Live Blog Europa League, turul 2 preliminar. Partida oprită joi seară s-a rejucat în dimineaţa următoare

17.09.2020 | 23:30
Live Blog Europa League turul 2 preliminar Partida oprita joi seara sa rejucat in dimineata urmatoare

Miercuri, 16 septembrie, şi joi, 17 septembrie, au loc partidele din cadrul turului 2 preliminar al Europa League, fază în care sunt angrenate şi două echipe româneşti: FC Botoşani şi FCSB. Moldovenii lui Valeriu Iftime vor evolua pe teren prorpiu cu Shkendija, în timp ce formația patronată de Gigi Becali se va deplasa în Serbia pentru confruntarea cu Backa Topola.

Se vor desfăşura 46 de meciuri, toate în  manşă unică, urmare a pandemiei de coronavirus, la fel cum se va întâmpla și în play-off. Două echipe au obţinut deja biletele pentru play-off. Este vorba de Ludogoreţ Razgrad, echipa românilor Keşeru, Moţi şi Grigore, şi de albanezii de la Tirana.

Miercuri au loc primele trei partide, în care avem un duel din Benelux, Progres Niedercorn-Willem II Tilburg şi un meci interesant Hammarby – Lech Poznan. Cum meciurile sunt fără spectatori orice este posibil, chiar dacă olandezii de la Willem II ar părea mari favoriţi în Luxemburg.

• Astana – Buducnost Podgorica 0-1
  • Ararat Armenia – Fola Esch 4-3 (după prel.)
  • Lincoln Red Imps – Glasgow Rangers 0-5
  • KUPS Kuopio – Slovan Bratislava 2-1 (după pen.)
  • Flora Tallin – KR Reykjavik 2-1
  • Olimpija Ljubljana – Zrinjski 2-3 (după prel.)
  • Sfântul Gheorghe – Partizan Belgrad 0-1 (după prel.)
  • Mura – Aarhus 3-0
  • Coleraine – Motherwell 2-3 (după pen.)
  • Viking Stavanger – Aberdeen 0-2
  • Dunajska Streda. – Jablonec 5-3 (după prel.)

•  Torshavn – TNS 1-1, 4-3 după penalty-uri

UPDATE 18 septembrie, ora 11:30 / Partida Riga (Letonia) – Tre Fiori (San Marino), întreruptă în cursul serii de joi, a fost reluară vineri dimineaţă. Gazdele s-au impus cu 1-0 şi vor înfrunta Celtic în runda următoare.

UPDATE 17 septembrie, ora 21:30 / Djurgardens (Suedia) a învins Europa FC (Gibraltar) cu scorul de 2-1 şi va înfrunta CFR Cluj în al treilea tur preliminar. De asemenea, Slovan Liberec (Cehia) a câştigat cu 5-1 pe terenul lui Riteriai (Lituania) şi ar putea întâlni FCSB în fază următoare, dacă bucureştenii trec de Backa Topola.

UPDATE 17 septembrie, ora 21:30 / Meciul dintre Riga (Letonia) şi Tre Fiori (San Marino) a fost întrerupt din cauza unor bucăţi din acoperişul stadionului, care au căzut peste băncile de rezerve. Letonii vor ca meciul să se reia mâine, 18 septembrie, în timp ce sanmarinezii vor victoria la masa verde. Câştigătoarea va înfrunta Celtic în turul următor.

UPDATE 17 septembrie, ora 21:15 / Cristi Ganea este titular pe postul de fundaş stânga la Aris Salonic în duelul de pe teren propriu cu ucrainenii de la Kolos Kovalivka. De asemenea, Florentin Matei, a început din primul minut pentru Apollon pe terenul lui OFI Creta.

Un alt român care joacă în această seară în turul 2 preliminar din Europa League este Raul Feher, fundaş dreapta în echipa Inter Escaldes din Andorra.

