„Demisia! Demisia!”. La 0-4, fanii Rapidului i-au cerut lui Cristiano Bergodi să plece: italianul descumpănit. Video

Rapid și CFR Cluj s-au întâlnit într-un meci din etapa a treia din play-off-ul Superligii, iar după primele 45 de minute tabela arăta 0-4. Scorul final a fost 1-4.
06.04.2024 | 21:25
Demisia Demisia La 04 fanii Rapidului iau cerut lui Cristiano Bergodi sa plece italianul descumpanit Video

Rapidul lui Cristiano Bergodi s-a făcut de râs în prima repriză a meciului cu CFR Cluj, din etapa a 3-a din play-off. Daniel Bîrligea (23 de ani) a reușit un hattrick de senzație, toate golurile fiind marcate în prima parte. Până la finalul primelor 45 de minute, Manea și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

„Demisia! Demisia!”. La 0-4, fanii Rapidului i-au cerut lui Cristiano Bergodi să plece: italianul descumpănit. Foto

Imediat după golul de 0-3, suporterii Rapidului, mai puțin galeria, i-au cerut demisia lui Cristiano Bergodi. „Demisia! Demisia!” s-a auzit din plămânii miilor de fani giuleșteni.

„Schimbă, bă, ceva!”, a urlat un suporter de la Tribuna 1 de pe Giulești către Bergodi. În acel moment, antrenorul italian se afla la marginea terenului privind descumpănit jocul dezastruos al elevilor săi.

Cristiano Bergodi, la marginea terenului

În ultimul minut al primei reprize, Cristi Manea și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și tabela arăta 0-4. Imediat după gol, Peluza Nord a Rapidului a cerut pentru prima dată demisia lui Cristiano Bergodi.

Suporterii Rapidului i-au cerut demisia lui Bergodi

Cristiano Bergodi (59 de ani) are 35 de meciuri ca antrenor la Rapid (fără partida din această seară cu CFR Cluj). A obținut 1.71 puncte pe meci. Italianul a ajuns la cârma echipei în iulie 2023.

La acest scor, CFR Cluj urcă pe locul 2 în Superliga, la 7 puncte în spatele liderului care are însă un meci mai puțin, partida de duminică cu Universitatea Craiova. De partea cealaltă, Rapid rămâne pe poziția a 4-a, cu 28 de puncte.

Echipele de start în Rapid – CFR Cluj

RAPID (4-3-3): Aioani – Braun, Săpunaru (cpt.), I. Cristea, Bădescu – Albu, Djokovic, Papeau – Funsho, Rrahmani, Burmaz
Rezerve: Drăghia – Onea, Iacob, Dr. Grigore, Borza, Emmers, Hromada, Oaidă, Krasniqi, Cîrjan, Hasani, Petrila
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR CLUJ (4-3-3): Sava – Manea, Boben, M. Ilie, Abeid – Muhar, K. Keita, Avounou – Deac (cpt.), Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Racasan – Camora, Al. Radu, Aussi, R. Filip, Fica, El Kaddouri, Serebe, Michael
Antrenor: Ovidiu Hoban

Stadion: Superbet Arena- Giulești
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti) / A1: George Neacşu (Câmpulung Muscel), A2: Daniel Mitruţi (Craiova)
Arbitru VAR: Adrian Cojocaru (Galaţi), Asistent VAR: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)