Florin Niță, remarcatul jurnaliștilor englezi după înfrângerea României. Ce note au primit ”tricolorii”

Florin Niță a strălucit din nou și în Anglia - România 1-0, drept dovadă și părerea jurnaliștilor englezi, care au fost cu ochii pe jucătorii celor două echipe. Notele de final sunt surprinzătoare.
07.06.2021 | 08:51
Florin Nita remarcatul jurnalistilor englezi dupa infrangerea Romaniei Ce note au primit tricolorii

Fără victorie în fața tricolorilor tocmai din 1970, britanicii i-au cerut selecționerului Gareth Southgate și jucătorilor din naționala Angliei să ”rupă blestemul”.

Succesul s-a conturat greu. A fost nevoie de o gafă a debutantului Căpusă, pentru ca Marcus Rashford să înscrie unicul gol al întâlnirii, de la punctul cu var.

Putea să fie mai rău dacă nu era Niță

Până la penalty-ul transformat în minutul 68, singurul ”tricolor” care s-a ridicat la pretențiile unei confruntări, fie și cu rezervele Angliei, a fost portarul Florin Niță.

Tot el a apărat cea de a doua lovitură de la 11 metri, din minutul 78, după încă o gafă de începător a lui Vlad Chiricheș, care a avut o intervenție stângace în suprafața de pedeapsă asupra lui Calvert-Lewin.

La final, jurnaliștii de la Daily Mail au acordat și note jucătorilor care s-au înfruntat pe arena de tristă amintire, Riverside, din Middlesborough.

Cum era de așteptat, Florin Niță le-a luat ochii britanicilor prin siguranța pe care a arătat-o pe toată durata meciului, dar și pentru intervenția din fața lui Henderson, când a parat penalty-ul executat de fotbalistul lui Liverpool.

La polul opus s-a situat Ianis Hagi. Nu e mai puțin adevărat că acesta nu a jucat nici măcar o jumătate de oră, cu tot cu minutele adiționale.

România nu are noroc nici în amicale, nici în preliminarii. Poate la JO

Amicalul cu Anglia a fost ultimul test al naționalei lui Mirel Rădoi în vederea pregătirii participării la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

”Tricolorii” vor debuta la turneul olimpic de fotbal în data de 22 iulie când vor înfrunta reprezentativa statului Honduras. Al doilea meci al se va juca pe 25 iulie, cu selecționata din Coreea de Sud, iar pe 28 iulie este programat meciul cu selecționata olimpică a Noii Zeelande.

Primele două clasate se califică în sferturile de finală (31 iulie), semifinalele vor avea loc pe 3 august, iar finala pe 7 august. Dacă va trece de grupe, România va înfrunta în sferturi locul 1 sau 2 din Grupa A, din care fac parte Japonia, Africa de Sud, Mexic și Franța.

Ediția din acest an a JO va fi doar a patra la care România va participa cu echipa de fotbal, după cele din 1924 (Paris), 1952 (Helsinki) şi 1964 (Tokyo).

România a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo grație accederii în semifinalele Campionatului European U21 din 2019. ”Tricolorii” au participat ultima oară la turneul olimpic de fotbal tocmai în 1964, tot în Japonia.