat un nou rezultat modest, terminând la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu formația Watford, în etapa a 27-a din Premier League.

”Diavolii roșii” au dominat întâlnirea, dar nu au găsit drumul spre gol, iar fanii furioși și-au huiduit la final favoriții. Starul Cristiano Ronaldo a avut o nouă prestație sub așteptări. Portughezul a avut o singură ocazie, fiind blocat de portarul lui Watford. Din cele trei șuturi încercate, doar unul singur a fost pe spațiul porții.

În acest moment, Manchester United se află pe locul 4 în clasament, cu două puncte mai mult decât următoarea clasată Arsenal Londra, dar ”tunarii” au trei meciuri mai puțin disputate.

26-02-2022
15:16

Brighton - Aston Villa, întârziat de trafic

Partida Brighton – Aston Villa, din etapa a 27-a din Premier League, a fost întârziată din cauza traficului intens.

Conform talksport.com, autocarul echipei oaspete a fost prin în trafic și nu a putut ajunge la timp pentru startul întâlnirii. Meciul trebuia să înceapă la ora 17:00, dar primul fluier va veni cu o întârziere de jumătate de oră.

26-02-2022
15:07

Dennis Man, pasă de gol în victoria Parmei

Mijlocașul Dennis Man a dat o pasă de gol în partida pe care echipa sa, Parma, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 4-0, în fața formației Spal, în etapa a 26-a din Serie A.

Internaționalul român, care a jucat tot meciul, a pasat decisiv la reușita de 3-0 a lui Vazquez din minutul 62. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost marcate de Tutino (27), Bernabe (33) și Benedyczak (68).

În urma acestei victorii, Parma a urcat pe locul 12 în clasament, cu 32 de puncte, la nouă puncte de Perugia, aflată pe ultimul loc care asigură participarea în barajul pentru promovarea în Serie A.

25-02-2022
22:07

Inter Milano a remizat, 0-0, în deplasare, cu Genoa

Inter Milano putea reveni pe primul loc în Serie A, la capătul meciului cu Genoa, din etapa a 27-a din Serie A, dar a ratat această ocazie.

Echipa antrenată de Simone Inzaghi avea nevoie de victorie pentru a trece în fața rivalei AC Milan, dar scorul final a fost 0-0.

Oaspeții au avut cele mai multe și mai mari ocazii, ultima aparținându-i lui Laurtaro Martinez, în minutul 89, când șutul lui din careu a fost blocat de un fundaș advers.

În urma acestui rezultat, Inter Milano este pe locul 2, cu 55 de puncte, două mai puțin decât AC Milan, dar are un meci în minus. Genoa rămâne pe locul 17, retrogradabil, cu 17 p, fiind la cinci lungimi de Venezia, prima echipă care se salvează.

25-02-2022
21:43

Hoffenheim a marcat golurile victoriei cu Stuttgart în minutele 85 și 90

Primul meci din etapa a 24-a din Bundesliga a fost cel dintre Hoffenheim și Stuttgart. Gazdele luptă pentru un loc de cupele europene, în timp ce oaspeții se află în zona retrogradării.

Cu toate acestea, Stuttgart a deschis scorul Endo, în minutul 58, și se părea că va pleca acasă cu toate cele trei puncte. Însă Baumgartner nu a fost de acord, marcând două goluri, în minutele 85 și 90.

Înaintea meciului, ambele echipe au afișat un banner cu mesajele „Opriți războiul” în engleză și „Suntem împotriva războiului”, în germană.

În urma acestui rezultat, Hoffenheim a urcat pe locul 6, cu 37 de puncte, care dă dreptul de a participa în preliminariile Conference League, în timp ce Stuttgart rămâne pe 16, loc retrogradabil, cu 22 de puncte.

25-02-2022
20:16

AC Milan a remizat pe teren propriu cu Udinese

AC Milan a ratat șansa de a mări distanța, în clasament, față de Inter Milano, după remiza înregistrată pe teren propriu cu Udinese, 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Leao, în minutul 29.

Udinese a egalat în minutul 66, prin Udogie, după o fază prelungită de atac. Înainte de a valida golul, arbitrul de centru Matteo Marchetti a consultat sistemul VAR.

În urma acestui rezultat, AC Milan este pe primul loc în Serie A, cu 57 de puncte din 27 de meciuri, urmată de Inter Milano (54 p, 25 meciuri) și Napoli (54 p, 25 meciuri).

Tot în etapa a 27-a, Inter joacă în deplasare cu Genoa, iar Napoli la Roma, cu Lazio.

25-02-2022
18:49

Meciul Milan – Udinese a început cu o întârziere de 5 minute

Primul meci al etapei a 27-a din Serie A este cel dintre AC Milan și Udinese. Partida a început cu o întârziere de cinci minute.

Conform gazzetta.it, toate partidele profesioniste și amatoare din acest week-end încep mai târziu ca un gest simbolic de protest împotriva războiului din Ucraina, decizia fiind luată de Lega Calcio.

Ulterior, titularii, jucătorii de rezervă, membrii staff-urilor tehnice și toți spectatorii au aplaudat mesajul de pace dat înaintea de loviturii de începere.

