Euro U21 2023, sferturi de finală. Ucraina trimite acasă Franța. Tabloul semifinalelor

Ucraina și Israel sunt echipele care au produs surprizele în faza sferturilor de finală și au acces în careul de ași de la Euro U21 2023.
02.07.2023 | 23:45
Euro U21 2023 sferturi de finala Ucraina trimite acasa Franta Tabloul semifinalelor
02-07-2023
20:57

Programul semifinalelor de la Euro U21 2023

S-a încheiat faza sferturilor de finală de la Euro U21 2023, iar Ucraina și Israel sunt formațiile care au produs surprizele și au ajuns în careul de ași.

Programul semifinalelor este următorul:

• Miercuri, 5 iulie
  • ora 19:00 Israel – Anglia (Batumi Arena)
  • ora 22:00 Spania – Ucraina (Stadionul Steaua)

Formațiile care au ajuns în semifinalele Euro U21 2023 au obținut biletele și pentru Jocurile Olimpice de la Paris, de anul viitor.

02-07-2023
18:13

Franța U21 - Ucraina U21 1-3 (Cherki 19 / Sudakov 32, 44, Bondarenko 86)

Final de meci – Ucraina învinge surprinzător Franța, scor 3-1, și se califică în semifinalele Euro U21 2023.

Min. 86 – GOOOL Ucraina U21!!! Bondarenko trece de Lukeba și îl lobează pe portarul Chevallier pentru un gol cât o calificare.

Min. 81 – Golul lui Wahi este anulat cu ajutorul VAR pentru o poziție de ofsaid la atacantul francez.

Min. 44 – GOOL Ucraina U21!!! Mudryk dă o pasă fenomenală peste toată apărarea francezilor, Sudakov preia pe piept, driblează portarul și înscrie în poarta goală.

Min. 32 – GOOOL Ucraina U21!!! Sudakov transformă cu precizie penalty-ul acordat după faultul în careu comis de Kalulu asupra lui Mudryk.

Min. 22 – Golul marcat de Kryskiv a fost anulat corect pentru o poziție de ofsaid la atacantul ucrainean.

Min. 19 – GOOOL Franța U21!!! Acțiune splendidă pe traseul Le Fee – Barcola – Cherki și acesta din urmă deschide scorul cu un șut din interiorul careului.

Min. 1 – A început meciul de pe Cluj Arena.

Echipele de start la meciul Franța U21 – Ucraina U21.

• Franța U21: Chevalier – Kalulu, Simakan, Lukeba, Nkounkou – Le Fee, Caqueret, Thuram – Barcola, Gouiri, Cherki. Rezerve: Bajic, Meslier – Adli, Bade, Chotard, Diakite, Gendrey, Kalimuendo, Larouci, Wahi. Selecționer: Sylvain Ripoll.
  • Ucraina U21: Trubin – Sych, Batagov, Talovierov, Vivcharenko – Brazhko, Bondarenko – Kashchuk, Sudakov, Mudryk – Kryskiv. Rezerve: Fesyun, Neshcheret – Bragaru, Lyakh, Nazarenko, Ocheretko, Salyuk, Sikan, Syrota, Vyunnyk, Zhelizko. Selecționer: Ruslan Rotan.
02-07-2023
15:09

Anglia U21 - Portugalia U21 1-0 (Gordon 34)

Min. 90 – Final de meci. Anglia este în semifinale după 1-0 cu Portugalia. Urmează Franța – Ucraina, de la ora 22:00, la Cluj.

Min. 34 – GOOOL Anglia U21!!! Madueke dă o pasă excelentă pe culoar pentru Gibbs-White care centrează perfect în mijlocul careului și Gordon deschide scorul cu un șut din prima.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul Anglia U21 – Portugalia U21.

