Cezara Dafinescu a suferit cumplit în momentul în care cel de-al doilea soț, Gelu Fronea, s-a stins din viață în anul 2003.
Actrița putea să își refacă viața, așa cum s-a întâmplat în cazul multor femei care au rămas văduve, căci era la o vârstă în care iubirea putea să apară oricând, iar dacă vorbim despre frumusețe și eleganță, pe acestea le păstrează și astăzi.
Cezara nu a vrut să se mai înhame la o relație serioasă, cu toate că de-a lungul celor 19 ani scurși de la moartea lui Fronea a mai întâlnit oameni minunați. S-au legat doar niște prietenii.
Dafinescu a explicat în emisiunea lui Brancu de ce a hotărât să rămână singură în tot acest timp. Actrița a spus că odată cu moartea soțului ei, a dispărut și nevoia de a iubi. Pentru ea, Gelu Fronea a fost marea dragoste și nicio altă relație nu s-ar mai putea compara cu cea pe care a trăit-o.
Vedeta a vorbit despre cum va petrece Paștele în acest an, dar și ce amintiri o leagă de această sărbătoare.
„Am rămas mai puțini în familie. Sunt cu fata mea, cu nepoții. Să sperăm că avem încredere în Dumnezeu, că ne ajută. Așteptăm primăvara, Învierea și renașterea. Chiar dacă suntem mai maturi, așteptăm cu aceeași bucurie Paștele”, a declarat Cezara Dafinescu la Prima TV.
Actrița a făcut câteva confesiuni și despre sufletul ei pereche și cele două căsnicii pe care le-a avut.
„Cele două căsnicii ale mele au fost foarte intense. Cel puțin cu al doilea soț a fost ceva foarte rapid, foarte intens. Am stat cu el doar 8 ani. Așa a fost să fie. Îmi amintesc cu drag Paștele pe care îl sărbătoream mereu la Mănăstirea Cașin.
Parcă văd acum marea aia de lumânări. Cam astea sunt amintirile. Restul sunt lucruri normale. (…) Când a apărut Gelu a fost ceva de nedescris, o cometă, ceva…”, a adăugat Cezara.