Juniorii lui Gică Hagi, victorie la scor cu Atletico Madrid! Era 4-0 în minutul 21. Unde a avut loc meciul

Farul Constanța, victorie de prestigiu în fața lui Atletico Madrid. „Marinarii”, victorie la scor la o competiție internațională de prestigiu.
30.03.2024 | 12:00
Juniorii lui Gica Hagi victorie la scor cu Atletico Madrid Era 40 in minutul 21 Unde a avut loc meciul
Gică Hagi, victorii de răsunet la un turneu internațional de juniori. Sursă foto: sportpictures.eu

Gică Hagi a reușit o victorie de răsunet cu echipa U14 a Academiei la turneul Elite Tournament Ibercup, competiție care se desfășoară în Portugalia la Cascais în perioada 28-31 martie.

Gică Hagi și Farul U14 au zdrobit Atletico Madrid

Puștii de la Academia lui Gică Hagi au făcut spectacol lângă Lisabona în fața celor de la Atletico Madrid, pe care îi conduceau cu 4-0 în minutul 21. Partida s-a încheiat cu victoria „marinarilor” cu scorul de 9-0.

Pentru Farul Under-14 este a treia victoria la această competiție. Echipa antrenată de Ștefan Sandu (antrenor), Cristian Cămui (director tehnic) și Vasile Mănăilă (director coordonator) a depășit faza grupelor după ce s-a clasat pe prima poziție în Grupa A.

Micii „marinari” au reușit să se impună în primul meci cu scorul de 1-0 împotriva lui Washington YS. Farul U14 a câștigat și cu japonezii de la Yokohama FC, scor 3-0.

Farul U14 s-a calificat fără să primească măcar un gol

Farul U14 are un golaveraj impresionant după primele trei meciuri: 13-0. Partidele din optimi, sferturi, seminale și finală au loc în perioada 30-31 martie. Academia lui Gheorghe Hagi va juca în faza eliminatorie cu portughezii de la  SG Sacavenense, mai informează site-ul constănțenilor.

În această fază a competiției s-au mai calificat academii puternice precum Chelsea Londra, FC Copenhaga, Sporting Lisabona, Belenenses, Vitoria Setubal sau Yokohama FC. Partidele se dispută pe parcursul a două reprize de 25 de minute fiecare.

Cum arată lotul celor de la Farul U14

Portari: Emre Taș Baran, David Fulgeanu, Andrei Denis Dan;

Jucători de câmp: George Drochioi, Patrick Nestor, Andrei Oglindă, Mircea Gheorghe, Damian Drăghici, Cristian Ghiță, Adrian Pletea, Darius Mihăilă, Albert Avram, Christian Curt, Yannis Buzămurgă, Ianis Istrate, Eric Mazilu, Andrei Ciobotaru, Sorin Cîra, David Croitoru.

Antrenor: Ștefan Sandu. Director tehnic: Cristian Cămui. Director coordonator: Vasile Mănăilă. Antrenor cu portarii: Valentin Dumitrică. Preparator fizic: Radu Gheorghe. Team manager: Alexandru Anghel.

Cum a evoluat Farul U14 în cele 3 partide

Academia Hagi – Washington YS (SUA) 1-0 (0-0)

A marcat: Ianis Croitoru 47.

Echipa: Taș Baran – Oglindă, Drochioi, Nestor – Mihăilă, Curt, Avram, Drăghici – Istrate, Cîra, Croitoru. Au mai jucat: Pletea, Buzămurgă, Ciobotaru, Gheorghe.

Academia Hagi – Atletico de Madrid (Spania) 9-0 (4-0)

Au marcat: Ianis Istrate 6, 21, Andrei Ciobotaru 12, Adri 16-autogol, Darius Mihăilă 31, Sorin Cîra 32, 43, 50, Patrick Nestor 39.

Echipa: Fulgeanu – Pletea, Drochioi, Nestor, Ghiță – Curt, Oglindă, Avram – Istrate, Ciobotaru, Croitoru. Au mai jucat: Dan – Mihăilă, Gheorghe, Ghiță, Buzămurgă, Mazilu, Cîra.

Academia Hagi – Yokohama FC (Japonia) 3-0 (2-0)

Au marcat: David Croitoru 9, Albert Avram 18-pen., Ianis Istrate 50.

Echipa: Taș Baran – Pletea, Drochioi, Nestor, Drăghici – Curt, Oglindă, Avram – Cîra, Ciobotaru, Croitoru. Au mai jucat: Mihăilă, Drăghici, Buzămurgă, Istrate, Mazilu, Gheorghe.