UPDATE 17 septembrie, ora 21:10 / Câştigătoarea dintre Djurgardens şi Europa FC va întâlni CFR Cluj în turul al treilea. Formaţia din Gibraltar a ratat un penalţy în minutul 40, dar a rămas în 10, după un cartonaş roşu în minutul 62 arătat lui Quillo.

UPDATE 17 septembrie, ora 20:10 / Ciprian Tătăruşanu, proaspăt transferat la AC Milan, face parte din lotul formaţiei sale, dar este rezervă. Antrenorul Stefano Fiori l-a preferat pe Donnarumma în poartă.

UPDATE 17 septembrie, ora 19:50 / Ianis Hagi a fost integralist pentru Rangers în victoria cu 5-0 în Gibraltar contra lui Lincoln. Mijlocaşul român a pasat decisiv la golul cu numărul 4, înscris de Defoe în minutul 84. De asemenea, Hagi a încasat un cartonaş galben în minutul 74.

UPDATE 17 septembrie, ora 18:30 / Mourinho nu îşi menajează jucătorii importanţi în deplasarea din Bulgaria, contra lui Lokomotiv Plovdiv. Kane, Son, Lloris, Dier sau Lo Celso sunt prezenţi încă din primul minut al turul 2 preliminar din Europa League. Învingătoarea dintre Lokomotiv şi Tottenham va întâlni FC Botoşani, în Moldova, dacă elevii lui Marius Croitoru reuşesc să o elimine pe Shkendija, în meciul care începe la 18:45.

UPDATE 17 septembrie, ora 17:00 / Ianis Hagi va juca din primul minut pentru Rangers în Gibraltar.

UPDATE 17 septembrie, ora 16:30 / Românul Dorin Rotariu este titular la Astana în partida contra muntenegrenilor de la Buducnost.

Cu cine joacă echipele noastre în turul 2 preliminar al Europa League

Joi sunt programate şi partidele echipelor noastre. FC Botoşani are nevoie de victorie acasă în faţa macedonenilor de la Shkendija pentru a putea înfrunta în următorul tur, tot acasă, Tottenham-ul lui Jose Mourinho.

FCSB, cu mari probleme din cauza virusului, care a decimat staff-ul tehnic, trebuie să se impună în Serbia, cu Backa Topola, în turul 3 urmând a primi vizita cehilor de la Slovan Liberec, dacă se va califica.

Tottenham, la ora examenului în Bulgaria

Ianis Hagi are parte de o deplasare exotică în Gibraltar, unde Glasgow Rangers e considerată mare favorită în faţa lui Lincoln Red Imps, însă trebuie să nu uităm că această echipă a bifat în scurta ei istorie europeană un rezultat absolut incredibil, victorie cu 1-0 pe teren propriu cu rivalii lui Rangers, Celtic Glasgow.

Pentru a ajunge pe plaiuri moldave, la Botoşani, cei de la Tottenham trebuie mai întâi să dea o fugă la vecinii noştri de la sud, Lokomotiv Plovdiv, evident fiind clar favoriţi la calificare, mai ales că Jose Mourinho a declarat că nu concepe ca Spurs să nu ajungă în grupele competiţiei.

Învingătoarea Craiovei, şanse mici în faţa lui Dinamo Moscova

Un alt meci interesant se va juca la Geneva, în Elveţia, acolo unde echipa locală, Servette, va primi vizita unui nume glorios al Franţei din anii 60 ai secolului trecut, când juca finale de Cupa Campionilor Europeni, Stade de Reims, la care a evoluat, înainte de a se transfera la Real Madrid celebrul mijlocaş Raymond Kopa.

Echipa care a umilit Craiova în turul 1 preliminar, Lokomotiv Tbilisi, va juca din nou acasă, dar de această dată şansele de a mai repeta surpriza sunt foarte mici, pentru că ruşii de la Dinamo Moscova au altă anvergură decât oltenii şi nu vor permite georgienilor să se apropie prea mult de poarta lor.