• Anglia U21: Trafford – Aarons, Garner, Harwood-Bellis, Colwill – Jones, Ramsey, Gomes, Gibbs-White – Gordon, Madueke. Rezerve: Griffiths, Rushworth – Archer, Branthwaite, Cresswell, Doyle, Johnson, Palmer, Skipp, Smith Rowe, Thomas. Selecționer: Lee Carsley.
  • Portugalia U21: Biai – Ze Carlos, Penetra, Amaro, Tavares – Neves, Dantas, Costa – Conceicao, Silva, Neto. Rezerve: Meixedo, Soares – Almeida, Araujo, Bernardo, Lelo, Moreira, A. Sousa, V. Sousa, Vital, Vitinha. Selecționer: Rui Jorge.
01-07-2023
18:08

Spania U21 - Elveția U21 2-1 (S. Gomez 68, Miranda 102 / Amdouni 90+1)

Min. 120: Final de meci. Spania este în semifinale!

Min. 102 – GOOOL Spania U21!!! Șutul lui Miranda, deviat, ajunge în poarta Elveției.

Min. 90+1 – GOOOL Elveția U21!!! Van Moos preia pe piept și îi pasează pe culoar lui Amdouni care restabilește egalitatea cu un șut plasat pe lângă portarulș Tenas.

Min. 68 – GOOOL Spania U21!!! Abel Ruiz îi întoarce inteligent balonul lui Sergio Gomez și acesta înscrie cu un șut plasat la colțul scurt de la 15 metri.

Min. 45 – Ibericii au dominat prima repriză, dar fără a-și crea ocazii prea mari de gol.

Echipele de start la meciul Spania U21 – Elveția U21.

• Spania U21: Tenas – V. Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco, Baena – Sancet – Rodri, Ruiz, S. Gomez. Rezerve: Agirrezabala, Roman – Barrenetxea, Bernabe, Camello, Gila, Guillamon, Martinez, Oroz, Riquelme, Sanchez, Veuga. Selecționer: Santiago Denia.
  • Elveția U21: Saipi – Blum, Stergiou, Amenda, Vouilloz – Jashari, Rieder – Males, Imeri, Ndoye – Amdouni. Rezerve: Ammeter, Keller – Bares, Burch, Di Giusto, Krasniqi, Kronig, Muller, Omeragic, Sohm, Stojilkovic, Van Moos. Selecționer: Patrick Rahmen.
01-07-2023
15:08

Georgia U21 - Israel U21 0-0, 3-4 la loviturile de departajare

Final de meci – Israel este prima echipă calificată în semifinală, reușind să învingă Georgia la loviturile de departajare, scor 4-3.

Min. 120 – Prima semifinalistă se va decide la loviturile de departajare după ce și la finalul prelungirilor scorul a rămas neschimbat, 0-0.

Min. 90 – Cele două echipe sunt în continuare la egalitate, astfel că partida intră în prelungiri.

Min. 45 – Prima repriză se încheie cu scor alb, ocaziile de gol find extrem de rare.

Echipele de start la meciul Georgia U21 – Israel U21.

• Georgia U21: Mamardashvili – Azarovi, Sazonov, Kalandadze, Gelșashvili – Tsitaishvili, Mekvabishvili, Gagnidze, Gocholeishvili – Davitashvili, Gagua. Rezerve: Kalichava, Kutaladze – Guliashvili, Jinjolava, Kapanadze, Khorkheli, Khvadagiani, Lominadze, Mamageishvili, Moistsrapishvili. Sigua. Selecționer: Ramaz Svanadze.
  • Israel U21: Peretz – Lemkin, Gandelman, Cohen – Jaber, Azulay, Kartsev, Gloukh, Hajaj – Turgeman, Gurno. Rezerve: Tzarfati – Abu Rumi, Bar, Bilevi, Blorian, Ferede, Hofmayster, Khalaili, Layous, Morgan. Selecționer: Guy Luzon.
30-06-2023
16:05

Feşnic şi Vassaras, delegaţi în faza sferturilor de finală la Euro U21 2023

Arbitrul Horațiu Feșnic și președintele CCA, Kyros Vassaras, au fost delegați la două meciuri din sferturile de finală ale Euro U21 2023, competiție care se desfășoară în România și Georgia.

