News

Neymar, 100 de selecții pentru Brazilia! Cele mai importante momente la națională: Cupa Confederațiilor, titlul olimpic și depășirea lui Romario în topul marcatorilor. VIDEO

10.10.2019 | 19:01
Neymar 100 de selectii pentru Brazilia Cele mai importante momente la nationala Cupa Confederatiilor titlul olimpic si depasirea lui Romario in topul marcatorilor VIDEO

Joi, 10 octombrie, pe National Stadium din Singapore, Neymar a atins borna celor 100 de selecții pentru naționala Braziliei în amicalul contra Senegalului, încheiat la egalitate, scor 1-1. Folosit titular de selecționerul Tite, starul celor de la PSG a rămas pe teren pe tot parcursul meciului din Asia.

La doar 27 de ani, Neymar pare că joacă de o viață în reprezentativa Selecao. Din 2010 de la debutul său la Brazilia până în 2019, cel mai scump fotbalist din istorie a trăit momente de excepție, doborâri de recorduri, dar și unele dezamăgiri. Iată câteva dintre cele mai semnificative evenimente din cariera sa la prima reprezentativă.

10 august 2010, debut cu gol pentru Brazilia

În urmă cu aproape un deceniu, Neymar, la doar 18 ani, primea prima telegramă de convocare la națională. Se întâmpla pe 26 iulie 2010. Ulterior, pe 10 august, puștiul care evolua atunci la Santos debuta într-un amical cu Statele Unite și marca după doar 28 de minute de joc.

Primul titlu de ”Omul Meciului”, într-un Brazilia-Venezuela la Cupa Confederațiilor din 2011

Un an mai târziu, Neymar era convocat de selecționerul Braziliei pentru Cupa Confederațiilor găzduită de Argentina. Neymar a marcat două goluri la acest turneu, iar în remiza cu Venezuela (1-1) a fost votat omul meciului.

Neymar, ”Balonul de Aur” la Cupa Confederațiilor din 2013

În 2013, Neymar a primit tricoul cu numărul 10 pentru prima oară la națională. Brazilia lui Luis Felipe Scolari juca la Cupa Confederațiilor, competiție găzduită pe propriul teren. Ales ”Omul Meciului” în toate meciurile din grupă, Neymar a fost votat și ”Balonul de Aur” al turneului după finala câștigată cu Spania, scor 3-0.

Episodul ”Zuniga” de la Cupa Mondială din 2014, cel mai trist moment din carieră la națională

La Campionatului Mondial din 2014, găzduit de Brazilia, Neymar era decis să-și ajute naționala să câștige titlul mondial. Din păcate pentru el, a venit meciul cu Columbia din sferturile de finală, atunci când Zuniga a avut o intrare extrem de dură asupra brazilianului. Columbianul i-a fracturat coloana lui Neymar, iar acesta a ratat restul turneului. În acel meci, Neymar a oferit pasa golului de 1-0 marcat de Thiago Silva.

August 2016: Neymar aduce primul titlu olimpic pentru Brazilia

Neymar nu a luat Cupa Mondială în 2014, însă s-a răzbunat în 2016. Tot pe tărâm propriu, Selecao a câștigat titlul olimpic împotriva Germaniei, după loviturile de departajare. Neymar, a deschis scorul în minutul 27, dintr-o lovitură liberă executată, iar Max Meyer a egalat în minutul 59, stabilind scorul primelor 90 de minute. În prelungiri nu s-a mai înscris,, iar meciul a ajuns la lovituri de departajare. Neymar a transformat și a adus în premieră aurul olimpic la fotbal pentru Brazilia.

Iunie 2018, Neymar îl depășește pe Romario în topul marcatorilor all-time pentru Brazilia

Atacantul a marcat în victoria cu Austria golul său cu numărul 56 pentru Selecao. Clasamentul marcatorilor din toate timpurile pentru Brazilia:

1. Pelé: 77 goluri
  2. Ronaldo: 62 goluri
  3. Neymar: 61 goluri
  4. Romario: 55 goluri
  5. Zico: 48 goluri

Octombrie 2019, Neymar, la borna 100 de selecții pentru națională

Joi, în Singapore, Neymar a revenit la națională și a bifat selecția cu numărul 100. Într-un top al celor mai selecționați brazilieni din istorie, Neymar ocupă locul 6, la egalitate cu Robinho, dar la o singură lumgime de legendarul Taffarrel. Cafu, cu 142 de prezențe, e lider în acest top.