Live Blog Liga Naţiunilor, etapa a 2-a. Belgia a umilit Islanda, ploaie de goluri în Franța – Croația. Ronaldo, golul 100 pentru Portugalia. Video

08.09.2020 | 23:00
Live Blog Liga Natiunilor etapa a 2a Belgia a umilit Islanda ploaie de goluri in Franta  Croatia Ronaldo golul 100 pentru Portugalia Video

Duminică, 6 septembrie încep meciurile din etapa a 2-a Ligii Naţiunilor în toate diviziile, runda încheindu-se marţi, 8 septembrie. Ca de obicei, în program figurează destule meciuri atractive, în special la nivelul diviziei A, acolo unde se adună crema fotbalului continental la nivel de naţionale.

UPDATE, 8 septembrie, ora 21:08 / De la ora 21:45 sunt programate ultimele meciuri din cadrul etapei a doua a Ligii Națiunilor.

DIVIZIA A

Grupa 2

Belgia – Islanda 5-1 (Witsel 13, Batshuayi 17, 69, Mertens 50, Doku 80 / Fridjonsson 11) – VEZI VIDEO

Danemarca – Anglia 0-0

Grupa 3

Franța – Croația 4-2 (Griezmann 43, Livakovic 45+1 aut., Upamecano 65, Giroud 76 / Lovren 16, Brekalo 55) – VEZI VIDEO

Suedia – Portugalia 0-2 (Ronaldo 45, 72)

DIVIZIA C

Grupa 1

Cipru – Azerbaidjan 0-1 (Medvedev 29)

Luxemburg – Muntenegru 0-1 (Beqiraj 90+3)

DIVIZIA D

Grupa 2

San Marino – Liechenstein 0-2 (Hasler 3, Frick 14)

UPDATE, 8 septembrie, ora 22:35 / Cristiano Ronaldo a marcat un gol superb din lovitură liberă în minutul 45 al meciului din deplasare cu Suedia, ajungând la 100 de reușite în tricoul naționalei. Din 2004, de când a debutat la echipa reprezentativă, Ronaldo marchează în mod constant, fiind al doilea jucător în istorie, după iranianul Ali Daei (109), care înscrie peste 100 de goluri pentru echipa națională. Starul portughezilor a mai marcat o dată și în repriza secundă, în minutul 72, stabilins sscorul final.

UPDATE, 8 septembrie, ora 19:02 / La ora 19:00, au început două partide din Grupa 2 a Diviziei C a Ligii Națiunilor.

DIVIZIA C

Grupa 2

Armenia – Estonia 2-0 (Karapetian 43, Angulo 65)

Georgia – Macedonia de Nord 1-1 (Okriashvili 13 / Ristovski )

UPDATE, 8 septembrie, ora 10:36 / Elvir Koljic, atacantul bosniac al Universităţii Craiova, a fost integralist în partida disputată de naţionala sa, pe teren propriu, împotriva reprezentativei Poloniei. Vârful de atac a avut o prestaţie foarte bună, obţinând penalty-ul din care, în minutul 24, Hajradinovic a deschis scorul. Pentru polonezi au marcat Glik (45) şi Grosicki (67), oaspeţii reuşind să se impună la final cu 2-1.

Bosnia a fost la un pas de egalare, dar Koljic a ratat un drop-shot de la 11-12 metri de poartă, în minutul 71, trimitând peste bara transversală. După o oră de joc, la scorul de 1-1, Dusan Bajevic a încercat să forţeze în atac, trimitându-l în teren şi pe Edin Dzeko, lângă Koljic. Pentru atacantul Craiovei, acesta a fost primul meci ca titular pentru Bosnia. El mai are alte 3 selecţii la naţională.

După două etape, Bosnia şi Herţegovina se află pe ultimul loc în Grupa 1, Liga A, cu un singur punct, obţinut în prima etapă, la Florenţa. Italia e lider cu 4 puncte, în timp ce Olanda şi Polonia au câte 3. În celălalt meci al grupei, Italia s-a impus cu 1-0 în Olanda.

În etapa a treia, Bosnia primeşte vizita Olandei, iar Italia merge în Polonia, pe 11 octombrie.

UPDATE, 7 septembrie, ora 21:56 / La această oră se joacă șapte meciuri din Liga Națiunilor:

DIVIZIA A

Grupa 1

Olanda – Italia 0-1 (Barella 45+1) – VEZI VIDEO

ola

Bosnia-Herţegovina – Polonia 1-2 (Hajradinovi 23 pen. / Glik 45, Grosicki 67) – VEZI VIDEO

bos

DIVIZIA B

Grupa 1

Austria – România 2-3 (Baumgartner 17, Onisiwo 80 / Alibec 3, D. Grigore 51, Maxim 69) – VEZI VIDEO

aus

Irlanda de Nord – Norvegia 1-5 (McNair 6 / Elyounoussi 2, Haaland 7, 58, Sorloth 19, 47) – VEZI VIDEO

Grupa 4

Kazahstan – Belarus 1-2 (Aymbetov 62 / Bordachev 52, Lisakovich 86) – VEZI VIDEO

Grupa 3

Ungaria – Rusia 2-3 (Sallai 62, Nikolics 70 / Miranchuk 15, Ozdoev 34, Fernandes 46) – VEZI VIDEO

Slovenia – Moldova 1-0 (Bohar 28) – VEZI VIDEO

Kosovo – Grecia 1-2 (Berisha 82 / Limnios 3, Siovas 51)

DIVIZIA D

Grupa 1

Andorra – Insulele Faroe 0-1 (Olsen 31)

Malta – Letonia 1-1 (Nwoko 15 / Guillaumier 25 aut.)

