Cât costă trofeul Ligii Campionilor! Cel mai bine plătit jucător din finală şi-l permite după trei ore de muncă

Liverpool şi Real Madrid se luptă pentru trofeul Ligii Campionilor, în finala care se va juca sâmbătă, de la ora 22:00. Cea mai râvnită cupă din fotbalul european are un preţ ridicol.
28.05.2022 | 08:44
Cat costa trofeul Ligii Campionilor Cel mai bine platit jucator din finala sil permite dupa trei ore de munca
Cât costă trofeul Ligii Campionilor, cupa pentru care se luptă Liverpool şi Real Madrid

De-a lungul timpului, 22 de echipe din Europa au câştigat trofeul Cupei Campionilor Europeni/Ligii Campionilor, o cupă la care multe cluburi visează. Chiar dacă “urecheata” aduce în prezent un câştig considerabil, preţul de producţie al trofeului este unul foarte mic.

Cât costă trofeul Ligii Campionilor, pentru care se luptă Liverpool şi Real Madrid

Trofeul Ligii Campionilor este creat de o casă de bijuterii din Zurich şi costă… 10.000 de franci elveţieni (aproximativ 9.700 de euro). Cupa a fost modelată de Jorg Stadelmann, un cunoscut bijutier elveţian, în 1967, după aproape 340 de ore de muncă.

Liverpool şi Real Madrid se vor lupta sâmbătă, de la ora 22:00, pentru un trofeu care măsoară 73,5 centimetri şi are o greutate de 7,5 kilograme. Pe spatele trofeului, după terminarea finalei, este gravat numele câştigătoarei şi sezonul succesului.

Până în prezent, numele lui Real Madrid a fost trecut de 13 ori pe trofeu, în timp ce Liverpool a câştigat de şapte ori “urecheata”. Câştigătoarea primeşte o replică, în timp ce originalul rămâne la UEFA.

Gareth Bale îşi permite trofeul cu trei ore din contractul cu Real Madrid

Dintre jucătorii celor două finaliste, Gareth Bale este cel mai bine plătit, chiar dacă a jucat doar 290 de minute în actualul sezon. Internaţionalului galez îi expiră contractul în această vară, iar salariul a fost unul colosal, de 31.848.960 de euro pe an.

Gareth Bale câştigă aproximativ 3.600 de euro pe oră la Real Madrid, astfel că după trei ore îşi permite să cumpere trofeul Ligii Campionilor. Cu toate acestea, fotbalistul de 32 de ani a pus mâna de patru ori pe cea mai râvnită cupă din Europa.

Cu Real Madrid, Gareth Bale a câştigat Liga Campionilor în 2014, 2016, 2017 şi 2018. În finala de acum opt ani, galezul a marcat unul dintre goluri în Real Madrid – Atletico Madrid 4-1. De asemenea, mijlocaşul ofensiv a contribuit decisiv la trofeul cucerit acum patru ani, în faţa lui Liverpool, când a marcat o dublă,

Câţi bani ia câştigătoarea Ligii Campionilor 2022

Dacă trofeul costă în jur de 9.700 de euro, premiul pentru câştigarea Ligii Campionilor 2022 este unul considerabil. Pentru calificarea în finală, Liverpool şi Real Madrid au încasat câte 15.500.000 de euro.

Câştigătoarea trofeului Ligii Campionilor 2022 va mai primi încă 4.500.000 de euro. În actualul sezon, Real Madrid şi-a asigurat deja 115.297.077 de euro, în timp ce Liverpool a încasat 104.667.692 de euro. Astfel, chiar dacă jucătorii lui Jurgen Klopp vor câştiga trofeul, “galacticii” vor rămâne pe primul loc în topul banilor.