Manchester City – Chelsea 1-0 în etapa a 22-a din Premier League! “Cetăţenii” sunt cu o mână pe titlul din Anglia

Meciul dintre campioana din Premier League, Manchester City, și campioana Europei, Chelsea, s-a jucat pe Etihad. "Cetăţenii" au câştigat şi s-au distanţat în clasament.
15.01.2022 | 16:20
Manchester City  Chelsea 10 in etapa a 22a din Premier League Cetatenii sunt cu o mana pe titlul din Anglia
15-01-2022
13:47

Manchester City - Chelsea 1-0 (De Brunye 70)

Clasamentul în Premier League după Manchester City – Chelsea 1-0:

Final: Manchester City câştigă derby-ul cu Chelsea, scor 1-0, după golul spectaculos al lui Kevin De Bruyne.

Min. 83: Fodean şutează de puţin peste poarta lui Kepa, după o fază creată de Sterling.

Min. 70: GOOOL Manchester City! Kevin De Bruyne deschide scorul cu o execuţie magistrală de la peste 20 de metri.

Min. 68: Şutul lui Sterling trece puţin pe lângă bară, după un contraatac rapid.

Min. 48: Ederson reuşeşte o paradă vitală la şutul lui Lukaku

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 39: Jack Grealish a irosit cea mai mare ocazie a primei reprize, șutul lui fiind respins în corner de Kepa

Min. 24: Kepa reușește să-l blocheze pe Kevin De Bruyne

Min. 14: John Stones scapă de marcaj și trimite o centrare periculoasă, dar Kepa reține

Min. 7: Marcos Alonso încasează un cartonaș galben

Min. 2: Romelu Lukaku scapă spre poarta adversă, dar nu găsește o soluție pentru a crea pericol la poarta lui Ederson

Min. 1: A început meciul

Primul derby al etapei a 22-a în Premier League le opune pe Manchester City, campioana în exercițiu a Angliei, și pe Chelsea, deținătoarea trofeului Champions League.

Cele două oponente ocupă primele două locuri în clasamentul Premier League, dominat de City care are un avans de 10 puncte în fața trupei lui Thomas Tuchel.

Jack Grealish a irosit cea mai mare ocazie a primei reprize

Finalistele ultimei ediții a Ligii Campionilor sunt principalele oponente și în Premier League. ”Cetățenii” conduc detașat, dar ”albaștrii” sunt deciși să relanseze lupta la titlu.

Echipele de start:

Managerii Pep Guardiola și Thomas Tuchel au trimis în teren toată artileria grea, dar ocaziile cu adevărat importante au fost puține la număr.

Cea mai mare oportunitate le-a aparținut gazdelor. În minutul 39, Jack Grealish a pătruns în suprafața de pedeapsă, a șutat spre colțul lung, dar Kepa a ieșit în întâmpinare și balonul, atins de portarul londonezilor, a fost deviat în corner.

În prima repriză Manchester City a avut inițiativa, dar jucătorii lui Pep Guardiola au arătat, poate, puțin prea mult respect campionilor Europei.

Miza întâlnirii este una uriașă. În cazul unei victorii, ”cetățenii” ar lua o opțiune importantă pentru un nou triumf în Premier League, ducându-se la 13 puncte în fața celor de la Chelsea.