News

SPECIAL FANATIK. Taraba lui Gigi: Alibec a fost groggy, Man – la alibi, Florinel Coman – speculant şi atât

FCSB - Beer Sheva 1-1. Alibec, Man şi Coman s-au făcut de râs. Gigi Becali a decis ca meciul cu Beer Sheva să fie prilejul unei vizionări pentru taraba de iarnă. A anunţat că emisari ai unor...
03.11.2017 | 11:50
SPECIAL FANATIK Taraba lui Gigi Alibec a fost groggy Man  la alibi Florinel Coman  speculant si atat

FCSB – Beer Sheva 1-1. Alibec, Man şi Coman s-au făcut de râs. Gigi Becali a decis ca meciul cu Beer Sheva să fie prilejul unei vizionări pentru taraba de iarnă. A anunţat că emisari ai unor importante cluburi din fotbalul mare au venit pe Arena Naţională pentru a-i urmări pe Alibec, Man şi Coman.

Este şi motivul principal pentru care cei trei au început ca titulari. Gigi Becali a pus mai presus de rezultatul cu Hapoel eventuale vânzări de jucători. Este şi explicaţia pentru care oaspeţii au jucat mai curajos decât pe terenul propriu, pentru că Dică a făcut un prim 11 pentru scouteri, nu neapărat pentru a câştiga meciul.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

FANATIK.RO a urmărit pas cu pas ce au făcut cei trei băieţi scoşi la mezat. Cine a văzut din tribune taraba lui Gigi e posibil să nu se mai întoarcă la Bucureşti! Vorba aceea: rişti, pierzi, câştigi, negustor te numeşti. Iar Becali chiar e negustor! Şi nu e deloc întâmplător faptul că toate cele trei schimbări ale lui Dică au fost tocmai Man, Alibec şi Coman!

ALIBEC – şi el a plâns de cum a jucat!

Nimeni nu poate spune că Alibec nu-şi doreşte să aibă realizări. Vrea atât de multe şi-i ies atât de puţine. I s-a spus de multe ori că nu este atacant de careu. Şi, totuşi, Becali îi transmite lui Dică să-l joace “număr 9”! De neînţeles. E ca în bancul cu stăpânul care-şi duce gloaba la piaţă, iar vecinii îl întreabă cine o să i-o cumpere. Răspunsul e antologic: “Am dus-o doar ca s-o fac de râs!” Cam asta a făcut şi Becali cu Alibec la meciul cu Beer Sheva, deşi intenţia, declarată, era alta! Şi pierd toţi: şi Denis, şi patronul!

FAZE:

Minutul 12: deschidere excelentă pentru Junior Morais care semnează prima ocazie a întâlnirii
Minutul 15: scoate primul galben la Miguel Vitor
Minutul 44: a încercat şutul din 20 de metri, după un dribling, dar s-a ales doar cu un corner
Minutul 49: o rabonna la mijlocul terenului pentru impresia artistică. Măcar atât!
Minutul 51: a greşit pasa pentru Coman, apoi a început să dea din mâini şi să-l certe pe puşti
Minutul 61: apostrofat de tribună după o nouă pasă la adversar
Minutul 64: fanii îl cer pe Gnohere în teren!
Minutul 65: şut anemic pe poarta oaspeţilor, fără probleme pentru Goresh
Minutul 70: fluierat de tot stadionul la înlocuirea cu Gnohere. A început să plângă pe bancă, moment în care peluza l-a chemat la salut!

Cu ce s-a remarcat

– realizări insignifiante. Un singur şut pe poartă în minutul 65! Ţinut degeaba în teren!

Ce nu i-a ieşit

– niciun dribling, nicio realizare, decuplat aproape total de la jocul echipei. Nimeni nu-l cumpără după meciul ăsta!

Ce cotă are pe transfermarkt: 3.000.000 de euro
Cât cere Becali pe el: 10.000.000 de euro
Câţi bani merită după meciul cu Beer Sheva: 500.000 de euro

MAN – util, dar fără riscuri

Fizic s-a prezentat foarte bine, dar a preferat să facă muncă de salahor decât să pună “bijuterii” în teren. A preluat perfect în multe situaţii, dar parcă i-a fost teamă să forţeze intrarea în careu. A dat impresia că e mai liniştit dacă nu greşeşte decât dacă-şi asumă riscuri ca să iasă la rampă. Schimbat la pauză.

FAZE:

Minutul 7: a scos primul corner al meciului după o pasă de 50 de metri a lui Filip
Minutul 10: recuperare în propria jumătate la Tony
Minutul 19: a trimis cu capul peste poartă, din 10 metri, centrarea lui Florinel Coman
Minutul 45: cartonaş galben pentru o intrare întârziată la Miguel Vitor

– travaliu extraordinar, a alergat foarte mult, recuperări ca pentru un “închizător”

– puţine realizări ofensive, nici un şut pe poartă

Ce cotă are pe transfermarkt: 600.000 de euro
Cât cere Becali pe el: 50.000.000 de euro

COMAN – gol de 180.000 de euro

Dacă nu ar fi marcat în minutul 31, putea fi trecut la capitolul dezamăgiri. Nu-l avantajează jocul poziţional şi un adversar puternic, care nu-l lasă să se întoarcă decisiv spre poartă. Este un jucător inteligent şi speculant, dovadă fiind şi alte faze în care a mers mai mult pe intuiţie decât pe luptă directă.

FAZE:

Minutul 8: centrare bună pentru Alibec, incomodat în interiorul careului de Miguel Vitor
Minutul 19: deschis de Alibec, a ratat driblingul în primă fază, apoi i-a centrat cu exteriorul lui Man, care a dat peste poartă
Minutul 28: a pierdut prea uşor două baloane, cerând fault de fiecare dată. Degeaba!
Minutul 31: a avut mingea central, la 8 metri, după un corner al lui Budescu, dar a “bărbierit-o” cu stângul! S-a revanşat peste câteva secunde: 1-0! Greşeală imensă a defensivei israeliene, dar intuiţie de aplaudat a şeptarului stelist!
Minutul 65: înlocuit cu Tănase după o parte secundă în care a jucat simplu, fără a se complica. A “trăit” din golul din minutul 31!

– golul din minutul 31

– colaborarea cu Alibec şi Budescu

Ce cotă are pe transfermarkt: 1.500.000 de euro
Cât cere Becali pe el: 100.000.000 de euro
Câţi bani merită după meciul cu Beer Sheva: 1.500.000 de euro

Sunt 3 cluburi care au venit pentru Alibec, iar alte două cluburi pentru Man şi Florinel Coman. Eu le-am spus că Man şi Coman nu sunt de vânzare. Bineînţeles, au nişte clauze şi nu-i pot opri dacă le sunt plătite clauzele. Sunt cluburi mari, dintre primele 10-15 din Europa” (Gigi Becali)