Milan conduce cu 1-0, după golul marcat de Leao în minutul 29.

clasament Serie AÎn weekend, 25-28 februarie,  au loc noi etape în cele cinci campionate de top din Europa, respectiv Anglia, Franța, Germania, Italia și Spania, dar nu avem de această dată ca și confruntare la vârf decât derbyul Sevillei, cele două echipe, ca niciodată, împărțind locurile 2 și 3.

Programul meciurilor din weekendul european, 25-28 februarie

Vineri, 24 februarie

PREMIER LEAGUE, etapa a 27-a, ora 22:00

Southampton – Norwich 2-0 (Adams 36, Romeu 88)

LIGUE 1, etapa a 26-a, ora 22:00

Montpellier – Rennes 2-4 (Oyongo 19, Wahi 41 / Terrier 8, Bourigeaud 15, Laborde 52-penalty, Majer 84)

BUNDESLIGA, etapa a 24-a, ora 21:30

Hoffenheim – Stuttgart 2-1 (Baumgartner 85, 90 / Endo 58)

ora 19:45 Milan – Udinese 1-1 (Leao 29 / Udogie 67)

ora 22:00 Genoa – Inter 0-0

LA LIGA, etapa a 26-a, ora 22:00

Levante – Elche 3-0 (Morales 37, Sebastian 67, Melero 90)

Granada – Cadiz

În Premier League liderul Manchester City, după ce a pierdut acasă cu Tottenham, merge la Liverpool, pentru partida cu Everton, cu un singur gând, cele trei puncte, pentru a se pune la adăpost de complicarea situației în lupta la titlu, pentru că Liverpool ar putea profita să se apropie periculos.

Cealaltă echipă din Manchester, United, care are ca obiectiv ocuparea locului 4, joacă pe teren propriu cu una dintre formațiile din subsol, pe care specialiștii nu o văd să se poată salva, chiar dacă a avut o zvâcnire la Birmingham și a bătut pe Aston Villa. Watford pare a fi una dintre cele trei echipe care vor lua drumul din toamna acestui an spre Championship.

PSG și Marseille vor reabilitare

În Ligue 1 toată lumea știe că jucătorii de la PSG ar putea primi deja medaliile și tricourile de campioni pentru că avansul este foarte mare față de locul secund, unde stă Marseille, deși a pierdut neașteptat acasă în fața codașei Clermont. Parizienii au suferit al doilea eșec stagional în ultima deplasare, la Nantes, și acum vine Saint Etienne, care să servească drept prilej de refulare a supărării creată de acel rezultat.

Marseille s-ar putea reface acum pe terenul lui Troyes, o echipă pentru care înfrângerile acasă nu sunt o surpriză, iar OM este, după PSG, cea mai bună echipă în deplasare. Și astfel ar păstra avansul față de Nice, echipa de Coasta de Azur având o deplasare grea, la Strasbourg. Etapa se încheie dumnică, la Lyon, cu un joc de tradiție, între echipa locală și Lille.

Bayern Munchen nu se simte bine la Frankfurt

În Bundesliga nu avem o partidă facilă pentru Bayern Munchen, care va merge la Frankfurt, unul dintre stadioanele pe care bavarezii nu se simt extrem de comod, pentru că au mai înregistrat rezultate negative în ultimii ani. Frankfurt e o formație dificilă pe teren propriu, unde pierde destul de greu.

Borussia Dortmund, după eliminarea din Europa League, are parte de o deplasare la una dintre codașe, Augsburg. Galben-negrii au lista plină de indisponibili și în urma partidei de joi de la Glasgow au mai apărut alte două, cea mai importantă fiind a lui Marco Reus, un jucător cu experiență, care așeza jocul celor tineri.

Lazio – Milan e meciul etapei în Serie A

În Serie A meciul etapei are loc duminică seară la Roma, între două echipe dezamăgite că au pierdut acasă continuarea în Europa League. Este vorba de Lazio, care a făcut doar 2-2 cu Porto și de Napoli, care a primit o lecție de fotbal din partea Barcelonei. Napoli are mare nevoie de puncte pentru a sta lângă cele două milaneze în lupta pentru scudetto.

Milan și Inter vor fi pe teren vineri seară, ele deschizând etapa a 27-a din Serie A. La prima vedere ambele se anunță mari favorite: rossonerii acasă cu Udinese, iar nerazzurri la Genova, cu o Genoa care nu mai știe de când nu a mai câștigat un meci.

Real are derby pe Vallecas

Liderul din La Liga, Real Madrid, nu pleacă din capitala Spaniei, pentru că se deplasează în vecini, în cartierul Vallecas, pentru a întâlni un Rayo care a avut o perioadă fulminantă, ajungând până pe loc de cupe europene, dar care acum a început să gâfâie tot mai serios.

Barcelona lui Xavi începe să arate din ce în ce mai bine. Două victorii grele afară, una în La Liga, la Valencia, alta în Europa League, la Napoli, în ambele meciuri fiind 4-2 pentru catalani, ne fac să credem că partida de acasă cu Bilbao, altfel un adversar dificil afară, va mai aduce trei puncte trupei blaugrana.