Conform frf.ro, Feşnic va fi cel de-al patrulea oficial al brigăzii de arbitri din Norvegia, formată din Espen Andreas Eskas, Jan Erik Engan şi Isaak Elias Skjeseth Bashevkin, la partida Georgia – Israel. Jocul va avea loc sâmbătă, 1 iulie, de la ora 19:00, pe Boris Paichadzis Dinamo Arena din Tbilisi.

Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Kyros Vassaras, va superviza brigada care va conduce partida dintre Franţa şi Ucraina, care va avea loc pe Cluj Arena, duminică, 2 iulie, de la ora 22:00.

Jocul va fi condus de o brigadă din Portugalia cu Joao Pedro da Silva Pinheiro la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Bruno Miguel Alves de Jesus şi Luciano Antonio Gomes da Maia.

În celelalte partide din sferturile de finală vor juca Spania cu Elveţia, pe stadionul Giuleşti, sâmbătă, 1 iulie, de la ora 22:00, şi Anglia cu Portugalia, duminică, 2 iulie, de la ora 22:00, pe Ramaz Shengelias Stadioni din Kutaisi.

S-a terminat faza grupelor turneului final EURO U21, organizat în comun de România și Georgia. După o pauză de două zile, sâmbătă, 1 iulie, și duminică, 2 iulie, sunt programate meciurile eliminatorii din cadrul sferturilor de finală. Din păcate, naționala țării noastre, după prestații remarcabile la ultimele două ediții a avut o evoluție departe de orice așteptări, terminând ultima în grupa B, cu un singur punct, fără gol marcat, o contraperformanță nemaiîntâlnită până acum la vreo echipă gazdă la turneele anterioare.

Anglia – Portugalia și Franța – Ucraina sunt cele mai tari meciuri din sferturile de finală la EURO U21

Sferturile de finală ale EURO U21 ediția 2023 au loc fără prezența campioanei continentale Germania și fără cea a Italiei, una dintre cele două recordmane de titluri a competiției, la egalitate cu Spania, câte cinci la activ. Dintre numele mari, dar cu reușite mult mai puține decât Spania și Italia, continuă alături de iberici, naționalele Franței, Angliei și Portugaliei, ultimele două urmând a se duela în meci direct în cea mai interesantă confruntare la acest nivel.

În afara meciului Anglia – Portugalia, în sferturi se vor mai înfrunta Georgia cu Israel, cu mare perspectivă pentru a doua gazdă a competiției, naționala gruzină, de a urca în premieră în semifinale, Spania – Elveția și Franța – Ucraina. Acest ultim meci e socotit al doilea cap de afiș al sferturilor de finală, în condițiile în care Ucraina a fost la un pas de a învinge La Rojita, Spania fiind condusă de două ori și egalând foarte aproape de final.

• ora 22:00 Franța – Ucraina

Cine transmite la TV sferturile de finală ale EURO U21, cu Anglia – Portugalia și Franța – Ucraina drept capete de afiș

Turneul final al EURO U21 ediția 2023 a ajuns acum în etapa sferturilor de finală. Acestea vor avea loc câte două în Georgia și respectiv România. Gazde vor fi Tbilisi pentru partida Georgia – Israel, Kutaisi pentru Anglia – Portugalia, Cluj Napoca pentru Franța – Ucraina și stadionul Giulești din Capitală la Spania – Elveția. Toate cele patru partide vor fi transmise în direct și în exclusivitate de postul național TVR 1. Le mai puteți viziona intrând și pe site-ul FANATIK.RO, în format LIVE VIDEO.

Să vedem cum va fi starea vremii în ziua meciurilor în orașele desemnate drept gazde ale sferturilor de finală. La Kutaisi, la Anglia – Portugalia,după trei zile de ploaie duminică, 2 iulie va fi o zi însorită, cu maximă de 31 de grade. La Tbilisi, sâmbătă, 1 iulie, de asemenea după o zi de vineri cu ploaie, va ieși soarele și vor fi în jur de 29 de grade.

