Cătălin Cherecheș a fost prins miercurea trecută, pe 27 decembrie, lângă gara din localitatea germană Augsburg. Primarul din Baia-Mare, care a primit o condamnare de 5 ani de închisoare pentru luare de mită, fusese dat în urmărire generală. El a fost încarcerat în închisoarea din Gablingen, de lângă Augsburg, dar urmează să fie transferat într-un penitenciar din Munchen.
El a fost audiat de Tribunalul districtual din Augsburg înainte să fie trimis la penitenciar. Cherecheș a refuzat procedura de extrădare simplificată, a anunțat Parchetul general din Munchen, astfel că fostul primar din Baia-Mare va fi transferat la un penitenciar de lângă capitala Bavariei, deoarece procedura de extrădare va dura înte 4 și 6 săptămâni.
În momentul în care a fost prins de Poliția germană, Cătălin Cherecheș avea asupra sa o carte de identitate emisă de statul român, o legitimație expirată de deputat, o legitimație emisă de Asociația Națională a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere a Ministerului de Interne, dar și un act de identitate emis de statul italian.
Atunci când a fost capturat, Cherecheș avea asupra sa 3.265 de euro, aproximativ 150 de euro în forinți și o sumă în lei, echivalentul a 320 de euro. Cartea de identitatate italiană a lui Cherecheș a fost emisă de autoritățile din localitatea Villa Literno pe 8 septembrie 2022 și expiră pe 7 iulie 2033, așadar are o valabilitate de 11 ani.
Adresa de domiciliu a lui Cherecheș din această localitate este Madonna del Loreto numărul 7. Villa Literno este o comună cu peste 12.000 locuitori, aflată în provincia Campania, regiunea Caserta, nu departe de Napoli. Conform imaginilor de pe google.maps, adresa respectivă se află pe o străduță îngustă, tipică pentru sudul Italiei. Aici sunt mai multe locuințe care împart aceeași curte interioară.
Aceasta este delimitată de un gard de beton cu grilaj metalic și o poartă rabatabilă din fier. Casele de la această adresă au un singur etaj, iar exteriorul nu este unul luxos. Potrivit datelor consultate de FANATIK pe site-urile ce oferă informații despre firmele înregistrate la Camera de Comerț din Caserta, la această adresă se află un român, numit C. S.
Acesta și-a înregistrat activitatea pe întreprindere individuală, domeniul fiind “comerț cu ridicata și cu amănuntul de autoturisme și autovehicule ușoare”. C. S. s-a înregistrat la autoritățile italiene pe 21 ianuarie 2020. El a primit de la Camera de Comerț din Caserta, pentru a-și derula activitatea fiscală, un număr de TVA și un cod pentru plătirea taxelor.
La aceeași adresă mai figurează o persoană, M. R., înregistrată ca întreprindere individuală în domeniul “construcții de clădiri rezidențiale și nerezidențiale”. Conform datelor demografice, la 1 ianuarie 2021, în Villa Literno locuiau 1220 de străini, adică 10,% din populația totală.
După al doilea război mondial, Villa Literno a devenit unul dintre principalele centre ale unei agriculturi intensive înfloritoare, în special pentru producția de tomate. Astfel, localitatea a devenit un magnet pentru imigranți, marea majoritate fiind africani, care au venit aici pentru o viață mai bună.
Aceștia au fost, însă, exploatați de mafioții locali, care i-au ținut în condiții inumane de muncă și locuit, astfel că a luat naștere un cartier insalubru, numit ghetoul din Villa Literno. Coexistența imigranților cu populația locală a căpătat în curând forme conflictuale, iar la sfârșitul anilor 80 a dus la organizarea de patrule pentru îndepărtarea muncitorilor străini din centrele locuite.
Nu au lipsit episoadele sângeroase, în spatele cărora s-a aflat Camorra, mafia napoletană. În prezent, pe locul unde a fost ghetoul s-a ridicat un cartier rezidențial format din vile cu suprafața de 160 metri pătrați. Conform datelor consultate de FANATIK, o astfel de vilă, cu două nivele, care are șase camere, terasă și balcon, poate fi cumpărată cu prețuri începând de la 240.000 euro.