FCSB – SC Karlsruher 1-0 meci amical în Spania. Florinel Coman a adus prima victorie. “Mbappe, Ronaldo, 20 de milioane!”. VIDEO

18.01.2020 | 17:12
FCSB  SC Karlsruher 10 meci amical in Spania Florinel Coman a adus prima victorie Mbappe Ronaldo 20 de milioane VIDEO

UPDATE, 18 ianuarie, ora 17:45/ FCSB a câștigat partida amicală disputată în Spania contra celor de la Karlsruher. Florinel Coman a marcat unicul gol al meciului, în minutul 55.

Bogdan Vintilă a început meciul cu formula alcătuită din: Bălgrădean – Crețu, Planic, Cristea, Panțîru – Oaidă, Nedelcu, Moruțan – Man, Olaru, Coman. Tehnicianul a făcut prima modificare în minutul 40, când Popescu a intrat în locul accidentatului Oaidă, iar în minutul 72 a făcut alte nouă schimbări, introducându-i pe Vlad, Manea, Filip, Perianu, Momcilovic, Vînă, Dumitru, Niță și Adi Popa. VEZI AICI GOLUL MARCAT DE COMAN.

FCSB dispută al doilea meci de pregătire din Spania contra celor de la SC Karlsruher, formație din liga a doua germană.

• (P) Cota BETANO pentru CFR Cluj – FCSB: 3,20 este cota pentru „2 solist”. Vezi aici mai multe cote!

Desfăşurarea meciului:

Min. 55. GOOOOOOOOL, FCSB! Florinel Coman a marcat din lovitură liberă! Fanii FCSB prezenţi la meci l-au aplaudat în picioare pe fotbalistul care poartă banderola de căpitan al roş-albaştrilor în acest meci. “Mbappe, Ronaldo, 20 de milioane!”, i-au strigat suporterii români.

Min 45. Pauză. Scorul este 0-0. FCSB a avut ocaziile mai importante

min 22: Ratare mare pentru FCSB! Moruțan a intrat în careu, a driblat un adversar de două ori, dar a șutat în blocaj. Mingea a ajuns la Man, care a tras de la marginea careului, tot într-un adversar.
min 16: Florinel Coman a scăpat singur cu portarul, dar a tras slab, de la 16 metri. Mingea s-a dus mult pe lângă poartă
min 5: Ocazie pentru Karlsruher! Hofmann a reluat cu capul peste poartă, din 6 metri

UPDATE, ora 15.58. Florinel Coman este căpitanul FCSB în absenţa lui Florin Tănase.

UPDATE, ora 15.42. Video cu încălzirea roş-albaştrilor, supervizată de antrenorul Bogdan Argeş Vintilă

Bogdan Vintilă joacă cu titularii în prima repriză

Bogdan Vintilă a ales să folosească în partida amicală cu Karlsruher o formulă de start cu care va ataca, cel mai probabil, și meciurile de campionat. Singurul jucător de bază care lipsește din primul „11” de sâmbătă este Florin Tănase, care a resimțit dureri la tendon la unul dintre antrenamentele de vineri, aşa cum FANATIK a anunţat.

În locul „decarului”, Bogdan Vintilă l-a trimis în linia de start pe Darius Olaru, care va juca, cel mai probabil, „vârf fals”, flancat de Florinel Coman și Dennis Man. Tănase este prezent la meci, însă nu va evolua, el întreţinându-se cu jurnaliştii înainte de partidă.

Florin Tănase este şi el prezent la partida FCSB, însă nu va evolua din cauza durerilor la tendon

Deși Gigi Becali a anunțat că Harlem Gnohere nu va pleca în această iarnă, atacantul francez nu a ajuns încă în Spania și nu este pe lista lui Vintilă pentru partida de pregătire cu echipa de pe locul 15 din liga a doua germană.

Primul „11” al celor de la FCSB pentru al doilea amical din Spania:

• Bălgrădean – Crețu, Planic, Cristea, Panțîru – Moruțan, Nedelcu, Oaidă – Man, Olaru, Coman

FCSB a pierdut primul amical al iernii, 0-1 împotriva elvețienilor de la Basel, după un gol marcat de adversari în minutul 84. Ca și în partida de sâmbătă, Bogdan Vintilă a trimis jucătorii la start care au evoluat mult în prima parte a campionatului, dar a schimbat toate liniile în repriza a doua.

Încă două partide de pregătire

Delegația celor de la FCSB va sta în Spania până pe 23 ianuarie, timp în care „roș-albaștrii” vor mai disputa alte două partide de pregătire, luni cu Lokomotiv Moscova și două zile mai târziu împotriva coreenilor de la Jeonbuk Hyundai.

După cantonamentul din Spania, FCSB va reveni în România pentru a pregăti primul meci oficial din anul 2020, programat pe 2 februarie împotriva liderului CFR Cluj.

Cu o victorie în fața echipei lui Dan Petrescu, cumulată cu trei puncte în restanța cu FC Voluntari, ce se va juca pe 6 februarie pe arena „Anghel Iordănescu”, FCSB va urca pe primul loc în clasament.