România, neînvinsă în fața Finlandei! Ultimul meci oficial era să ne coste prezența la Euro 2016. Video

România speră să iasă din criză în meciul cu Finlanda. De-a lungul timpului, nordicii au fost "victime" în fața "tricolorilor", însă ultimul meci oficial era să ne coste prezența la Euro 2016.
11.06.2022 | 11:01
Romania neinvinsa in fata Finlandei Ultimul meci oficial era sa ne coste prezenta la Euro 2016 Video
Pohjanpalo marchează în poarta lui Tătăruşanu la ultimul meci direct. Sursa: sportpictures.eu

România a început cu stângul grupa de Liga Națiunilor. “Tricolorii” au pierdut cu 0-2 meciul cu Muntenegru şi 0-1 în deplasarea din Bosnia şi Herţegovina. Edi Iordănescu speră ca această criză să se încheie în meciul cu Finlanda, programat sâmbătă pe stadionul Giuleşti.

România, neînvinsă în fața Finlandei! “Tricolorii” au înregistrat cea mai clară victorie din istorie în faţa nordicilor

Nordicii sunt una dintre “victimele” preferate ale “tricolorilor”, România fiind neînvinsă în confruntările directe. Naţionala noastră are opt victorii, iar trei dintre confruntări s-au încheiat la egalitate.

Au trecut 100 de ani de la primul meci din istoria naţionalei României. De Finlanda se leagă cea mai categorică victorie a “tricolorilor”: 9-0, pe data de 14 octombrie 1973, în preliminariile pentru CM 1974.

VEZI VIDEO REZUMAT România – Finlanda 9-0:

România a câştigat 8 din cele 11 meciuri directe!

De-a lungul timpului s-au disputat 11 meciuri directe între România şi Finlanda. Adversarii au reuşit să obţină doar trei remize, celelalte opt confruntări fiind tranşate de “tricolori”.

• 5 iunie 2018: România – Finlanda 2-0

Ultimul meci oficial dintre România şi Finlanda a avut o încărcătură specială pentru “tricolori”. Jucătorii antrenaţi atunci de Anghel Iordănescu aveau nevoie de patru puncte din “dubla” considerată facilă cu Finlanda şi Feroe pentru a se califica la Euro 2016.

Emoţii mari la ultimul meci oficial! Hoban a salvat România în prelungirile meciului

Prestaţia României în acea confruntare a fost foarte modestă. Nordicii au dat lovitura în minutul 66 când Pohjanpalo l-a învins pe Tătăruşanu şi a aruncat în vrie naţionala “tricoloră”. Finalul a fost dramatic.

“Tricolorii” au reuşit egalarea în prelungiri prin Ovidiu Hoban, care a trimis în poartă mingea respinsă greşit de Hradecky, după o acţiune a lui Florin Andone. Trei zile mai târziu, România a învins Feroe şi se califica la ultimul turneu final.

VEZI VIDEO:

Înainte de acest meci, România este în criză. Nordicii au patru puncte şi conduc grupa alături de Bosnia şi Herţegovina, în timp ce “tricolorii” sunt ultimii cu zero puncte şi zero goluri marcate.

• 8 victorii a înregistrat România în faţa Finlandei
  • 9-0 este cea mai clară victorie din istoria naţionalei României (a fost înregistrată în faţa Finlandei)

• (P) Cotă EXCLUSIVĂ Fortuna: 2,30 este cota pentru “1 solist” la meciul România – Finlanda. Vezi aici toate cotele!