Ianis Hagi, „dublă” pentru Alaves în Cupa Regelui. Ce a scris presa din Spania. Update

Ianis Hagi a spart gheața în Spania și a reușit primele goluri în tricoul lui Alaves. Românul a înscris în victoria cu 10-0 a echipei sale în Cupa Regelui.
03.11.2023 | 09:35
Ianis Hagi dubla pentru Alaves in Cupa Regelui Ce a scris presa din Spania Update
Ianis Hagi a marcat primul gol pentru Alaves. Foto: hepta.ro.
03-11-2023
07:35

Ianis Hagi, remarcat de presa din Spania după "dubla" din Cupa Regelui

Presa din Spania a lăudat prestația lui Ianis Hagi în victoria pe care Deportivo Alaves a obținut-o în fața lui Deportivo Murcia, liderul ligii a 7-a. Ianis a marcat o “dublă” deși a fost introdus în minutul 60, iar Alaves s-a impus cu 10-0.

Jurnaliștii de la Marca au remarcat impactul instant al lui Hagi: “A marcat al 6-lea gol al lui Alaves la doar câteva secunde după ce a intrat pe teren”. Și, de asemenea, laudă atitudinea bascilor: “Fotbalistii lui Alavés nu au ezitat nicio clipă și au ieșit pe teren să joace de parcă ar fi fost un meci de La Liga”.

Ianis Hagi a fost pe lista de remarcați și în cotidianul catalan Sport.es. Alături de Karrikaburu, Rebbach și Alkain. Bascii de la El Correo au deschis cronica meciului cu poza lui Ianis Hagi și au remarcat: “Alaves s-a calificat mai departe în Cupă printr-p o victorie epică, după ce a marcat șapte goluri în repriza secundă”.

02-11-2023
21:33

Ianis Hagi, dublă în Spania pentru Alaves

Ianis Hagi a spart gheața și a reușit să înscrie primele goluri pentru Alaves. Formația din La Liga l-a împrumutat pe român de la Rangers până la finalul sezonului.

Ianis Hagi a punctat în partida la îndemână a celor de la Alaves împotriva lui Deportivo Murcia, lider în Liga a 7-a din Spania, în turul al 2-lea al Cupei Regelui. Alaves a câștigat partida cu 10-0! Fotbalistul român a început ca rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 60 în locul lui Sola.

La doar două minute după ce a intrat pe gazon, Ianis Hagi și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Fiul lui Gică Hagi a profitat de o minge respinsă și a înscris cu aproape cu poarta goală.

Ianis Hagi a reușit „dubla” în minutul 80. Internaționalul român a profitat excelent de pasa lui Alkain. Înainte de meciul din Cupa Regelui, Ianis Hagi adunase 7 apariții pentru Alaves, reușind să ofere o pasă decisivă.

02-11-2023
19:45

Rakow s-a calificat în optimile Cupei Poloniei

Rakow a câștigat dramatic meciul din deplasare cu LKS Lodz. După fluierul de final al timpului regulamentar, scorul a fost egal 0-0. În prelungiri, campioana Poloniei a avut nervii mai tari și a înscris în minutele 109 și 120 prin Kochergin și Lederman.

Bogdan Racovițan a fost integralist pentru Rakow. Fundașul român a încasat un cartonaș galben în minutul 67. De cealaltă parte, Deian Sorescu nu a fost în lotul lui Rakow.

Sassuolo a obținut dramatic calificarea în optimile Cupei Italiei după duelul cu Spezia. Scorul a fost egal după finalul timpului regulamentar și prelungiri (0-0), iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare.

Gazdele au fructificat toate cele 5 lovituri de la punctul cu var, în timp ce Spezia a ratat prin Moro. Mijlocașul român, Daniel Boloca, a fost rezervă neutilizată la Sassuolo.

02-11-2023
14:41

Gaziantep, victorie clară în Cupa Turciei! Drăguș a marcat

Gaziantep a învins-o fără probleme în turul al 3-lea al Cupei Turciei pe Efeler 09. Formația pregătită de Marius Șumudică a învins cu 4-0 și merge mai departe în Cupa Turciei.

Scorul a fost deschis în minutul 5 de Markovic din penalty. Avantajul gazdelor a fost dublat de Karakas în prelungirile primei reprize. Intrat în a doua repriză, Drăguș și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Atacantul român a înscris în minutul 58, după o pasă venită de la Alexandru Maxim. Scorul final a fost stabilit de Riascos, în minutul 77. După succesul împotriva formației de liga a 3-a, pentru Gaziantep urmează duelul cu Rizespor din campionat.

A fost cel de-al treilea gol marcat de Denis Drăguș în tricoul lui Gaziantep. Fotbalistul de 24 de ani se află pe lista preliminară a lui Edi Iordănescu pentru preliminariile Euro 2024.