UPDATE, 6 septembrie, ora 21:57 / Spania a deschis scorul în meciul cu Ucraina dintr-un penalty transformat de Sergio Ramos, care a ajuns al nouă cel mai bun marcator al naționei cu 22 de reușite.

Lovitura de pedeapsă a fost dictată după doar 87 de secunde, pentru un fault asupra lui Ansu Fati, și este cel mai rapid penalty din istorie primit de naționala iberică.

UPDATE, 6 septembrie, ora 15:14. Etapa a doua din Liga Naţiunilor începe duminică, de la ora 16:00, cu meciul dintre Ţara Galilor şi Bulgaria. Cu vecinii noştri putem juca finala pentru calificarea la Euro 2020 dacă noi batem Islanda şi ei trec de Ungaria, meciuri care se vor disputa în octombrie.

Va juca al doilea meci şi naţionala ţării noastre, o deplasare foarte grea, în Austria, în faţa unei echipe care şi-a arătat forţa în succesul din Norvegia. Va fi un test excelent pentru Mirel Rădoi şi jucătorii săi înainte de marele meci de baraj din octombrie, din Islanda.

În Divizia A se detaşează confruntările dintre Ţările de Jos şi Italia, derby-ul pentru locul 1 în grupa 1, grupă în care am consemnat una dintre marile surprize ale primei runde, egalul reuşit de Bosnia pe terenul peninsularilor. O înfrângere în Ţările de Jos ar complica mult situaţia pentru Roberto Mancini la şefia grupei. În celălat meci Bosnia lui Edin Dzeko primeşte Polonia fără Lewandowski, învinsă cu 1-0 în Olanda, în partida pentru evitarea locului 4, retrogradabil.

Reeditarea finalei CM 2018 în etapa a 2-a a Ligii Naţiunilor

În grupa 2 Belgia e mare favorită acasă în faţa unei Islande care ne dă fiori prin felul în care a rezistat 91 de minute în meciul cu Anglia, după care a primit un gol din penalty şi imediat a irosit uriaşa şansă a remizei tot de la punctul cu var. Englezii merg acasă la Hamlet, pentru to bee or not bee cu Danemarca, deja învinsă de belgieni.

În grupa 3 Portugalia a învins lejer acasă vicecampioana mondială Croaţia fără Cristiano Ronaldo iar acum merge în Suedia, acolo unde s-a impus Franţa prin bijuteria lui Mbappe. Franţa .- Croaţia, la Paris, este reeditarea finalei CM din 2018, când cocoşii galici au cântat pentru al doilea lor titlu mondial.

Germania e din nou în pericol

În grupa D liderul surpriză este Ucraina, învingătoare acasă în faţa Elveţiei. Ar fi avut trei puncte şi Germania, dacă nu ar fi…luat-o Gaya în al şaptelea minut de prelungiri ale timpului regulamentar, egalând pentru Spania. Ibericii trebuie să bată, în mod normal, acasă, Ucraina, iar Germania trebuie să facă acelaşi lucru în Elveţia.

Interesante se anunţă şi partidele din Diviza B, din care patru echipe vor urca în prima ligă la următoarea ediţie. În grupa noastră se mai joacă Irlanda de Nord .- Norvegia, un meci al forţei fizice, în care totuşi clasa lui Haaland ar putea face diferenţa pentru nordici.

Cehia – Scoţia a trecut peste COVID 19

În grupa 2 avem un meci special, Cehia – Scoţia, partidă în care gazdele vor trebui să trimită pe teren numai jucătorii testaţi negativ la COVID, după ce doi dintre titulari, Soucek şi Schick au fost depistaţi pozitiv. Cehii anunţaseră de la ei putere amânarea jocului, dar UEFA a cerut ca partida să aibă loc.

În grupa 3 reţine atenţia disputa de la Budapesta, între o Ungarie, neaşteptat învingătoare în Turcia şi Rusia, iar la Belgrad se joacă meciul învinselor din prima etapă, Serbia – Turcia. În fine, în grupa 4 irlandezii primesc vizita Finlandei, după ce au smuls ca vecinii din Nord la Bucureşti remiza în prelungiri la Sofia cu Bulgaria. Ţara Galilor, cu Bale pe teren, e favorită acasă în faţa bulgarilor.