CSM București-Ferencvaros 25-19. Victorie clară pentru „tigroaice”, la revenirea Cristinei Neagu. Video

18.10.2020 | 18:00
CSM BucurestiFerencvaros 2519 Victorie clara pentru tigroaice la revenirea Cristinei Neagu Video

CSM București a învins-o categoric pe Ferencvaros în Sala Polivalentă din București. Scorul final a fost 25-19, după o repriză secundă excelentă. La pauză, CSM București a condus cu 12-10.

După victoria din meciul contra unguroaicelor, CSM a ajuns la trei meciuri câștigate și o remiză în Grupa A a Ligii Campionilor. De asemenea, bucureștencele au avut și un meci amânat, contra lui Rostov-Don. CSM ajunge la 6 puncte și este pe locul 3 al grupei.

La CSM a revenit și Cristina Neagu, cea care a fost recent depistată pozitiv cu noul coronavirus și a trebuit să stea în izolare.

CSM București – Ferencvaros 25–19 VEZI VIDEO

Min. 60: Victorie clară pentru CSM București. Formația noastră a învins-o pe Ferencvaros după o a doua repriză secundă mult mai bună decât prima parte. CSM București – Ferencvaros 25-19

Min. 51: Jocul CSM-ului merge tot mai bine, iar bucureștencele sunt foarte aproape de victorie. CSM București – Ferencvaros 21-15

Min 45: Ratare după ratare a ambelor echipe, însă CSM continuă să conducă și va avea și un om în plus pentru următoarele două minute. CSM București – Ferencvaros 17-14

CSM Bucureşti – Ferencvaros Live Video în Liga Campionilor. Meciul se joacă acum

Min. 41: Diferența se menține constantă, deși s-au marcat doar două goluri în cinci minute. CSM București – Ferencvaros 16-13

Min. 36: Meciul este controlat acum de CSM, care se duce la trei goluri distanță de adversarele din Ungaria. CSM București – Ferencvaros 15-12

Min. 30: CSM București merge la cabine cu un moral ridicat, după ce a reușit să obțină un avantaj de două goluri înainte de pauză. CSM București – Ferencvaros 12-10

Min. 26: Cristina Neagu o duce pe CSM în avantaj! CSM București – Ferencvaros 11-10

Min. 22: Este 8-8, după ce atacurile celor două echipe au devenit mult mai incisive și mai rapide. CSM București – Ferencvaros 8-8

Min. 15: Impreciziile ofensive transformă partida în una deloc generoasă din punct de vedere al golurilor marcate. Scorul este doar 4-5 după 15 minute, după foarte multe ratări și forțări în atac. CSM București – Ferencvaros 4-5

Min. 10: Maghiarele au condus cu 4-1, însă CSM a revenit și a redus din diferență. CSM București – Ferencvaros 3-4

Min. 5: Început echilibrat, însă Ferencvaros conduce cu 2-1 după primele minute ale partidei. CSM București – Ferencvaros 2-1

Încălzire la CSM București - Ferencvaros
Încălzire la CSM București – Ferencvaros

Meciul CSM Bucureşti – Ferencvaros are loc duminică, 18 octombrie, cu începere de la ora 17:00, în cadrul etapei a 5-a din grupa A a actualei ediţii din Liga Campionilor la handbal feminin. Deşi ne aflăm la etapa a 5-a bucureştencele au jucat doar trei partide iar unguroaicele stau şi mai rău, cu numai două meciuri.

Totul datorită pandemiei de coronavirus care a lovit crunt şi lumea sportului. Meciul de acasă al CSM-ului din etapa a 3-a cu Rostov pe Don a fost amânat pentru infectarea unei jucătoare de la rusoaice, iar Ferencvaros are două partide nedisputate.

Tot COVID-ul a contribuit major şi la primul eşec al bucureştencelor în această ediţie de Ligă, etapa trecută, la Kristiansand, în Norvegia, pentru că au fost lipsite de Messi al handbalului feminin, Cristina Neagu, testată pozitiv cu câteva zile înainte.

CSM Bucureşti – Ferencvaros Live Stream Digi Sport, Telekom Sport şi Look TV

Din fericire Cristina Neagu a ieşit negativ la ultimele două testări şi astfel de miercuri ea a putut relua antrenamentele şi va putea fi pe teren pentru a conduce atacul tigroaicelor la meciul cu Ferencvaros.

Partida CSM Bucureşti – Ferencvaros se joacă duminică, 18 octombrie, de la ora 17:00 în cadrul etapei a 5-a din grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. Meciul este televizat în direct pe programele Digi Sport, Telekom Sport şi Look Sport, dar puteţi să îl urmăriţi şi în format LIVE VIDEO accesând site-ul FANATIK.RO.

CSM ţinteşte să termine în primele două locuri

Sezonul acesta s-a schimbat sistemul de desfăşurare al competiţiei, în sensul în care primele două clasate din fiecare grupă vor merge direct în sferturi de finală, iar ocupantele locurilor 3-6 se vor întâlni în baraje tur-retur, nemaiexistând, ca până acum, a doua fază pe grupe, în care intrau primele trei clasate din grupe de patru. Acum fiecare grupă are câte opt echipe.

În grupa CSM-ului este un echilibru mai pronunţat, în sensul în care nu există superputeri de genul Gyor sau Brest, care fac legea în grupa B şi de aceea, cu excepţia lui Krim Ljublajna şi a lui Bietigheim toate echipele au şanse atât la primele două locuri, cât şi la poziţiile 3-6.

Ferencvaros are o singură victorie directă

Cu Neagu pe teren echipa lui Adi Vasile îşi recapătă jumătate din forţă, până acum Cristina având o medie de 11 goluri pe meci. Ferencvaros este însă un adversar greu şi faptul că a reuşit să câştige clar, la trei goluri, la Esbjerg, unde CSM s-a impus cu mari emoţii, în ultima secundă, spune mult.

Şi sezonul trecut cele două echipe au fost colege de grupă în a doua fază şi unguroaicele au obţinut acasă primul şi unicul succes din cele şase meciuri directe, unul la scor foarte mare, la zece goluri diferenţă.