01-11-2023
21:59

Rezultatele de miercuri din Cupa Italiei

Genoa – Reggiana 2-1 (Haps 53, Gudmundsson 99 / Varela 37)

Lecce – Parma 2-4 (Piccoli 54, Strefezza 76 / Sohm 9, Bonny 29, Pongracic ag. 90+4, Man 90+7)

Udinese – Cagliari 1-2 (Gusseand 63 / Viola 80, Lapadula 120)

01-11-2023
21:51

Rezultatele de miercuri din Cupa Germaniei

Dortmund – Hoffenheim 1-0 (Reus 43)

Freiburg – Paderborn 1-3 (Eggestein 69 / Bilbija 4, 56, Muslija 33)

Kiel – Magdeburg 2-2, 3-4 după penalty-uri (Heber ag. 61, Piccini ag. 68 / Bockhorn 3, Krempicki 11)

Sandhausen – Leverkusen 2-5 (Ehlich 50, Ben Balla 57 / Palacios 21, Tah 54, Hlozek 85, Adli 88, 90+2)

Herta – Mainz 3-0 (Reese 45+3, Tabakovic 50, 61)

Nurnberg – Hansa Rostock 3-2 ( Okunuki 63, Lohkemper 90+5, 99 / Brumado 58, Kinsombi 74)

Saarbrucken – Bayern 2-1 (Sontheimer 45+1, Gaus 90+6 / Muller 16)

Viktoria Koln – Frankfurt 0-2 (Skhiri 14, Knauff 90)

01-11-2023
21:45

Rezultatele de miercuri din Cupa Ligii Angliei

West Ham – Arsenal 3-1 (White ag. 16, Kudus 50, Bowen 60 / Odegaard 90+6)

Bornemouth – Liverpool 1-2 (Kluivert 64 / Gakpo 31, Nunez 70)

Chelsea – Blackburn 2-0 (Badiashile 30, Sterling 59)

Everton – Burnley 3-0 (Tarkoski 13, Onana 53, Young 90+2)

Ipswich – Fulham 1-3 (Baggot 17 / Wilson 9, Muniz 50, Cairney 77)

Manchester United – Newcastle 0-3 (Almiron 28, Hall 36, Willock 60)

01-11-2023
16:38

Rezultatele de miercuri din Cupa Spaniei

Atletico de Lugones – Vallecano 0-6 (Falcao 8, 16, Cambello 40, Bebe 62, 79, Rațiu 68)

Azuaga – Cartagena 0 – 0, 2-3 după penalty-uri

Badalona Futur – Cadiz 0-0, 3-4 după penalty-uri

Barbastro – Ponferradina 1-0 (Mesa Garrido 44)

Compostela – Tenerife (Rodriguez 10)

Llernense – Leganes 0-2 (Nyom 9, Aguilar 61)

Navalcarnerco – Alcorcon 0-1 (Lara 21)

Naxara – Melilla 1-2 (Lora 90+1 / Gonzalez 1, Garcia 49)

Pena Deportiva – Valladolid 1-5 (Tovar84 / Meseguer Cavas 17, 69, 71, Hoz 50, Quintana 78)

San Roque – Girona 1-2 (Mizziani 41 / Valery 48, Savio 90+8)

UCAM Murcia – Linares 0-0, 6-7 după penalty-uri

Quitanar de la Orden – Sevilla 0-3 (Mir 22, El Nesyri 40, Pedrosa 90+2)

Turegano – Celta Vigo 0-4 (Bamba 12, 33, Perez 61, 71)

Antoniano – Lugo 0-1 (Antonetti 80)

Astorga – Andorra 1-0 (Vales 22)

Valle Egues – Teruel 1-0 (Diaz 110)

Jaen – Eldense 2-3 (Brian 24, Martos 62 / Sanchez 45+1, Derick 87, Ortuno 90+1)

Real Aviles – Arenterio 0-1 (Marquitos 32)

Covadonga – Deportivo la Coruna 1-3 (Fernandez 32 / Vasquez 89, Perez 115, Mella 117)

Ursaria – Cayron 1-2 (Diaz 29 / Sanz 22, Alonso 72)

Arandina – Murcia 1-0 (Otu 43)

Ciudad Real – Antequera 1-3 (Jimenez 61 / Nunez 44, Marin 51)

Gujiulero – Gijon 0-3 (Cerro ag. 59, Hassan 67, Fernandez 85)

Zamora – Racing Santander 3-2, 4-3 după penalty-uri (Luengo 45+1, Ramos 120+2 / Martin 90+3, Peque 108)

Barakaldo – Malaga 0-0, 2-4 după penalty-uri

CE Europa – Elche 0-2 (El Ghezouani 43, Mendoza 82)

