Antrenorii granzilor Real și Barcelona, după eliminările din Cupa Spaniei: ”Doare, acesta e adevăru!l” / ”Nu meritam eliminarea!” VIDEO

07.02.2020 | 09:08
Antrenorii granzilor Real si Barcelona dupa eliminarile din Cupa Spaniei Doare acesta e adevarul  Nu meritam eliminarea VIDEO

Joia neagră pentru granzii Spaniei, Real Madrid și FC Barcelona a căzut într-o zi de 6 februarie. Primele două clasate din La Liga au fost eliminate încă din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după două meciuri în care unii au suferit pe parcurs, iar alții în final.

Antrenorii granzilor Real și Barcelona, primele reacții după eliminările din Cupă: ”Doare, acesta e adevărul” / ”Nu meritam eliminarea”

Prima mare surpriză a serii de joi s-a produs pe ”Santiago Bernabeu”. Deținătoarea Supercupei Spaniei, Real Madrid, a fost executată de Real Sociedad, chiar în fața propriilor suporteri.

Bascii au profitat de aproape toate șansele ivite și s-au impus în Capitala Spaniei cu 4-3, într-un meci în care la un moment dat aveau 3-0 pe tabelă. ”Galacticii” au revenit pe final, dar doar pentru e limita diferența.

După primul eșec din acest sezon pe teren propriu, Zinedine Zidane a recunoscut că eliminarea prematură din Cupă doare foarte mult, însă jocul nu l-a nemulțumit pe francez.

”Din punct de vedere al jocului, nu, dar ca înfrângere în sine, da, sunt dezamăgit. Când primești 4 goluri pe teren propriu, trebuie să faci o analiză.

Până la acest meci, am reușit lucruri fenomenale. Nu și acum. Nu trebuie să schimbăm nimic. E o perioadă grea, dar trebuie să continuăm și să privim înainte.

“Mesajul este să mergem mai departe. Nu vom schimba nimic din ceea ce vrem să facem. Doare, acesta este adevărul, nimănui nu-i place să piardă. Trebuie să continuăm”, a spus ”Zizou”.

Quique Setien, frustrat după ce Barcelona a primit gol în ultimele secunde

La fel de dureroasă a fost și eliminarea Barcelonei din Cupa Spaniei. Într-un meci mult mai închis, catalanii au primit un gol la ultima fază pe terenul celo de la Athletic Bilbao.

Inaki Williams, în minutul 90+3, cu ajutorul lui Pique, a marcat golul care trimite într-o mini-criză formația de pe Camp Nou. Quique Setien a fost extrem de afectat după acest eșec, unul pe care noul antrenor al catalanilor îl apreciază ca fiind nemeritat.

”În afară de rezultatul nefavorabil, am făcut un joc foarte bun. Totul a decurs ca la carte. Sunt foarte mulțumit de felul în care echipa s-a exprimat pe teren.

Nu meritam această eliminare, întrucât am controlat toată repriza secundă. Portarul nostru nu a avut deloc de lucru. Noi am avut mai multe ocazii, dar eu au marcat”, a spus Setien.