La Cluj Napoca, duminică, 2 iulie, va fi o zi capricioasă, cu cer alternând între senin și ploaie, cel mai probabil rapidă și cu descărcări electrice. La București, sâmbătă, 1 iulie, ar urma să fie o zi chiar caniculară, cu temperaturi de 32 de grade și cu șanse foarte reduse de precipitații, progonozate începând de a doua zi.

• ora 19:00 Georgia – Israel: TVR 1
  • ora 22:00 Spania – Elveția: TVR 1

• ora 19:00 Anglia – Portugalia: TVR 1
  • ora 22:00 Franța – Ucraina: TVR 1

Germania și Italia, eliminări rușinoase din grupe foarte accesibile

Așadar, cea mai mare bombă a competiției este eliminarea deținătoarei trofeului, Germania, într-unul dintre cele mai rușionase moduri posibile. Se confirmă astfel momentul delicat prin care trece fotbalul din această țară cu mari performanțe la Mondiale sau Europene la toate nivelurile de vârstă, pentru că și echipa mare, care va găzdui turneul final al EURO 2024, este în vrie totală, patru eșecuri și un egal norocos în ultimele cinci meciuri.

Germania era favorită alături de Anglia în grupa C în fața Cehiei și Israelului, dar a reușit un singur punct, cu Israel, în primul meci, în condițiile în care a avut om în plus din prima repriză și a ratat două lovituri de departajare. A doua națională cotată favorită la accederea în sferturi, în grupa D, alături de Franța, squadra azzurra, a fost învinsă de Norvegia în ultimul meci din grupă și la clasament egal în trei cu Elveția și Norvegia cea care a însoțit o Franță cu punctaj maxim a fost Elveția.

Georgia – marea revelație a Euro U21 2023, Ucraina – disciplină și talent

Două echipe merită evidențiate indiscutabil după faza grupelor. Evident, pe primul loc în topul revelațiilor se află naționala Georgiei, evoluții la polul opus în calitate de gazdă față de trimișii României pe teren, care cu excepția portarului Târnovanu au făcut figurație. Georgia, de la care a declarat forfait în ultimul moment starul lui Napoli, atacantul  Khvicha Kvaratskhelia, a câștigat o grupă în care era văzută cu ultima șansă, în fața Portugaliei, Belgiei și Olandei, învingând cu 2-0 Portugalia și remizând cu Belgia, de la 0-2, și cu Olanda, 1-1.

Al doilea nume care merită evidențiat este cel al colegei de grupă a României, naționala Ucrainei, pregătită de Ruslan Rotan, o națională care l-a avut doar pe bancă sau spectator pe starul Mikhailo Mudryk din motive medicale. Ucraina a învins lejer Croația și România și i-a lipsit doar câteva zeci de secundă să facă același lucru cu Spania, pe care a condus-0 de două ori.

Spania și Franța sunt marile favorite la trofeu, Anglia – Portugalia e cel mai echilibrat meci din sferturi de finală la EURO U21 2023

Dintre echipele rămase în cursă, judecând după valoarea loturilor, dar și după prestațiile avute în grupe, Spania și Franța par se a desprinde în lupta pentru câștigarea trofeului. Spania are un joc de posesie foarte bun, greu li se poate lua mingea jucătorilor iberici. Franța exprimă multă forță la nivel de grup și are câteva individualități remarcabile, care oricând pot face diferența: Gueiri, Cherki, Thuram.

Anglia și Portugalia, care se vor confrunta direct, au și ele destui jucători de calitate, dar în special lusitanii nu au arătat foarte mult din realul potențial, dar poate o vor face acum. Ucraina poate fi o nucă extrem de greu de spart de către francezi, fotbaliștii lui Ruslan Rotan având și o excelentă coeziune a grupului dar și calități individuale absolut remarcabile, mai ales play-maker-ul lui Șahtior Donețk, Giorgi Sudakov. Lângă el colegul de club Artem Bondarenko asigură o curea de transmisie între apărare și atac de excelentă calitate.