Gernika – Unionistas 0-2 (Losada 70, Planas 73)

Orihuela – Gimnastic 0-0, 6-5 după penalty-uri

Terrassa – Albacete 1-0 (Cano 49)

Tudelano – Huelva 1-0 (Martinez 105)

Utebo – Mirandes 1-2 (Moreno ag. 42 / Tomeo 53, Durdov 94)

Yeclano – Sanluqueno 2-0 (Sanchis 114, 120+2)

Boiro – Mallorca 0-4 Prats 25, 33, 75 / Larin 46)

CD Bunol – Real Sociedad 0-1 (Fernandez 67)

Tardienta – Getafe 0-12 (Patrick 7, Greenwood 15, 54, Lozano 30, Martin 33, Rodriguez 35, 56, 63, Duarte 68, Latasa 73, Mayoral 78, 85)

Aguilas – Huesca 0-1 (Nieto 25)

Andratx – Tarazona 3-2 (Castedo 15, Broens 90+2m Garrido 102 / Errahaly 28, Cano 74)

Manresa – Oviedo 1-2 (Baquero 14 / Masca 3, 112)

Marbella – Ferrol 1-3 ( Tulio 71 / Sabin 43, Gimenez 103, 116)

Hernan Cortes – Betis 1-12 (Nieto 55 / Rodri 4, 20, William Jose 6, 33, 40, 43, Luis 9, Ezzalzouni 16, 50, Roca 86, Diao 90)

UE Rubi – Bilbao 1-2 (Rodrigues 86 / Ares 50, 57)

31-10-2023
19:52

Rezultatele zilei de marți

Anglia – Cupa Ligii

• Exeter – Middlesbrough 2-3 (Trevitt 13, 66/ Rogers 49, Silvera 59, Latte 82)
  • Mansfield – Port Vale 0-1 (Devine 50)

Spania – Cupa Spaniei

• Mensajero – Espanyol 0-2 (Ssnchez 36, 38)
  • Varea – Levante 0-3 (Alvarez 51, Ibanez 60, Gomez 77)
  • Cacareno – Castellon 2-3 (Fernandez 22, Lolo 95 / Suero 56, Traore 101, Gronning 103)
  • Talavera – Almeria 0-2 (Ramazani 14, Milovanovic 45)
  • Lorca Deportiva – Eibar 0-4 (Troncho 68, de la Fuente 80, Aketxe 83, 90)
  • Manacor – Las Palmas 0-3 (Araujo 68, Moleiro 76, Ferrer 86)

Italia – Cupa Italiei

• Cremonese – Cittadella 2-1 (Bertolacci 48, Coda 120+1 / Vita 83)
  • Salernitana – Sampdoria 4-0 (Ikwuemesi 28, Tchaouna 45+1, 67, Jovane 86)
  • Bologna – Verona 2-0 (Noro 41, van Hooijdonk 62)

Germania – Cupa Germaniei

• Homburg – Furth 2-1 (Eisele 31, Haeees 83 / Hrgota 52)
  • St. Pauli – Schalke 2-1 (Hatel 57, Eggstein 102 / Kaminski 16)
  • Stuttdart – Union Berlin 1-0 (Undav 45)
  • Wolfsburg – RB Leipzig 1-0 (Cerny 14)
  • Bielefeld – Hamburg 1-1, 3-4 după penalty-uri (Shipnoski 11 / Jatta 77)
  • Kaiserslautern – Koln 3-2 (Tachie 19, Redondo 47, Ritter 65 / Thielmann 71, Uth 81)
  • Monchengladbach – Heidenheim 3-1 (Siebatcheu 3, 9, Hack 44 / Beck 78)
  • Unterhaching – Dussledorf 3-6 (Hobsch 34, 55, Skarlatidis 71  / Klaus 65, Johannesson 66, 78, 107, Tzolis 115, Jastrzembiski 117)

În perioada 31 octombrie – 2 noiembrie nu sunt etape intermediare în marile campionate nu sunt nici meciuri în cupele europene, dar avem rundă de cupe naționale în mai toate competițiile puternice de pe continent. Avem Cupa Ligii Angliei precum și etape eliminatorii din Cupa Germaniei, Cupa Italiei și Cupa Spaniei. Doar Franța nu are programate partide din Cupă.

11 meciuri pe micile ecrane în perioada 31 octombrie – 2 noiembrie în cadrul cupelor în Europa

Se joacă așadar în perioada marți, 31 octombrie – joi, 2 noiembrie, în Cupa Ligii Angliei, Cupa Germaniei, Cupa Italiei și Cupa Spaniei. Din Cupa Germaniei, deși sunt câteva partide foarte intersante între echipe din primul pluton din Bundesliga ca și din Cupa Spaniei, unde abia se pleacă la drum, nu vor fi meciuri televizate.

În schimb din optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei avem cinci meciuri în direct (marți Exeter – Middlesbrough și Mansfield – Port Vale, miercuri West Ham – Arsenal, Bournemouth – FC Liverpool și Manchester United – Newcastle), iar din Cupa Italiei Prima Sport va difuza absolut toate cele opt întâlniri din această fază.

• ora 22:15 Manchester United – Newcastle – Digi Sport 2

West Ham – Arsenal și Manchester United, capetele de afiș din optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei

Am ajuns în faza optimilor de finală în a doua competiție a cupelor din fotbalul englez, Cupa Ligii Angliei. Deja am consemnat două imense surprize în etapele anterioare, respectiv ieșirea din scenă a mutiplei câștigătoare a trofeului, campioana Manchester City precum și a actualului lider din Premier League, Tottenham.

Din programul celor opt partide două se detașează în mod evident. Este vorba despre derbyul londonez West Ham – Arsenal, în care ciocănarii pot avea șanse în plus prin faptul că se știe că Mikael Arteta bagă multe rezerve în cupe la Arsenal și Manchester United Newcastle, două echipe avide de trofee, care ar putea face foarte puține schimbări față de primul unsprezece tradițional.

• FC Kaiserslautern (D2) – FC Koln
  • Unterhaching (D3) – Fortuna Dusseldorf (D2)

• Viktoria Koln (D3) – Eintracht Frankfurt

Wolfsburg – Leipzig și Borussia Dortmund – Hoffenhaim sunt cele mai tari meciuri din 16-imile Cupei Germaniei

Mare păcat că măcar anumite partide din 16-imile de finală ale Cupei Germaniei nu figurează în grila nici unei televiziuni de sport. Le puteți viziona doar intrând pe site-ul FANATIK.RO, în format LIVE VIDEO. În această categorie se situează, fără discuție, partidele Wolfsburg – Leipzig și Borussia Dortmund – Hoffenheim, patru echipe din zona europeană a clasamentului Bundesligii, dintre care două vor trebui să iasă de pe acum, deși au valoare de a ajunge lejer în etape superioare.

Campioana Bayern Munchen, care va folosi minim 6-7 jucători din linia a doua, merge la divizionara din Liga a treia Saarbrucken și chiar și cu rezervele este mare favorită, Liderul Bundesligii, Leverkusen, joacă tot în deplasare, la Sandhausen, echipă retrogrdată în vară din Bundesliga 2.

Echipele mari sunt deja calificate în faza optimilor din Cupa Italiei

În Cupa Italiei suntem în faza 16-imilor, dar de jucat se vor juca numai opt meciuri. Și asta petru că opt echipe sunt deja calificate pentru etapa optimilor pe baza clasării sezonul trecut pe locurile 1-8. În această categorie intră campioana Napoli, cele două echipe din Milano, cele două din Roma, Juventus, Atalanta și Fiorentina.

Două echipe unde evoluează români vor fi în acțiune miercuri. Genoa lui Radu Drăgulin, dar sunt slabe speranțe ca internaționalul nostru să fie pe teren, fiind păstrat pentru următoarea etapă din Serie A și Parma lui Dennis Man și Valentin Mihăilă sunt acestea. Genoa joacă acasă cu divizionara secundă Reggiana iar Parma merge la Lecce, Mihăilă având mai multe șanse a de a juca decât Man, care poate fi păstrat pentru următoarea etapă din Serie B, unde Parma este lider.

Patru echipe sunt calificate direct pentru etapele superioare din Cupa Spaniei

În Cupa Spaniei sau Cupa Regelui, cum este cunoscută mai bine competiția în această țară, ne aflăm într-o fază foarte incipientă, cea a 64-ilor de finală. Patru echipe sunt exceptate, fiind calficate pe mai departe din oficiu. Este vorba de cele trei mari forțe ale campionatului, FC Barcelona, campioana ediției precedente, Real Madrid și Atletico Madrid la care se adaugă Osasuna, care a jucat finala Cupei.

În rest, toate celelalte 16 formații din La Liga debutează chiar de acum, inclusiv Real Sociedad, care reprezintă Spania în grupele Champions League. Echipele la care evoluează sau fac parte din lot și internaționalii români Ianis Hagi (Deportivo Alaves) și respectiv Andrei Rațiu (Rayo Vallecano) joacă acum. Prima merge joi seară, în ultimul meci al maratonului la Murcia, unde va întâlni un alt Deportivo iar a doua tot în deplasare va evolua pe terenul unei formații din a șasea divizii miercuri de la ora 13:00, Atletico de Lugones și cum în campionat a fost mai mult rezervă ar avea acum șanse mari să joace.